USTALONO TRZECH NAJWIĘKSZYCH TRUCICIELI OD ZANIECZYSZCZENIA PLASTIKIEM – Odkrywamy Zakryte
USTALONO TRZECH NAJWIĘKSZYCH TRUCICIELI OD ZANIECZYSZCZENIA PLASTIKIEM

Kolejny rok z rzędu czołówkę wśród największych trucicieli środowiska związanych z zanieczyszczeniami plastikiem, zajmują najwięksi producenci „śmieciowego jedzenia”. Skala odpadów pochodzących od tych marek jest ogromna.

Cola, PepsiCo i Nestlé – zostali oskarżeni o „zerowy postęp” w ograniczaniu ilości odpadów z tworzyw sztucznych.

To trzeci rok z rzędu, w którym Coca-Cola zajmuje pierwsze miejsce, a pozostałe firmy zajmują drugie i trzecie miejsce w tym niechlubnym rankingu.

Mimo że wszystkie te firmy promują cele zrównoważonego rozwoju, dowody pokazują, że ich taktyki nie działają.

W ramach inicjatywy ekologicznej Break Free From Plastic 15 000 wolontariuszy w 55 krajach zbierało plastikowe śmieci z otaczającego ich środowiska.

Każda osoba prowadziła rejestr zebranych śmieci, podając nazwę marki, z której pochodzi każdy egzemplarz odpadu.

Wszystkie dane zostały zebrane w ramach corocznego audytu, z którego jak co roku sporządzono raport.

Łącznie w parkach, rzekach, na plażach i innych miejscach przestrzeni publicznej wyrzucono 346 494 sztuk plastiku – 63% było oznaczonych jedną ze znanych marek konsumenckich.

Coca-Cola zajęła pierwsze miejsce na świecie jako firma odpowiedzialna za największe zanieczyszczenia plastikiem w 51 z 55 krajów, z zebranymi 13 834 kawałkami śmieci – więcej niż Nestlé (8 633) i Pepsi (5 155).

Większość zebranych tworzyw sztucznych nie nadawała się do recyklingu i chociaż firmy te co roku obiecują poprawę, nie dokonują znaczących zmian.

Emma Priestland, koordynatorka globalnej kampanii The Break Free From Plastic uważa, że lekceważą swoje obietnice:

Największe na świecie korporacje zanieczyszczające środowisko twierdzą, że ciężko pracują, aby rozwiązać problem zanieczyszczenia plastikiem, ale zamiast tego nadal produkują szkodliwe opakowania plastikowe jednorazowego użytku. Musimy zaprzestać produkcji tworzyw sztucznych, wycofać produkty jednorazowego użytku i wdrożyć solidne, znormalizowane systemy ponownego wykorzystania. Coca-Cola, PepsiCo i Nestlé powinny być liderem w znajdowaniu najlepszych rozwiązań.

Liderzy rynku zanieczyszczeń plastikiem zdecydowali się realizować ekologiczne cele, aby 100% ich opakowań nadawało się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania do 2025 r.,  ograniczając produkcję tworzyw sztucznych poprzez wprowadzenie systemów wielokrotnego napełniania i wielokrotnego użytku.

Podczas globalnej akcji zbierania odpadów ustalono, że najczęściej spotykanym rodzajem produktu były jednorazowe opakowania używane do sprzedaży produktów, takich jak keczup, kawa i szampon – a następnie niedopałki papierosów oraz plastikowe butelki.

⇒ Czytaj także: ROK 2021 JUŻ BEZ JEDNORAZOWYCH PLASTIKOWYCH SZTUĆCÓW I SŁOMEK

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.