10 POSTAW TOKSYCZNYCH OSÓB

Często wchodzimy winterakcje z toksycznymi osobami, nawet o tym nie wiedząc. One za to kradną naszą energię i życiowy entuzjazm oraz głęboko wpływają na naszą równowagę emocjonalną. W rzeczywistości jest to dość powszechny problem, z którym możemy sobie poradzić jedynie poprzez odizolowywanie się od takich ludzi. Jednak, żeby móc się od nich odciąć, trzeba poznać ich charakterystyczne postawy, zachowania.

Wpaść w pułapkę

Dlaczego wpadłem / wpadłam w pułapkę relacji z toksyczną osobą? – to pytanie może mieć trzy najczęstsze wyjaśnienia.

Po pierwsze znalazłeś się w trudnej sytuacji.

Toksyczne osoby uwielbiają na początku odgrywać rolę dobrego przyjaciela osób samotnych, łatwo podatnych na zranienie.

W ten oto sposób szybko „wślizgują się” w ich życie i mogą umiejętnie nimi manipulować.

postawy-toksycznych-osób.jpg
foto.123rf.com

Po drugie toksyczni ludzie są świetnymi manipulatorami, więc często przy pierwszym wrażeniu wydają się troskliwi i czarujący, co dobrze karmi nasze ego.

Prawdopodobnie mówili to, co chciałeś usłyszeć, wypełniali twoje oczekiwania i sprawiali, że twoje ego rosło, nie pozwalając ci dostrzec tego, co dzieje się naprawdę.

Po trzecie prawdopodobnie dlatego, że jesteś osobą szanującą spokój i zgodę w relacjach z innymi.

Nawet jeśli czułeś, że coś jest nie tak, czułeś się osaczany, wolałeś przemilczeć swoje obawy, by tylko nie okazać się nieuprzejmym wobec manipulatora.

10 postaw toksycznych osób

Jak więc rozpoznać toksyczną osobę?

Na początku znajomości może być to trudne, ponieważ jak już wyżej wspomniano, są to świetni manipulatorzy, którzy umiejętnie oczarowują swoją ofiarę.

Jednak też dość szybko odkrywają swoje prawdziwe oblicze.

Oto 10 postaw, które często w relacjach z innymi ujawniają tacy właśnie ludzie:

  1. Koncentrowanie się na błędach i problemach oraz zwracanie uwagi zawsze na negatywne strony rzeczy i wydarzeń.

 

  1. Brak rzeczywistego zainteresowania naszymi problemami.

 

  1. Zawracanie głowy mało istotnymi rzeczami, wszczynanie konfliktów i sprzeczek z powodu różnych opinii i zainteresowań.

 

  1. Brak empatii – toksyczna osoba nie dba o uczucia ofiary i nie waha się ich deptać słowami lub swoim zachowaniem.

 

  1. Naciskanie na robienie rzeczy, w których nie czujemy się swobodnie i komfortowo. Taka osoba zawsze dba o swoje interesy i używa różnych metod manipulacji, aby ofiara podejmowała decyzje wbrew swoim wartościom, potrzebom i pragnieniom.

 

  1. Napełnianie wątpliwościami – toksyczni ludzie uwielbiają budzić w nas niepokój i siać wątpliwości w różnych dziedzinach życia.

 

  1. Naruszanie granic – ci ludzie nieustannie atakują osobistą przestrzeń ofiary, kradną jej czas i oczekują, że zawsze będzie gotowa na kontakt z nimi, kiedy tego potrzebują. Natomiast jeśli pokrzywdzony tego nie zrobi, prawdopodobnie użyją emocjonalnej manipulacji, aby obudzić w nim poczucie winy.

 

  1. Brak odpowiedzialności – toksyczna osoba nigdy nie weźmie odpowiedzialności za swoje czyny i popełnione błędy, tylko zawsze będzie szukać kozła ofiarnego, na którego zrzuci winę.

 

  1. Wytykanie błędów i słabości – wszyscy mamy wady i umiejętne ich nakreślanie przez drugą osobę może nam pomóc w samorozwoju i ulepszaniu siebie. Jednak granica między uczciwością a hiperkrytycznością jest bardzo subtelna i można ją łatwo przekroczyć. Toksyczna osoba zawsze gotowa jest wskazać ofierze jej błędy i niedociągnięcia, a przy tym, zamiast ofiarować jej wsparcie, gotowa jest ją mocno skrytykować.

 

  1. Opór na zmiany w zachowaniu, nawet jeśli istnieje ryzyko zerwania relacji.

 

Dzielenie jakiejkolwiek formy i części naszego codziennego życia z toksyczną osobą może stać się dla nas bardzo wyniszczające, dlatego warto zapamiętać wymienione powyżej postawy i trzymać się z dala od takich osób.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=ZGvi8rNj1-A