„DENTYSTYCZNA TOŻSAMOŚĆ”, CZYLI CO UJAWNIAJĄ O TOBIE ZĘBY?

Do pewnego stopnia nasze zęby działają jak osobista wizytówka. Mogą wskazywać na płeć, wiek, a nawet i cechy osobowości. Jednak nasze zęby ujawniają jeszcze więcej informacji o naszym stanie zdrowia i dzięki poddaniu ich wnikliwej analizie, można na ich podstawie nawet przewidywać przyszłe choroby psychiczne.

„Dentystyczna tożsamość”

Fizjologia naszych zębów ujawnia naszą dentystyczną tożsamość”.

Zęby są jak odcisk palca, lekarze medycyny sądowej mogą wykorzystać je do zidentyfikowania sprawcy lub ofiary na miejscu zbrodni.

Naukowcy mogą określić przybliżony wiek osoby według wielkości zębów oraz zwracają uwagę na różne cechy dentystyczne – przynależność etniczną.

zęby-tożsamość.jpg
foto.123rf.com

Podczas gdy siekacze przyśrodkowe młodych ludzi mają zaokrąglone rogi, te same zęby są raczej kwadratowe i krótkie u osób starszych.

Ponadto siekacze boczne kobiet są zaokrąglone na końcu i nieco krótsze niż siekacze przyśrodkowe, natomiast u mężczyzn siekacze boczne są dłuższe i bardziej kwadratowe.

Co ciekawe, im bardziej ktoś ma zaostrzone kły, tym większe prawdopodobieństwo, że jest osobą agresywną.

Zęby a zdrowie fizyczne

Istnieje wiele różnych rodzajów chorób przyzębia, które mogą wpływać na ogólny stan zdrowia, jednak choroby zębów mogą również dawać wskazówki dotyczące problemów zdrowotnych, które nie dotyczą jamy ustnej.

Utrata zębów może być oznaką osteoporozy.

Gdy szczęka zacznie erodować, zęby zaczną wypadać.

Erozja szkliwa zębów może być oznaką zaburzeń odżywiania.

Chociaż połączenie to nie jest całkowicie jasne dla pracowników służby zdrowia, utrata zębów może być również oznaką choroby nerek.

Co więcej, badając zęby, można zidentyfikować choroby serca, jak również problemy ze skórą i krwią.

Największym jednak odkryciem jest to, że na podstawie stanu uzębienia można określić zapadalność na choroby psychiczne.

Stres kumuluje się w zębach

Podczas spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Postępu Nauki (AAAS) w Waszyngtonie, naukowcy pokazali, że zęby mogą ujawniać przyszłe choroby.

Najważniejszym odkryciem było to, że jeśli dziecko przeżywa duży stres w pierwszych latach życia, odbija się to później na jego uzębieniu.

Otóż poszczególne warstwy szkliwa, które tworzą ząb są wówczas cieńsze i mniej gęste, co można zmierzyć, badając ząb mleczny na zdjęciu rentgenowskim w modelu 3D.

Erin Dunn z Massachusetts General Hospital w Bostonie, epidemiolog zajmujący się chorobami psychicznymi uważa, że ​​zębom, zwłaszcza zębom mlecznym, należy poświęcić znacznie więcej uwagi.

zęby-tożsamość-choroby.jpg
foto.123rf.com

W latach 2003–2005 w badaniu Peers and Wellness Study przebadano dzieci z 350 rodzin z rejonu San Francisco.

Naukowcy określili rozmiar, powierzchnię, objętość, kolor i grubość ich zębów mlecznych.

Odkryli dowody na to, że zęby dzieci z ADHD i innymi psychoruchowymi zaburzeniami miały cieńsze szkliwo i mniej miazgi wewnętrznej niż u reszty dzieci.

Zdaniem Erin Dunn przyczyny wielu chorób psychicznych wynikają głównie z doświadczeń danej osoby, a nie z jej uwarunkowania genetycznego.

Dzieci narażone na stres zwłaszcza w pierwszych latach życia mają zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu stresu pourazowego, depresji lub zaburzeń odżywiania w późniejszym okresie.

Zęby tworzą się stopniowa i trwale rejestrują stresory występujące podczas rozwoju dziecka, dlatego ich analiza jest tak ważnym elementem diagnozującym zaburzenia psychiczne.

Metale ciężkie ukryte w zębach

W 2005 r. naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine udowodnili, że jeżeli w okresie tworzenia się zębów, organizm wystawiony jest na działanie metali ciężkich, np. ołowiu, to jest on kumulowany i przechowywany w szkliwie zębów.

Badacze w 2017 r. wykazali, że udzie, którzy są narażeni na wysokie stężenia ołowiu przed lub wkrótce po urodzeniu, mają większe ryzyko zachorowania na schizofrenię w późniejszym okresie życia.

Marc Weisskopf, neurobiolog i epidemiolog z Uniwersytetu w Bostonie, podejrzewa, że ​​wysokie stężenie ołowiu w zębach może również zwiększać ryzyko choroby Alzheimera, co obecnie weryfikuje podczas badań z udziałem 400 ochotników.

Badania nad zębami jako narzędziem prognostycznym dla diagnozy późniejszych chorób są wciąż w powijakach.

Jednakże naukowcy podczas spotkania w Waszyngtonie przekonywali, że warto schować zęby mleczne dzieci do szuflady, bo w przyszłości mogą być one cenną wskazówką diagnostyczną.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.