WŁAŚCICIELE KOTÓW SĄ MĄDRZEJSI, A PSÓW SZCZĘŚLIWSI

Wolisz koty czy psy? Wychodzisz z założenia, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka? Czy może uważasz, że czas spędzony z kotem nie jest nigdy straconym czasem? Wiadomo, że i koty, i psy to zwierzęta, które warto kochać, niemniej jednak są ludzie, którzy wolą psy i nienawidzą kotów oraz są też tacy, którzy wolą koty i nie wyobrażają sobie życia z psem. Co kryje się za tą preferencją? Czy możliwe jest, że wielbiciele kotów lub psów różnią się między sobą pod kątem psychologicznym?

Mądrzejsi właściciele kotów

Badanie przeprowadzone przez psychologów Carroll University w Wisconsin wskazuje, że miłośnicy kotów są bardziej inteligentni niż ci, którzy wolą psy.

W badaniu oceniano cechy osobowości u 600 studentów, którzy woleli koty lub psy.

Uczestnicy musieli rozwiązać pewne testy osobowości i inteligencji, aby można było ustalić różnice między nimi.

Psychologowie podkreślili, że różnica między posiadaczami psów i kotów wynika nie tylko z cech osobowości, ale także z aktywności i hobby każdego człowieka.

Dzięki testom zauważono, że ludzie, którzy kochają psy, są bardziej aktywni, mają więcej energii i kochają spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.

pies-smycz-spacer.jpg
fot.123rf.com

Natomiast miłośnicy kotów w dużej mierze byli wrażliwymi introwertykami, którzy mają bardziej chłonny i kreatywny umysł.

Osiągali wyższe wyniki w testach inteligencji niż miłośnicy psów.

Częściej też lubią spędzać czas w samotności i zazwyczaj mają problemy z przestrzeganiem ustalonych zasad.

Zdaniem profesor Denise Guastello to, czy wybieramy psy, czy koty w dużej mierze zależy od tego, kim jesteśmy.

Przykładowo miłośnicy kotów uwielbiają niezależność swojego zwierzęcia, ponieważ sami nie lubią być przez niego osaczani.

Wybieramy psa lub kota w zależności od tego, jacy jesteśmy, od stylu życia, który prowadzimy, a przede wszystkim w zależności od naszych potrzeb emocjonalnych, które chcemy zaspokoić przez posiadanie zwierzaka.

Szczęśliwsi właściciele psów

Skoro według badań właściciele kotów mogą pochwalić się większą mądrością, to co można pozytywnego powiedzieć o posiadaczach psów?

Badacze z Manhattanville College przeprowadzili ankietę wśród 263 uczestników analizującą związek pomiędzy posiadaniem zwierzęcia w domu a dobrym samopoczuciem.

W ten sposób odkryto, że właściciele psów czują się szczęśliwsi i są bardziej pozytywnie nastawieni do życia.

Ponadto miłośnicy psów byli bardziej zadowoleni z życia niż ludzie, którzy mieli tylko koty.

pies-pan-spacer.jpg
fot.123rf.com

Według psychologów na poziom odczuwanego szczęścia może wpływać kilka czynników, w tym fakt, że ludzie, którzy mają psy, spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, są bardziej aktywni fizycznie i wydają się bardziej ekstrawertyczni.

Psychologowie zauważyli również, że psy mogą dawać swoim właścicielom większe wsparcie i budować z nimi bliższe związki emocjonalne niż koty.

W rzeczywistości okazało się, że psy uwalniają więcej oksytocyny, hormonu miłości, w porównaniu do kotów, kiedy wchodzą w bezpośrednie interakcje ze swoimi właścicielami.

Aby to sprawdzić, naukowcy pobrali próbki śliny od 10 psów i od 10 kotów, na 10 minut przed zabawą z właścicielem i zaraz po niej.

Wyniki pokazały, że u psów stężenie oksytocyny wzrosło o 57,2%, a u kotów tylko o 12%, co może wyjaśniać, dlaczego wiele osób nawiązuje tak silny związek emocjonalny z psami.

Ogólnie rzecz biorąc, nieważne czy ktoś ma kota, czy psa, badania potwierdzają, że właściciele zwierząt są bardziej zadowoleni z życia niż osoby, które ich nie mają.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.