WIŚNIE – OWOCE PESTKOWE PEŁNE ZDROWIA

Wiśnie to niewielkie owoce pestkowe, z których można przygotować soki, konfitury, dżemy, a także można wykorzystać ich ogonki czy liście, ale to nie wszystko. Owoce te to również bogactwo witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na zdrowie. Od lat wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie ludowej. Dlaczego warto sięgać po wiśnie?

Pochodzenie wiśni

Wiśnie występują głównie w Europie oraz w zachodniej Azji, a swoją angielską nazwę „cherry” zawdzięczają starożytnemu tureckiemu miastu Cerasus.

Jednak pierwsze wzmianki na temat tych owoców pochodzą sprzed ponad 300 lat p.n.e., gdyż wtedy po raz pierwszy opisał ją grecki botanik Teofrastus.

wiśnie.jpg
foto.depositphotos.com

Składniki odżywcze wiśni

W wiśniach znajdują się duże ilości flawonoidów, a przeważnie cyjanidyn, antocyjanidyn oraz proantocyjanidyn.

Są to związki, które nadają owocom głębokiego czerwonego koloru.

Warto pamiętać, że im ciemniejsze są wiśnie, tym lepsze są dla zdrowia, gdyż zawierają wysokie stężenie wyżej wymienionych substancji.

Poza tym w wiśniach można znaleźć: melatoninę, alkohol perillylowy, a także witaminę A, E, K, PP, C oraz witaminy z grupy B, kwas foliowy i składniki mineralne, takie jak: miedź, wapń, potas, fosfor i mangan, a także żelazo, sód oraz cynk.

Wiśnie to również pektyna, czyli rozpuszczalny błonnik pokarmowy, dzięki któremu czujemy się syci na dłużej.

Właściwości zdrowotne wiśni

Wiśnie zawierają flawonoidy, które mają bardzo wiele leczniczych właściwości.

Naukowcom udało się zbadać ich zdolność do działania antyoksydacyjnego oraz przeciwbólowego, które polega na hamowaniu aktywności, a także na wytwarzaniu czynników prozapalnych na poziomie komórkowym.

Chodzi tu o cyklooksygenazy COX-1 oraz COX-2.

Wiele tradycyjnych leków przeciwbólowych, np. aspiryna albo ibuprofen działają w ten sposób, że blokują aktywność cyklooksygenazy, a dzięki temu organizm danej osoby nie sygnalizuje żadnego bólu oraz zapalenia.

Naukowcy odkryli, że antocyjanidyny, które można znaleźć w wiśniach, potrafią blokować oba wymienione wcześniej enzymy.

Przebadano różne owoce, ale największą skuteczność tych substancji miały wiśnie.

Dzięki temu okazało się, że ich skuteczność przeciwbólowa jest porównywalna do skuteczności, jaką można uzyskać podczas stosowania ibuprofenu albo naproksenu.

Z kolei cyjanidyna, która również występuje w wiśniach, ma jeszcze silniejsze działanie niż aspiryna.

Należy także wziąć pod uwagę, że stosowanie powszechnych środków przeciwbólowych wiążę się z możliwością pojawienia się skutków ubocznych o różnym nasileniu.

tabletki.jpg
picture of sad young woman with pills

Natomiast wiśnie w przeprowadzonych badaniach nie wykazały podobnych negatywnych właściwości.

W cierpkich owocach wiśni wykryto duże ilości melatoniny, a jest to hormon, który wpływa na sen, gdyż jest bardzo silnym antyoksydantem.

Takie połączenie wiśni i melatoniny ma również działanie chroniące przed nowotworami.

W kwaśnych wiśniach znajduje się alkohol perillylowy, a jest to naturalny składnik, który może mieć ważne znaczenie w ograniczaniu występowania nowotworów.

Badania naukowców dowodzą, że ten alkohol powstrzymuje rozwój komórek nowotworowych poprzez to, że pozbawia ich protein, a one potrzebują ich właśnie do tego, aby się rozmnażać.

Wiśnie mogą również pomóc w przypadku dny moczanowej, a jest to odmiana zapalenia stawów, która ma związek z nieprawidłowym oraz wysokim stężenie kwasu moczowego we krwi.

Natomiast w wiśniach znajdują się antocyjanidyny, które mają właściwości hamujące aktywność oksydazy ksantynowej, a jest to enzym, który bierze udział w produkcji kwasu moczowego.

Badania dowiodły, że spożywanie około 250 g świeżych wiśni w ciągu dnia może obniżyć poziom kwasu moczowego, a dzięki temu zapobiegać atakom dny.

Wiśnie to także duże ilości witaminy C, która przeciwdziała chorobom jamy ustnej, chroni przed infekcjami, a także pomaga na problemy z paradontozą.

