ZNANE MARKI NIELEGALNIE ZAWYŻAJĄ CENY W EUROPIE

Znane zachodnie marki nielegalnie zawyżają ceny swoich produktów w Europie Środkowej i Wschodniej. Co więcej, dopuszczają się sprzedawania na rynek europejski rzeczy gorszej jakości. Do takich wniosków doszedł Europejski Urząd Antymonopolowy, który na jedną ze znanych spółek odzieżowych nałożył nawet kilkudziesięciomilionową karę pieniężną.

Polsko-europejska dyskryminacja

Konsumenci z państw „nowej Unii Europejskiej” mogą czuć się jawnie dyskryminowani.

Otóż wiele zachodnich marek z państw „starej UE” zajmujących się na terenie Wspólnoty transgraniczną sprzedażą internetową dóbr i usług, klientów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej uważa za tych z gorszej kategorii.

zawyżanie-cen.jpg
Zawyżanie cen foto.123rf.com

W czym przejawia się to traktowanie?

Otóż Europejski Urząd Antymonopolowy przykładowo nałożył na spółkę odzieżową Guess grzywnę w wysokości 39,8 mln euro, ponieważ firma ograniczała bezpośrednią sprzedaż transgraniczną on-line oraz zawyżała średnio o 5-10 proc. ceny sprzedawanych produktów.

Sytuacja ta miała miejsce w Polsce oraz w krajach takich jak Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowenia.

Jest ich więcej…

Nielegalne praktyki zawyżania cen oraz wprowadzania na rynek Europy Środkowej i Wschodniej produktów gorszej jakości zaobserwowano u 1900 podmiotów handlowych.

Coraz liczniejsze porównania np. produktów spożywczych i wiele niezależnych badań weryfikujących jakość sprzedawanej żywności, udowadniają nam, że zachodnie firmy celowo wprowadzają w błąd niektórych obywateli UE.

zawyżanie-cen.jpg
„Promocja” i zawyżanie cen foto.123rf.com

Często mamy do czynienia z sytuacją, w której produkty drugiej kategorii są nam sprzedawane w tej samej (lub wyższej) cenie.

Zawyżanie cen to częsta praktyka sklepów i producentów, którzy w ten sposób zarabiają na naiwności konsumentów nieśledzących na bieżąco cen.

Nie tak dawno użytkownicy sieci wykryli podstęp jednego ze znanych sklepów internetowych.

W ramach akcji „czarny piątek” zamiast stanieć ten sam produkt zaledwie w kilka dni zdrożał o prawie 100 złotych!

Podobnych akcji można odnotować na pęczki, szczególnie w okresach „wyprzedaży” i zwiększonego zapotrzebowania na różnego rodzaju artykuły, np. w czasie przedświątecznych zakupów.

Jednak w Brukseli zaczęto zdawać sobie sprawę z powagi tej sytuacji i nakładając kary finansowe, rozpoczęto walkę z takimi nielegalnymi praktykami.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.