POLSKA PODPISAŁA MILIARDOWĄ UMOWĘ Z USA NA ENERGIĘ JĄDROWĄ – Odkrywamy Zakryte
POLSKA PODPISAŁA MILIARDOWĄ UMOWĘ Z USA NA ENERGIĘ JĄDROWĄ

Polska podpisała umowę i tym samym sfinalizowała kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi na energię jądrową o wartości potencjalnie 18 miliardów dolarów. Tym samym nasz kraj stara się zmniejszyć swoją zależność od węgla i rosyjskiego gazu ziemnego.

Podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza (19 października 2020 r.) doszło do zawarcia umowy międzyrządowej o współpracy Polski i USA w rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.

Na stronie ambasady USA w Polsce pojawiła się wypowiedź ambasadorki Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher:

Dzisiejsze porozumienie to pod kilkoma względami kamień milowy: nie tylko umacnia relacje polsko-amerykańskie, ale jest dla reszty świata zapowiedzią, że Ameryka dzięki swej zaawansowanej technologii wraca do biznesu nuklearnego. Energia nuklearna nigdy jeszcze nie była równie bezpieczna, równie dostępna cenowo i tak łatwo dostosowywalna. Jesteśmy gotowi pomagać naszym partnerom w osiągnięciu bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnej trosce o czystość środowiska.

Obecnie dużo gazu importowanego jest z Rosji, ale biorąc pod uwagę niezbyt przyjazne stosunki obustronne, władze kraju chcą się odciąć od tych dostaw do 2022 roku.

Zamiast tego importowany byłby gaz rurociągowy przez Norwegię oraz skroplony gaz ziemny m.in. ze Stanów Zjednoczonych.

Jednak Polska jest również w dużym stopniu uzależniona od elektrowni węglowych, co jest sprzeczne z ambicjami Unii Europejskiej w zakresie zerowej emisji węglowej do 2050 r.

Jedynym sposobem ograniczenia, a nawet wyeliminowania zużycia węgla jest zastąpienie tej taniej energii inną porównywalną generacją.

Zawarte w tym tygodniu porozumienie polsko-amerykańskie przewiduje, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy strony opracują program budowy reaktorów i sposób ich finansowania.

Zgodnie z planem pierwsze reaktory powinny zostać uruchomione w 2033 roku.

Polska chce w sumie zbudować sześć takich reaktorów jądrowych o mocy od 6 do 9 GW.

Cały program może kosztować nasz kraj około 40 miliardów dolarów, z czego co najmniej 18 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na zakup technologii jądrowej z USA.

Widać „przyjaźń” polsko-amerykańska mocno się zacieśnia, najmocniej na gruncie „niezbędnych” polskich wydatków…

⇒ Czytaj także: ELEKTROWNIE WIATROWE – WIELKIE OSZUSTWO WOBEC EKOLOGII I OBYWATELA

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.