SKĄD SIĘ WZIĘŁY KAMIENNE LASY? CZY POZNANO ODPOWIEDŹ?

Kamienne lasy — spiczaste formacje skalne przypominające drzewa — zamieszkują regiony Chin, Madagaskaru i wielu innych miejsc na całym świecie. Są równie majestatyczne, jak tajemnicze, stworzone przez niepewne siły, które nadają im kształt. Powstaje pytanie – skąd się wzięły? Naukowcy mają na nie odpowiedź.

Zespół naukowców odkrył teraz, jak powstają te naturalne struktury.

Odkrycia, opisane w Proceedings of the National Academy of Sciences, dają nadzieję na produkcję struktur z ostrym końcem, takich jak mikro igły i sondy potrzebne do badań naukowych i procedur medycznych.

Ta praca ujawnia mechanizm, który wyjaśnia, w jaki sposób powstają te ostro zakończone skalne iglice, które od wieków były źródłem cudów – mówi Leif Ristroph z New York University, współautor artykułu. I dodaje: Poprzez serię symulacji i eksperymentów pokazujemy, jak płynąca woda rzeźbi ultra ostre kolce w formach terenu.

Naukowcy zauważają, że badanie ujawnia również mechanizm wyjaśniający występowanie ostro zakończonych iglic skalnych w krasie, topografii utworzonej przez rozpuszczanie skał, takich jak wapień.

W badaniu finansowanym przez National Science Foundation w USA naukowcy przeprowadzili symulację powstawania tych szczytów w czasie za pomocą modeli matematycznych i symulacji komputerowych.

Badacze odtworzyli powstawanie tych naturalnych struktur, tworząc szczyty na bazie cukru, naśladując rozpuszczalne skały, które tworzą kras i podobne topografie, a następnie zanurzając je w zbiornikach z wodą.

Sam proces rozpuszczania stworzył wzorce przepływu potrzebne do wyrzeźbienia kolców.

Naukowcy spekulują, że zdarzenia te zachodzą, choć znacznie wolniej, gdy minerały są zanurzone pod wodą, które później cofają się, odsłaniając kamienne sterczyny i kamienne lasy.

Potężnym aspektem tych badań jest to, że zespół wykorzystał zarówno eksperymenty, jak i modelowanie matematyczne, aby wykazać, że płyn może zostać wprawiony w ruch w wyniku rozpuszczania ciała stałego pod wpływem grawitacji oraz że z procesu wyłaniają się struktury szczytowe, takie jak kamienne iglice.

⇒ Czytaj także: LAS, MÓJ DRUGI DOM – LAS, DROGA DO NAS SAMYCH

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.