ULUBIONY SMAK WYRAŻA NASZĄ OSOBOWOŚĆ

Jaki jest Twój ulubiony smak? Wolisz słodką czekoladę czy słone paluszki? Gustujesz w gorzkich smakach, czy preferujesz potrawy z pikantną nutą? A może przepadasz za kwaśną cytryną? Zdaniem psychologów cechy osobowości, która przejawiają się praktycznie we wszystkich naszych preferencjach i codziennych wyborach, od ulubionego koloru po gatunek ulubionej muzyki, definiowane są także przez nasze ulubione smaki. Co zatem smak mówi o naszej osobowości?

Słodki smak życzliwości

Według badań osoby preferujące słodycze i desery zamiast wytrawnych dań są zwykle bardzo miłe, uprzejme i życzliwie nastawione do innych.

Badanie przeprowadzone w University of North Dakota potwierdziło, że ludzie, którzy uwielbiają cukierki, ciastka i inne słodycze, wydają się bardziej przyjaźni, współczujący i empatyczni.

Osoby te częściej niż inni angażują się w wolontariat oraz za naturalne uważają okazywanie innym bezinteresownej pomocy.

Słony smak ambicji

Jeśli Twoim ulubionym smakiem jest słony, to prawdopodobnie jesteś ambitną osobą, która kieruje się silną wewnętrzną motywacją na zdobycie upragnionego celu.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii wykazało, że ludzie, którzy preferują słone potrawy, często są przepracowani, ponieważ zawsze nastawieni są na osiągnięcie czegoś więcej niż inni i spełnianie swoich marzeń.

W rzeczywistości odkryto także, że co czwarty czołowy sportowiec woli słone potrawy.

Osoby preferujące słone smaki są bardzo wrażliwe na gorzkie i kwaśne produkty oraz zazwyczaj nie są wielkimi zwolennikami słodyczy.

Gorzki smak narcyzmu

Jesteś wielbicielem gorzkiej kawy, toniku, gorzkiej czekolady lub grejpfrutów?

Jeśli tak, to zdaniem psychologów prawdopodobnie masz dużo cechy osobowości narcystycznej.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Innsbrucku ludzi, którzy preferują gorzki smak, cechują antyspołeczne zachowania, skłonność do manipulowania innymi, niewrażliwość emocjonalna, a nawet i cechy psychopatyczne.

Pikantny smak odwagi

Szereg badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii dowodzi, że ludzie preferujący ostre smaki, odznaczają się szczególną odwagą.

Według psychologów osoby te uwielbiają czerpać przyjemność z nowych, spontanicznych przygód, które przynoszą im intensywne emocje.

Są to ludzie, którzy szybko się nudzą i do życia potrzebują dużej dawki adrenaliny.

Zazwyczaj preferują sporty ekstremalne, lubią być wychwalani i doceniani, ale też odznaczają się dużą tolerancyjnością.

Kwaśny smak rozwagi

Osoby preferujące kwaśne smaki zwykle bardzo rozważnie i racjonalnie podchodzą do życia, chociaż mają tendencją do zamartwiania się.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Wageningen wykazało, że ci, którzy wolną kwaśne potrawy są bardziej otwarci na nowe bodźce i jeżeli zdołają kontrolować swoją tendencję do racjonalizacji, odznaczają się dużą kreatywnością.

Niekiedy jednak są bardzo krytyczne wobec innych i kłótliwe, co ma związek z ciągłą potrzebą otaczania się życiem wysokiego standardu.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.