UZALEŻNIENIE OD GIER KOMPUTEROWYCH – CZY MOŻE ZNISZCZYĆ TWOJE ŻYCIE?

Grasz codziennie w gry komputerowe po kilka godzin dziennie i nie możesz przestać? Masz problem z tym, aby się od nich oderwać i wyjść do szkoły albo do pracy, a nawet zjeść normalny obiad? To może wskazywać na problem, jakim jest uzależnienie od gier komputerowych. Takie uzależnienie zaliczane jest do chorób tak samo jak uzależnienie od komputera czy Internetu.

Gry komputerowe ponad wszystko! Lepiej nie…

Z każdym dniem gry komputerowe stają się coraz bardziej atrakcyjniejsze, gdyż pojawiają się coraz to nowsze, bardziej udoskonalone wersje gier i poprzez to wciągają kolejnych odbiorców w wirtualny świat.

Dla większości osób jest to niewinna rozrywka, która pozwoli oderwać się od codziennych obowiązków, zapomnieć o problemach dnia codziennego, a niektórzy uważają, że mogą nawet rozwijać wyobraźnię.

gry-komputerowe.jpg
Gry komputerowe foto.123rf.com

Jednak nie wszyscy biorą pod uwagę to, że bardzo silnie wpływają na ludzką psychikę, a ich nadużywanie może zakończyć się uzależnieniem.

Jeśli dana osoba angażuje się w brutalne gry, to zwiększa się u niej szansa na agresywne i nieakceptowane zachowania, ale też odciągają ją od prawdziwego życia.

Granie w gry komputerowe niesie za sobą nie tylko konsekwencje psychiczne, ale również ekonomiczne, społeczne oraz fizyczne.

Trzy fazy uzależnienia od gier komputerowych

Proces uzależnienia od gier komputerowych można podzielić na trzy fazy:

  1. cechą charakterystyczną pierwszej fazy jest duża racjonalność w wykorzystywaniu komputera, ponieważ gracz bardzo dobrze potrafi zapanować nad czasem, który spędza przed monitorem;
  2. następnie pojawia się proces stopniowego uzależnienia, gdy gracz zaczyna spędzać w wirtualnym świecie coraz to więcej czasu, a poprzez to traci inne zainteresowania;

    uzależnienie-gry-komputerowe.jpg
    Uzależnienie od gier komputerowych foto.123rf.com

  3. ostatnia faza jest określana, jako faza destrukcji, ponieważ jest momentem kulminacyjnym uzależnienia, gdyż można powiedzieć, że osoba uzależniona staje się więźniem danej gry, spędza coraz więcej czasu przed komputerem, a coraz mniej czasu poświęca na naukę, pracę, odpoczynek oraz jedzenie. Postępuje tak nadal pomimo tego, że zaczyna dostrzegać problemy, które wynikają z jego postępowania, zaburzenia koncentracji albo bezsenność.

Objawy uzależnienia od gier komputerowych

Osoba uzależniona od gier komputerowych to taka osoba, które ma najczęściej wysokie poczucie wartości, a poza tym jest ekspresyjna, nadpobudliwa, ale też nie liczy się z innymi.

Do tego czuje potrzebę ciągłej kontroli, a także ma potrzebę ciągłego wygrywania z innymi i osoba ta jest przekonana o tym, że jest doskonała oraz nie liczy się z uczuciami innych osób.

Chociaż może to być również osoba, które ciągle odczuwa lęk, jest zagubiona, nie ma przyjaciół, ale też ma niskie poczucie wartości i jest nieakceptowana przez kolegów.

uzależnienie-gry-komputerowe.jpg
Uzależnienie od gier komputerowych foto.123rf.com

Można wyróżnić dwa rodzaje uzależnienia od gier komputerowych:

  • uzależnienie wtórne, czyli gra komputerowa stanowi dla osoby uzależnionej ucieczkę od codzienności;
  • uzależnienie pierwotne, czyli osoba uzależniona koncentruje się głównie na posiadanym sprzęcie oraz grach.

Jednym z objawów uzależnienia jest to, że taka osoba odcina się od rzeczywistości i zaczyna żyć światem wirtualnym, przed komputerem spędza po kilkanaście godzin, dni, a nawet tygodni i w związku z tym zaczyna tracić poczucie czasu.

