TECHNOLOGIA LI-FI, CZYLI WI-FI Z ŻARÓWKI

Technologia Li-Fi lub Light Fidelity może okazać się rewolucyjna, zapewniając nam znacznie większe prędkości transmisji danych, niż kiedykolwiek, ale przede wszystkim jest bardziej wydajna i bezpieczniejsza dla naszego zdrowia niż typowe technologie bezprzewodowe. Oto co musisz wiedzieć na jej temat.

Czym jest Li-Fi?

Skrót Li-Fi oznacza Light Fidelity i jest systemem komunikacji światła widzialnego VLC (Visible Light Communications), który obsługuje komunikację bezprzewodową o bardzo dużych prędkościach.

Dzięki Li-Fi twoje oświetlenie jest zasadniczo twoim routerem.

technologia-li-fi.jpg
foto.123rf.com

Technologia ta wykorzystuje zwykłe domowe żarówki LED, aby umożliwić przesyłanie danych, oferując prędkość do 224 gigabitów na sekundę.

Termin Li-Fi został stworzony przez profesora Haralda Haasa z Uniwersytetu w Edynburgu podczas konferencji TED w 2011 roku.

Firma Haasa założyła, że wyposażone w specjalny układ żarówki LED, migające z częstotliwością niezauważalną dla ludzkiego oka, będą mogły pełnić rolę routerów bezprzewodowych.

Jak to działa?

Zgodnie z pierwotnymi założeniami dane miały być przesyłane przez Li-Fi poprzez modulowanie intensywności światła – zasadniczo ściemnianie światła lub włączanie i wyłączanie go z bardzo dużą prędkością.

Zmiany są tak szybkie, że są niedostrzegalne dla ludzkiego oka, więc nie są natrętne.

Światło to jest następnie odbierane przez fotoczuły detektor i demodulowane w formie elektronicznej.

technologia-li-fi.jpg
foto.123rf.com

Następnie jest konwertowane z powrotem na strumień danych, dzięki czemu może być wykorzystywane do uruchamiania wideo, audio i innych zadań internetowych.

Podczas gdy ten wariant mógł być lekko problematyczny, ponieważ wymagał stałego zapalenia światła w celu utrzymania połączenia internetowego, naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven stworzyli rozwiązanie wykorzystujące światło podczerwone, które jest kompletnie niewidzialne dla człowieka i dodatkowo nieszkodliwe.

Lepsze od Wi-Fi

W testach Li-Fi osiąga prędkość 224 Gb/s, co oznacza, że jest znacznie szybsze niż typowe połączenie Wi-Fi.

W rzeczywistości może być nawet 100 razy szybsze od konwencjonalnego Wi-Fi.

Ponieważ Li-Fi wykorzystuje światło, nie może przenikać przez ściany, co dla jednych może być problematyczne, ale na pewno czyni go znacznie bezpieczniejszym dla naszego zdrowia niż inne technologie bezprzewodowej transmisji danych.

Co więcej, nie powoduje zakłóceń elektromagnetycznych, więc może być stosowany w obszarach wrażliwych, takich jak szpitale i pokłady samolotów, gdzie częstotliwości radiowe mogą zakłócać działanie określonych urządzeń.

Można z niej korzystaj również wszędzie tam, gdzie sygnał Wi-Fi nie dociera lub jest słaby, np. pod ziemią.

Technologia Li-Fi nie jest też podatna na ataki hackerskie i jest bezpieczniejsza w połączeniach prywatnych, zwłaszcza dla środowisk wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa – na przykład instytucji finansowej lub służby rządowej.

Li-Fi wciąż się rozwija, ale na rynku już pojawiły się pierwsze produkty komercyjne oferujące technologię Li-Fi do tradycyjnych opraw biurowych.

Być może wkrótce pojawią się oferty  skierowane nie tylko na rynek biznesowy, ale także i dla indywidualnych konsumentów.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.