SKANOWANIE TWARZY JAKO SYSTEM PŁACENIA NA SZKOLNYCH STOŁÓWKACH

Po co uczniom pieniądze, skoro można skanować ich twarze? Do takich wniosków doszło kilka szkół w Szkocji, które zaczęły korzystać z oprogramowania do rozpoznawania twarzy, aby weryfikować tożsamość uczniów podczas płacenia za szkolne posiłki. Czy to nie dowód na to, że inwigilacja posunęła się za daleko?

System został zainstalowany w dziewięciu szkołach w North Ayrshire, gdzie opłaty za obiady szkolne będą pobierane poprzez skanowanie twarzy uczniów.

Szkoły twierdzą, że korzystanie z technologii jest szybsze i bardziej higieniczne niż płacenie kartami czy czytnikami linii papilarnych.

Ulotka, która została wysłana do rodziców, stwierdzała: „Dzięki Systemowi Rozpoznawania Twarzy uczniowie po prostu wybierają posiłek, patrzą w kamerę i idą, co przyspiesza obsługę lunchu, jednocześnie usuwając jakikolwiek kontakt w punkcie sprzedaży”.

Firma, która zainstalowała systemy, twierdzi, że są one bardziej zabezpieczone przez Covid i pomagają przyspieszyć kolejkę, a każda transakcja zajmuje teraz tylko pięć sekund.

David Swanston, dyrektor zarządzający CRB Cunninghams, firmy, która zainstalowała te systemy, powiedział: „W szkole średniej masz około 25 minut na obsłużenie potencjalnie 1000 uczniów. Dlatego potrzebujemy szybkiej przepustowości w punkcie sprzedaży”.

Niestety wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi w kwestii zachowania prywatności.

Niektórzy twierdzą, że w ten sposób normalizuje się technologię, która jest często używana bez zgody osób śledzonych.

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy jest najczęściej używane na lotniskach przez kontrolę graniczną i policję do poszukiwania przestępców.

Departament Edukacji w Szkocji twierdzi, że nie przechowuje danych na temat rozpowszechnienia rozpoznawania twarzy uczniów. Czy na pewno? Czas pokaże…

⇒ Czytaj także: SYSTEMY ROZPOZNAWANIA TWARZY, CZYLI OBYWATEL NA CENZUROWANYM

Portal Odkrywamy Zakryte jest cenzurowany w Google i na Facebooku, bo nie jesteśmy finansowani przez rząd, aby publikować kłamstwa i propagandę. Wesprzyj prawdziwie niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.