Zawierają również bioflawonoidy, które zapobiegają różnym chorobom i pomagają w ich leczeniu, np. pomocne są przy infekcjach, przeziębieniu, grypie oraz chorobach przewlekłych, takich jak: miażdżyca, a także przy nowotworach.

Poza tym wiśnie wzmacniają pracę mięśnia sercowego, ponieważ poprawiają jego ukrwienie, ale też oczyszczają krew, mają wpływ na gospodarkę wodną organizmu, a także pobudzają procesy trawienne i ruchy jelit, ale też oczyszczają je i są pomocne przy zatwardzeniach.

Przeciwwskazania do spożywania

Wiśnie, które chce się zjeść, nie mogą być nadpsute ani nadgniłe, ponieważ wtedy zawierają one rakotwórcze pleśnie i mytotoksyny, które mogą przyczynić się do pojawienia się ostrych zatruć, alergii, a nawet rozwoju grzybicy.

Ważne jest również to, aby nie jeść pestek wiśni, ponieważ znajdują się w nich szkodliwe substancje cyjanogenne, czyli związki kwasu pruskiego.

Jeśli połknie się pestkę wiśni, to nie jest to szkodliwe dla zdrowia, gdyż zostanie ona w całości wydalona.

Natomiast nie powinno się ich rozgryzać.

Ciekawostki na temat wiśni

  • W wielu kulturach kwiat wiśni symbolizuje przemijanie, czyli krótkie, ale piękne życie.
  • Wiśni nie powinno się popijać zimną wodą albo mlekiem, ponieważ może to przyczynić się do biegunki.
  • Owoców tych nie powinno się jeść przed daniem mięsnym, gdyż wiśnie utrudniają trawienie białka, które znajduje się w wiśniach.
  • Nie warto kupować wiśni, które leżały przez cały dzień na słońcu na bazarze, ponieważ ciepło i światło niszczą witaminę C, która się w nich znajduje.
sok-z-wiśni.jpg
foto.depositphotos.com

Przetwory z wiśni na zdrowie

Do jedzenia nadają się nie tylko świeże owoce wiśni, ale również suszone, które są energetyczną przekąską do wzięcia do pracy albo do szkoły czy na uczelnię.

Lecznicze właściwości mają również kwiaty wiśni, które można wykorzystać jako środek napotny przy zapaleniu płuc, a napar z tych kwiatów można stosować przy leczeniu zapalenia spojówek.

Natomiast sok z wiśni wykazuje działanie wykrztuśne, dzięki któremu można łagodzić stany zapalne oskrzeli oraz tchawicy.

Z kolei taki świeży sok i bez dodatku cukru można zastosować do płukanek przy bólu gardła, ale też można go wykorzystać do złagodzenia nudności, a także może przyspieszyć przemianę materii.

Sok z wiśni mogą także pić osoby, które zmagają się z niedokrwistością, ponieważ zawiera on żelazo, które podnosi poziom hemoglobiny we krwi.

Ponadto sok z wiśni pomaga na bezsenność oraz ułatwia zasypianie.

Można jeszcze zrobić nalewkę z wiśni, którą poleca się osobom z chorobami układu krążenia, a do tego można do niej dodać miód gryczany, co sprawi, że nalewka ustabilizuje pracę serca oraz poprawi krążenie.

Natomiast nalewka z dodatkiem cynamonu oraz kardamonu będzie idealna na poprawę funkcjonowania układu trawiennego.

Jednak naturoterapeuci twierdzą, że najwięcej wartości odżywczych jest nie w owcach wiśni, ale w ich ogonkach.

W ogonkach znajdują się minerały – mangan, miedź i potas, a także witaminę A, B2, C i do tego bardzo dużo antyoksydantów

Są w nich również antocyjany, które mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe oraz przeciwmiażdżycowe.

Z ogonków wiśni dobre działanie ma napar, gdyż zawiera olejki eteryczne oraz sole potasu, które mają działanie antyobrzękowe, przeciwzapalne, oczyszczające oraz uspokajające.

Regularne picie takiego naparu obniża poziom cholesterolu, pomaga na zaparcia, ma działanie przeciwbólowe, zapobiega infekcjom pęcherza moczowego, zapobiega zatorom i poprawia trawienie.

W celu przygotowania naparu należy oderwać ogonki od umytych wiśni i osuszyć je ręcznikiem.

Potem garść ogonków wrzuca się do litra wrzącej wody i gotuje je przez 10 minut.

Następnie trzeba je pozostawić pod przykryciem na całą noc.

Tak przygotowany napar można pić dwa razy dziennie po 100 ml – najlepiej rano i wieczorem.

⇒ Czytaj także: CZEREŚNIE – SMACZNE DARY LATA NA ZDROWE STAWY, NADCIŚNIENIE I… CO JESZCZE?

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia⇒ KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.