ARCYDZIĘGIEL – ANIELSKI KORZEŃ NA REUMATYZM I ZABURZENIA UKŁADU POKARMOWEGO

Arcydzięgiel to roślina o wielu leczniczych właściwościach. Zgodnie ze średniowieczną legendą przekazał go ludziom Archanioł Gabriel, a miał to być skuteczny lek przeciwko, szalejącej wtedy w Europie, dżumie. Roślina ta znana jest i ceniona od setek lat, a szczególnie w zaburzeniach układu pokarmowego oraz przy bólach reumatycznych.

Europejski żeń-szeń

Arcydzięgiel znany jest również jako dzięgiel litwor, angelika, dzięgiel lekarski, ziele św. Ducha, anielskie ziele oraz anielski korzeń.

Mówi się o nim również jako o europejskim żeń-szeniu.

Dawniej jego korzeń wykorzystywano w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, a także przy bólach brzucha, atonii jelit, zawrotach głowy, dolegliwościach trawiennych, braku apetytu, wzdęciach, bezsenności, zatruciach pokarmowych oraz alkoholowych, a także w stanach wyczerpania nerwowego, ale też jako łagodny środek uspokajający.

Miał być przekazany ludziom przez samego Archanioła Gabriela, a w średniowieczu uprawiany był przez zakonników, gdyż uważano, że jest lekarstwem na różne schorzenia.

Z kolei żucie korzenia arcydzięgiela miało być przepisem na długowieczność.

Jeśli chodzi o występowanie tej rośliny w Polsce, to podgatunek typowy rośnie w Sudetach i Karpatach, a podgatunek nabrzeżny można znaleźć w pasie wybrzeża oraz w dolinach rzek.

arcydzięgiel.jpg
foto.depositphotos.com

Arcydzięgiel należy do rodziny selerowatych i osiąga wysokość od 2 do 2,5 m.

Jego cechą charakterystyczną są duże liście, okazałe baldachy oraz korzeń, który jest długi, palowy i rozgałęziony.

W pierwszym roku rozwoju tej rośliny pojawia się gęsta rozeta dużych liści, a w drugim roku jest już pęd zakończony baldachami, które potem zakwitają drobnymi kwiatami w kolorze zielonożółtym.

Z kolei owocem są długie i brunatne rozłupnie.

Poza tym roślina ta jest objęta w Polsce częściową ochroną.

Skład i właściwości arcydzięgiela

W składzie arcydzięgiela można znaleźć beta-felandren, czyli monoterpen, a także alfa-pinen, kumaryny, kwas angelikowy, garbniki, flawonoidy oraz pentadekanolid, który nadaje tej roślinie charakterystyczny zapach.

Zawiera również pektyny, taninę, witaminę C oraz witaminy z grupy B.

Arcydzięgiel wykazuje działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe.

Zawarty w jego korzeniu olejek eteryczny wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową, np. wobec szczepów: Candida albicans, Clostridium difficile oraz Enterococcus faecalis.

Roślina ta chroni również wątrobę, gdyż wykazuje działanie hepatoprotekcyjne, a do tego wspiera pracę mózgu.

Ma działanie uspokajające i przeciwnerwicowe, przez co pomaga walczyć z bezsennością, ze stanami lękowymi oraz depresyjnymi, a także pomaga w bólach migrenowych i stanach zapalnych.  

Roślina ta wspomaga trawienie, gdyż wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, a także innych soków trawiennych, a do tego przyspiesza i usprawnia perystaltykę jelit, co wpływa rozluźniająco przy zaparciach, ale też wspomaga usuwanie gazów i wzdęć.

ból-brzucha.jpg
foto.depositphotos.com

Może również łagodzić nudności, a do tego ma właściwości oczyszczające organizm z toksyn, gdyż wspomaga wydzielanie śliny, moczu i potu.

Z kolei działanie napotne i wykrztuśne tej rośliny ma korzystny wpływ na usuwanie zalegającej wydzieliny, ale też przyspiesza wypocenie choroby podczas przeziębienia i grypy.

Poza tym może pomóc podczas stosowania kuracji odwykowych od alkoholu, narkotyków oraz nikotyny.

Do tego rozgrzewa organizm, pobudza krążenie i ożywia.

Arcydzięgiel może być również stosowany zewnętrznie w postaci nalewki albo odwaru.

Może być skutecznym środkiem do nacierania, ale też można je wykorzystywać podczas kąpieli rozgrzewających przy problemie zimnych dłoni oraz stóp.

Ponadto takie okłady, nacieranie albo kąpiele z wywarem z tej rośliny mogą pomóc z bólami mięśni, reumatyzmem, a także przy zapalaniach korzonków i przy grzybicy stóp, atopowym zapaleniu skóry, owrzodzeniach oraz innych uszkodzeniach naskórka.

reumatyzm.jpg
foto.depositphotos.com

Arcydzięgiel wykazuje też działanie antybakteryjne, dzięki czemu można go stosować pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych w jamie ustnej.

Prowadzone są również badania nad działaniem przeciwnowotworowym arcydzięgiela.

Wszystkie części arcydzięgiela można wykorzystywać jako przyprawę, gdyż ma on ostry, korzenny zapach oraz lekko gorzkawy, piekący smak.

Na przykład listki arcydzięgiela można wykorzystać do przygotowania sałatki.

Warto wiedzieć

Arcydzięgiel zawiera furanokumaryny, przez co działa fototoksycznie, czyli zwiększa wrażliwość na światło, co z kolei może spowodować stany zapalne skóry.

Natomiast przy stanach zapalnych kłębuszków nerkowych albo przy wyrostku robaczkowym przed zastosowaniem preparatów z tą rośliną należy skonsultować się z lekarzem.

Rośliny tej nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Nie powinny go również stosować kobiety podczas miesiączki, a także osoby z chorobą wrzodową, ostrym nieżytem przewodu pokarmowego oraz przy podwyższonym ciśnieniu krwi.

arcydzięgiel.jpg
foto.depositphotos.com

Nalewka z arcydzięgiela

Składniki: ok. 50 g korzeni arcydzięgiela, kilka ziarenek kardamonu, ½ litra wódki.

Przygotowanie: korzenie arcydzięgiela należy oskrobać, opłukać i osuszyć na ściereczce, a następnie pokroić na mniejsze kawałki.

Pokrojone korzenie rośliny trzeba włożyć do słoja i dodać kilka ziarenek kardamonu.

Wszystko należy zalać ½ litra wódki, a następnie szczelnie zamknąć słój i zostawić w ciepłe miejsce na 10 dni – codziennie wstrząsać.

Po tym czasie płyn należy zlać, przefiltrować i wlać do butelek, w których nalewka powinna stać przez przynajmniej dwa miesiące.

Działanie: nalewkę można pić 3 razy dziennie po 1 łyżeczce, którą należy rozcieńczyć w niewielkiej ilości wody – to pobudza krążenie, rozgrzewa oraz ożywia.

Można ją również wcierać w obolałe stawy.

Herbatka z arcydzięgiela

Składniki: 1 płaska łyżka świeżego albo suszonego korzenia arcydzięgiela, 1 szklanka wrzącej wody.

Przygotowanie: świeży lub suszony korzeń arcydzięgiela należy zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać przez około 20 minut na bardzo małym ogniu.

Działanie: herbatkę tę można poić po posiłku w celu poprawienia trawienia, ale też może pomóc na zgagę oraz działa leczniczo przy zapaleniu oskrzeli.

Czytaj także: WIĄZÓWKA BŁOTNA – ROŚLINA LEPSZA NIŻ ASPIRYNA

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=5YBSzVDey-U