ZORZA POLARNA W FORMIE LEGENDARNEGO FENIKSA

Zorza polarna w formie legendarnego Feniksa została uchwycona przez pewnego fotografa nad Islandią. Na kilku zadziwiających zdjęciach zorzy polarnej możemy zobaczyć, jak światła przybierają kształt majestatycznego ptaka, uznawanego za symbol Słońca oraz wiecznego odradzania się życia.

Zaskakujące zdjęcia

Zdjęcia zorzy polarnej w nietypowym kształcie wykonał fotograf Hallgrimur P. Helgason w Kaldarsel.

Wyraźnie widoczne są na nich gigantyczne skrzydła i ptasi profil Feniksa – mitycznego ptaka, który płonie pod koniec życia, a następnie odradza się z popiołów.

Helgason zobaczył kształt Feniksa godzinę po przybyciu na miejsce i natychmiast zaczął robić zdjęcia.

zorza-polarna-feniks.jpg
Zdjęcie: Hallgrimur P. Helgason

Fotograf podkreśla, że robienie zdjęć zorzy polarnej zawsze jest ekscytujące, ale to, co zobaczył nad islandzkim niebem, było dla niego prawdziwym strzałem adrenaliny.

Kiedy pojawił się obraz Fenika, zorza przybrała głównie kolory zielony i żółty, a także momentami odcienie czerwonego i niebieskiego, co sugeruje, że była wówczas bardzo intensywna.

Z czasem jednak obraz powoli zanikał.

zorza-feniks.jpg
Zdjęcia: Hallgrimur P. Helgason

Symboliczna zorza polarna

W mitologii nordyckiej zorza polarna odgrywa znaczącą rolę.

Według jednej z legend, tarcze i zbroje Walkirii (pięknych kobiet-wojowniczek) dały lustrzane odbicie, które można podziwiać w formie pojawiających się na niebie Świateł Północy.

Zorzę polarną uważano tu również za „Most Bifrost” – świecący i pulsujący łuk, który poprowadził poległych w bitwie do Walhalli, miejsca wiecznego spoczynku wojowników.

Z kolei północne plemię ludu Sami wierzyło, że pojawiające się na niebie światła symbolizują ich przodków, którzy przybyli w odwiedziny.

Jednak Indianie Salteaus ze wschodniej Kanady oraz Kwakiutl i Tlingit z południowo-wschodniej Alaski uważają, że zorza polarna to tańczące ludzkie duchy.

Natomiast Inuici od zawsze wierzyli, że światła na niebie oznaczają taniec duchów zwierząt, w szczególności jeleni, fok, wilków oraz łosi.

W Finlandii legenda zaś głosi, że to mistyczny lis stworzył zorzę polarną, gdy jego puszysty ogon rozpryskiwał śnieg i rzucał jego drobinki w niebo.

⇒ Czytaj także: ZORZA POLARNA – GDZIE I KIEDY PODZIWIAĆ ŚWIETLISTY CUD NATURY?

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.