W ZALEDWIE ROK NA ŚWIECIE WYRZUCONO 54 MILIONY MEGATON ELEKTROŚMIECI!

Do czego doprowadza nas postęp technologiczny? Wystarczył rok, by ludzie na całym świecie wyrzucili rekordową ilość elektrośmieci. Wyrzucone 54 miliony megaton elektroniki, zawierało wiele nieodzyskanych metali szlachetnych, których wartość szacuje się na miliardy dolarów.

Szokujące 53,6 milionów Mt odpadów elektronicznych zostało wyrzuconych na świecie w 2019 roku, ujawnił nowy raport wspierany przez ONZ.

Trudno sobie wyobrazić tę rekordową liczbę, ale mniej więcej odpowiada ona 350 statkom wycieczkowym wielkości Queen Mary 2, które ustawione jeden za drugim mogłyby stworzyć linię długości 125 km.

Trzecia edycja raportu o stanie odpadów elektronicznych na całym świecie, wydana w lipcu 2020 roku, pokazuje, że elektrośmieci jest o 21% więcej niż pięć lat temu.

Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, jak wiele osób korzysta z nowych technologii i regularnie wymienia urządzenia, aby mieć ich najnowsze wersje.

Raport pokazuje jednak coś jeszcze – mianowicie krajowe strategie zbiórek odpadów i recyklingu nie są w żaden sposób zbliżone do wskaźników ich zużycia.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny dotyczy wielu form elektroniki i przedmiotów zasilanych energią elektryczną, od smartfonów, laptopów i sprzętu biurowego po sprzęt kuchenny, klimatyzatory, narzędzia, zabawki, instrumenty muzyczne, sprzęt AGD i inne produkty wymagające baterii lub wtyczek elektrycznych.

Przedmioty te często zawierają cenne metale, które zostały wydobyte przy dużych kosztach i ingerencjach środowiskowych, ale metale te rzadko są odzyskiwane po wyrzuceniu przedmiotów.

elektroodpady.jpg
foto.depositphotos.com

Elektroodpady zawierają takie materiały, jak miedź, żelazo, złoto, srebro i platynę, których wartość według raportu szacuje się na 57 miliardów dolarów.

Jednak większość z nich jest składowana lub spalana, a nie zbierana do recyklingu.

Szacuje się, że wartość metali szlachetnych w odpadach wynosi ok. 14 miliardów dolarów, ale w tej chwili odzyskano tylko 4 miliardy dolarów.

Raport wykazał, że Azja ma najwięcej odpadów ogółem, generując 24,9 mln Mt, następnie Ameryka Północna i Południowa 13,1 mln Mt, Europa 12 mln Mt, Afryka 2,9 mln Mt i Oceania 0,7 mln Mt.

Ogólnie najwięcej sprzętu elektrycznego i elektronicznego wyrzucają mieszkańcy Europy Północnej, gdzie na jednego mieszkańca przypada rocznie 22,4 kg elektroodpadów.

To dwukrotnie więcej niż pozbywają się mieszkańcy Europy Wschodniej.

Zdaniem autorów raportu ilości wyrzucanych elektrośmieci wzrosły w 2020 roku głównie z powodu blokady w trakcie „pandemii” koronawirusa.

Nagle ludzie, którzy utknęli w domu, zaczęli rekompensować sobie inne braki, wymianą sprzętu elektronicznego lub zakupem tego, czego do tej pory nie mieli.

W dobie konsumpcjonizmu nastawieni na posiadanie, gubimy się, wpadamy w pułapkę dążenia do „lepszego, droższego, nowszego”, nie zważając na to, że w ten sposób nie zmienimy swojego życia na lepsze…

⇒ Czytaj także: WIELKIE SPRZĄTANIE MOUNT EVERESTU – REKORDOWA ILOŚĆ ŚMIECI I CIAŁ

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.