„THE GAME CHANGERS” – DOKUMENT OBALAJĄCY MIT MIĘSNYCH DIET NAJLEPSZYCH SPORTOWCÓW

„The Game Changers” to film dokumentalny, który od października 2019 roku można oglądać w serwisie Netflix. Dokument podsumowuje zalety wegańskiej diety, powołując się na nowe badania i przypadki wegańskich sportowców. Od czasu premiery na Netflixie „The Game Changers” przekonał tłumy ludzi do przejścia na diety roślinne, a także sprawił, że wielu sportowców porzuciło mit konieczności jedzenia białka zwierzęcego, by stać się gwiazdami sportu.

Optymalna dieta

Jaka jest optymalna dieta dla sportowców?

Ogółem istnieją cechy wspólne dla wszystkich zdrowych diet, które są oparte na rodzajach pokarmów, na których ewoluowały nasze ciała i zawierają mieszankę bogatych w składniki odżywcze pokarmów roślinnych i zwierzęcych.

Jednak dokument zatytułowany „The Game Changers” twierdzi, że jest inaczej.

Eksperci i celebryci przedstawieni w filmie twierdzą, że wegańska dieta roślinna jest optymalna dla sportowców i że pokarmy zwierzęce są szkodliwe dla wyników sportowych i ogólnego stanu zdrowia.

Dokument dowodzi, że jedzenie jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego – w tym mięsa, ryb, jajek i nabiału – może utrudniać osiągnięcia sportowe i prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Informacje płynące z dokumentu są szokujące, a sam film został wyprodukowany przez celebrytów i sportowców z górnej półki – na czele z producentem wykonawczym Jamesem Cameronemznanym z reżyserii hollywoodzkiego hitu „Titanic” i postaciami Arnolda Schwarzeneggera, Lewisa Hamiltona, Novak Djokovica i Jackie Chana podsumowujących zalety wegańskiej diety.

Roślinna dieta sportowców

W „The Game Changers” były sportowiec UFC, James Wilks, podróżuje po świecie, rozmawiając z przedstawicielami najlepszych sportowców, żołnierzy i naukowców na temat korzyści płynących z diety roślinnej.

dieta-roślinna.jpg
foto.shutterstock.com

Wilks po ciężkiej kontuzji zaczął szukać rozwiązań w tym, co może zrobić, aby pomóc swojemu ciału odzyskać siły.

Jego poszukiwania doprowadziły go do najlepszych sportowców i ekspertów od żywienia.

W dokumencie pojawiają się takie postaci jak m.in. Arnold Schwarzenegger, dwukrotny mistrz świata w surfingu Tia Blanco, rekordzista świata w sportach siłowych Patrik Baboumian, były prezes American College of Cardiology dr Kim Williams, założyciel Preventive Medicine Research Institute dr Dean Ornish i kilku członków drużyny piłkarskiej Miami Dolphins.

Srebrna medalistka olimpijska i siedmiokrotna mistrzyni USA w kolarstwie, Dotsie Bausch, to kolejna wegańska lekkoatletka, która występuje w filmie.

Wszyscy są zgodni co do tego, że spożywanie mięsa, jaj i produktów mlecznych stanowi barierę dla utrzymania optymalnego zdrowia.

Dokument dowodzi, że jedzenie jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego – w tym mięsa, ryb, jajek i nabiału – może zmniejszać wyniki sportowe i prowadzić do przedwczesnej śmierci.

James Wilks twierdzi dodatkowo, że to właśnie mięsna dieta zrujnowała nawet jego życie seksualne.

Pokonanie stereotypów

Dokument odkrywa przed nami wiele kolejnych zaskakujących informacji i łamie powszechne przekonanie, że jedzenie mięsa jest równoznaczne z otrzymywaną siłą i jest świadectwem męskości.

Z filmu można dowiedzieć się, że rzymscy Gladiatorzy byli prawdopodobnie wegetarianami, że nasze zęby wbrew powszechnie panującemu poglądowi nie są wcale przeznaczone do jedzenia mięsa, a nasze ciała przetwarzają mięso nieefektywnie, natomiast białko roślinne jest lepsze od białka zwierzęcego.

„The Game Changers” udowadnia również, że męskość to nie dieta i „prawdziwi mężczyźni” nie muszą jeść mięsa, by mieć siłę i być męscy sami w sobie.

the-game-changers.jpg
foto.shutterstock.com

Dokument zmienił już pogląd na jedzenie mięsa wśród wielu zwykły ludzi, ale także i wielu sportowców, którzy dotąd nie zdawali sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w ich osiągnięciach sportowych odgrywa właściwa dieta, w tym przypadku ta pozbawiona mięsa.

Coraz więcej osób właśnie w weganizmie widzi obecnie skuteczny sposób na osiągnięcie pozytywnych zmian na planecie.

Dzięki wyeliminowaniu lub ograniczeniu w diecie potraw pochodzenia zwierzęcego realnie wpływamy na poprawę stanu planety, ochrony zwierząt, głodu na świecie, a nawet (a może i przede wszystkim) jak podają sportowcy – na stan własnego zdrowia.

⇒ Czytaj także: WEGANIZM – POZNAJ 25 FAKTÓW I ZAAKCEPTUJ WEGAN

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie