WARZYWNE I OWOCOWE MROŻONKI – CO WARTO O NICH WIEDZIEĆ?

Mrożonki zapełniają sklepowe zamrażarki przez cały rok. Poza gotowymi daniami, mamy do wyboru mrożone warzywa i owoce, które ratują nas wtedy, gdy ciężko o świeże produkty. Tylko czy warto je kupować? Jak mrozić owoce i warzywa samemu? Jak dobrze rozmrażać produkty? Oto odpowiedź.

Domowe mrożenie

Niewątpliwie świeże warzywa i owoce są nie do zastąpienia.

Jednak w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną istnieje potrzeba korzystania również z żywności mrożonej, którą można gromadzić w pozostałych porach roku.

Warzywa i owoce, które chcemy zamrozić, powinny być przede wszystkim świeże i dojrzałe.

Należy je wcześnie dokładnie oczyścić i osuszyć.

Warzywa można pokroić w kostkę lub słupki, lub podzielić na mniejsze kawałki.

mrożonki.jpg
foto.123rf.com

Niektóre z nich, np. groszek, brokuł, kalafior, marchew, fasolę, brukselkę, bób, kukurydzę czy buraki przed zamrożeniem można blanszować.

Zabieg ten pozwala zachować intensywny smak warzyw, ich jędrność i pozytywnie wpływa na trwałość mrożonki.

Pokrojone warzywa wystarczy na kilka minut zanurzyć w gorącej wodzie, następnie przełożyć na sitko, zanurzyć w zimnej wodzie i odsączyć.

Owoce pestkowe zawsze przed zamrożeniem należy wypestkować, z kolei delikatne i podatne na zgniecenia (typu maliny czy jagody) można ułożyć w jednej warstwie na tacce i lekko zamrozić, a dopiero później przesypać do specjalnego pojemnika lub woreczka na mrożonki, które są odporne na minusowe temperatury.

Taki proces zapobiegnie nie tylko zmiażdżeniu owoców, ale i ich posklejaniu.

Jeśli zamrażamy warzywa i owoce, musimy też pamiętać, by były one przed włożeniem do woreczków dokładnie osuszone.

Warto dodać, że z owoców nie mrozimy cytrusów, a z warzyw tych, które zawierają duże ilości wody (np. ogórek, sałata, rzodkiewki).

Trzymaj się zasad

Owoce i warzywa zamrażamy do temperatury -18˚C.

Jeśli sami zamrażamy produkty, warto na każdym opakowaniu nakleić kartkę z nazwą produktu i datą zamrożenia.

Dzięki temu łatwiej nam będzie pilnować, by żywność nie była przetrzymywana w zamrażarce za długo.

mrożonki.jpg
foto.123rf.com

Warzyw i owoców nie powinno się przechowywać w zamrażarce dłużej niż 12 miesięcy.

Jeśli w okresie przechowywania produktów w zamrażarce występowały dłuższe przerwy w dostawie prądu i produkty te uległy rozmrożeniu – nie nadają się do spożycia.

Chyba że spożyjemy je od razu po pierwszym rozmrożeniu, ponieważ trzeba pamiętać, że produktów rozmrożonych nie można już ponownie zamrażać.

Jak wybrać dobre mrożonki?

Gdy kupujemy mrożonki w sklepie i zauważymy w nich warstwę lodu lub śniegu, zrezygnujmy z ich zakupu, gdyż świadczy to o tym, że w okresie przechowywania uległy one częściowemu rozmrożeniu i ponownemu zamrożeniu.

Mrożonki warzywne lub owocowe powinny być sypkie, a nie zbite w kulę (wyjątek stanowi posiekany szpinak i buraki, które ulegają zbryleniu podczas procesu mrożenia).

Kolory i zapach zamrożonych produktów nie powinien odbiegać mocno od produktu wyjściowego,  ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że owoce i warzywa były zebrane i mrożone w pełni sezonu.

mrożonki.jpg
foto.123rf.com

Oczywiście mrożenie pozbawia niektóre produkty, np. wiśnie trochę smaku i tekstury, ale sine brokuły lub zmiażdżone i blade truskawki, mogą świadczyć o tym, że towar jest nieświeży.

Lepiej unikać mrożonek na wagę, ponieważ często są zwietrzałe, pozbawione smaku i niekiedy już lekko rozmrożone.

Warto również zwrócić uwagę na sklepową zamrażarkę, w której przechowywane są mrożonki.

Jeśli brak w niej odpowiedniej temperatury (idealna to -18˚C – termometry ją wskazujące są zwykle zlokalizowane u dołu chłodni), jest brudna, a w środku zalega lód, śnieg lub woda, nie kupuj niczego, co się w niej znajduje.

ABC rozmrażania

A w jaki sposób rozmrażać warzywa i owoce?

Sam proces rozmrażania powinien przebiegać dość szybko, ale warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  • Nie rozmrażamy owoców i warzyw przeznaczonych do spożywania na surowo ani w gorącej wodzie, ani w piekarniku – w ten sposób wypłukujemy z nich sok bogaty w witaminy.
  • Owoce i warzywa, które chcemy spożywać na surowo, po wyjęciu z torebki, w której były zamrożone, wstawiam w czystym naczyniu do lodówki – na najniższą półkę.
  • Nie należy pod żadnym pozorem przeprowadzać rozmrażania w kuchence mikrofalowej.
  • Mrożonych warzyw nie potrzeba rozmrażać, tylko od razu można je przełożyć do garnka z wrzącą, osoloną wodą lub na patelnię. Jeszcze lepiej jest gotować je na parze, gdyż tracą wtedy mniej wartości odżywczych.
  • Jeśli chcemy wykorzystać mrożone owoce do galaretki, należy do jej przygotowania użyć mniejszą ilość wody, niż jest podane w przepisie. Najlepiej zalać płynną, lekko ostudzoną galaretką zamrożone owoce.
  • Owoców nie musimy rozmrażać także do przygotowania kompotu oraz zupy.
  • Do przygotowania koktajlu możemy użyć mrożonych owoców (np. bananów, truskawek), które wrzucamy bezpośrednio do blendera.
  • Nie rozmrażamy warzyw i owoców w temperaturze pokojowej.

Gdy już opróżnimy domową zamrażarkę, najlepiej od razu ją rozmrozić, umyć jej wnętrze ciepłą wodą z octem i dodatkiem sody oczyszczonej, a następnie wytrzeć do sucha.

Włączone zamrażarki należy otwierać jak najrzadziej i jak najkrócej, by zachować cały czas odpowiednią temperaturę wewnątrz.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.