TRENING AUTOGENNY SCHULTZA – POZBĄDŹ SIĘ STRESU W KILKANAŚCIE MINUT!

Trening autogenny Schultza to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod relaksacji. Jest to rodzaj autohipnozy i wewnętrznej medytacji wprowadzający relaksację drogą koncentrowania się na bodźcach płynących z organizmu (m.in. ciepło i uczucie ociężałości). Pomaga nie tylko odprężyć ciało i umysł po ciężkim dniu, ale także ułatwia zasypianie. Jak wykonać taki trening?

Metoda Schultza

Trening autogenny Schultza to skuteczna metoda na wyciszenie umysłu, wyłączenie się i zdystansowanie od codziennych problemów.

Ten system ćwiczeń opracowany został w pierwszej połowie XX wieku przez niemieckiego psychiatrę i psychoterapeutę – Johannesa Schultza.

Jego praktyka prowadzi do głębokiej relaksacji i sprowadza spokojny, regenerujący sen.

trening-autogenny-na-sen.jpg
foto.123rf.com

Metoda ta jest w istocie rodzajem medytacji, której każdy z nas przy odrobinie cierpliwości może się nauczyć.

Trening autogenny Schultza można stosować nie tylko wieczorem, gdy nie możemy zasnąć lub kiedy przebudzimy się w nocy, ale również w ciągu dnia, kiedy jesteśmy bardzo zestresowani i chcemy się skutecznie wyciszyć oraz rozluźnić.

Na stres, bezsenność i nie tylko

Trening autogenny Schultza jest powszechnie wykorzystywaną metodą relaksacyjną w sytuacjach stresowych oraz w walce z bezsennością, które dotyka coraz częściej, coraz młodsze osoby.

Jej przyczyny mogą być różne – od poważnych stanów chorobowych w organizmie (zaburzenia hormonalne, zmiany neurologiczne), przez nieuregulowany tryb życia (zbyt późne chodzenie spać, niezdrowe odżywianie i używki), po nadmiar stresu, z którym nie potrafimy sobie poradzić.

Trening autogenny ma zastosowanie w leczeniu wspomagającym przy nerwicach i zaburzeniach psychosomatycznych, dolegliwościach hormonalnych, w zaburzeniach neurologicznych, foniatrycznych, położnictwie, stomatologii i przy drobnych zabiegach chirurgicznych.

Jego elementy wykorzystuje się także w pracy z dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo.

Trening autogenny Schultza w praktyce

Praktykę treningu autogennego najlepiej przeprowadzić na leżąco, ale można również usiąść wygodnie w fotelu, jeśli przeprowadzamy ją w ciągu dnia i nie mamy możliwości położenia się.

Ułóż się w wygodnej pozycji i zamknij oczy.

Ręce połóż swobodnie wzdłuż ciała, nogi postaraj się wyprostować.

Przez chwilę tylko oddychaj spokojnie i coraz bardziej skupiaj się na wdechu i wydechu.

Następnie przenieś swoją uwagę na prawe ramię i powtarzaj w myślach, że Twoja ręka robi się ciężka, coraz cięższa, a w końcu tak ciężka, że nie możesz nią poruszyć.

Taki sam schemat powtórz w stosunku do lewej ręki, nóg, tułowia, głowy.

Równolegle z uczuciem ciężaru możesz skupiać się też na odczuciu ciepła.

Zachowaj spokój, oddychaj i skupiaj się wyłącznie na odczuciach w wybranej partii ciała.

Postaraj się o niczym innymi nie myśleć.

trenng-autogenny-Schultza.jpg
foto.123rf.com

Na początku może być trudno, ponieważ nasz umysł nie jest przyzwyczajony do stanu „niemyślenia”.

Nie przejmuj się, pozwól pojawiającym się myślom swobodnie odpływać, a z czasem będzie Ci to przychodzić coraz łatwiej.

Na początku taki trening może trwać zaledwie 2-3 minuty, stopniowo postaraj się go wydłużać o minutę, aż dojdziesz do 10-15 minut.

Jeśli dokucza Ci duży stres i niepokój, zanim przystąpisz do treningu, możesz wypić wyciszającą i ułatwiającą zasypianie herbatkę z melisy lub kozłka lekarskiego.

Niektórym osobom, zwłaszcza na początku, dużą trudność sprawia powtarzanie autosugestii w myślach.

Jeśli i Ty masz z tym kłopot, poszukaj nagrania z takim treningiem i po prostu je sobie odtwarzaj, wykonując krok po kroku zalecenia lektora.

Wypróbuj tę sprawdzoną metodę walki ze stresem, a już po kilku dniach poczujesz się znacznie lepiej, będziesz szybciej zasypiać, Twój sen będzie głębszy i spokojniejszy, a Ty staniesz się mniej zestresowanym człowiekiem.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.