Zapomina o codziennych obowiązkach, wychodzeniu z domu do szkoły lub pracy, ale też przestaje być dla niej ważna higiena osobista, spożywanie posiłków oraz odpoczynek.

W związku z tym zaczynają się u niej problemy w każdej dziedzinie życia i wraz z upływem czasu zaczyna się to wszystko pogłębiać.

uzależnienie-gry-komputerowe.jpg
Uzależnienie od gier komputerowych foto.123rf.com

Kiedy taka osoba nie może zagrać w grę, zaczyna odczuwać lęk, niepokój i agresję, ale też przez to staje się wybuchowa.

U osoby uzależnionej zaczyna pogarszać się stan zdrowia oraz aktywność fizyczna przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.

Zaczynają się problemy ze wzrokiem, bóle kręgosłupa, sztywność karku, drętwienie stóp i dłoni, a także sztywność karku, problemy ze spożywaniem pokarmu oraz wypróżnianiem.

Do tego mogą pojawić się problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, a także rozkojarzenie, osłabienie, ale też osoba taka nie może odnaleźć się wśród ludzi.

Jeśli nie zostanie podjęte właściwe leczenie, to objawy ulegają nasileniu oraz pogłębieniu.

Charakterystyczne objawy

Najważniejsze objawy uzależnienia od gier komputerowych to:

  • zaburzenia lękowe;
  • nadpobudliwość;
  • izolowanie się;
  • czas spędzany na graniu w gry dominuje nad innymi aktywnościami, np. pracą, nauką czy spotkaniami ze znajomymi, a także jedzeniem i spaniem;
  • jeśli taka osoba nie ma możliwości zagrania w gry, to powoduje to u niej rozdrażnienie, złe samopoczucie, agresję oraz apatię, a nawet może doprowadzić w skrajnych przypadkach do depresji;
  • zaburzenia oraz zmiany nastroju;
  • problemy z koncentracją;
  • problemy z zasypianiem oraz bezsenność;
  • zaniedbywanie obowiązków;
  • od relacji realnych ważniejsze znaczenie mają relacje wirtualne;
  • osoba uzależniona, która nie przebywa przed komputerem na graniu w gry, to ciągle o nich myśli oraz o tym, co będzie robić, gdy już usiądzie przed komputerem;
  • wydawanie sporych kwot pieniędzy na nowe gry komputerowe, akcesoria do gier, wyposażenie postaci w grze, a to wpływa również na budżet takiej osoby, co pochlania całe oszczędności oraz powoduje, że nie ma za co zapłacić rachunków.

Czy można wyleczyć się z uzależnienia?

Bardzo ważne jest, aby osoba uzależniona uświadomiła sobie, że potrzebuje pomocy i że jest uzależniona od gier komputerowych i jest to  najczęściej najtrudniejszy etap w leczeniu, ponieważ taka osoba nie dopuszcza do siebie w ogóle takiej myśli.

Dlatego bardzo ważne jest wsparcie rodziny oraz przyjaciół.

Później konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry oraz podjęcie odpowiedniej psychoterapii.

psychoterapia.jpg
Psychoterapia foto.123rf.com

Poza tym bardzo ważne znaczenie ma to, aby przestać grać na grach komputerowych, czyli można je sprzedać albo oddać innym osobom.

Są też takie przypadki, kiedy konieczne jest, poza psychoterapią indywidualną albo grupową, włączenie środków farmakologicznych.

Uzależnienie od gier komputerowych leczone jest podobnie jak inne uzależnienia i może dotyczyć zarówno osoby dorosłej, jak i dziecka.

Gry sieciowe – nowy problem!

Gry sieciowe pojawiły się kilka lat temu i coraz częściej zastępują tradycyjne gry komputerowe.

Jednak są one o wiele bardziej niebezpieczne dla gracza, ponieważ wymagają dostępu do Internetu, a do tego angażują jednocześnie tysiące graczy z całego świata.

Takie gry sieciowe bardzo często doprowadzają do zatarcia się granicy pomiędzy światem realnym a wirtualnym i dlatego graczowi zaczyna się wszystko mieszać.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.