JESTEŚMY NIEWOLNIKAMI CUKRU! – ALARMUJĄCY RAPORT NFZ

Jemy coraz więcej cukru – wynika z raportu przygotowanego przez NFZ. W ciągu ostatnich lat wzrost jego spożycia pod różnymi postaciami sięgnął prawie 12 kg na osobę! Jaki wpływ na zdrowie Polaków ma cukier dodawany do produktów spożywczych, którymi się żywią? Czym odpłaca się spożywanie słodzonych napojów?

Raport NFZ

21 lutego 2019 r. podczas konferencji Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, wiceprezes NFZ Adam Niedzielski przedstawił raport „Cukier, otyłość – konsekwencje”.

Analitycy z Narodowego Funduszu Zdrowia ustalili, że w latach 2008-2017 nie tylko drastycznie wzrosła ilość cukru spożywanego przez statystycznego Polaka, ale i przybyło osób, które muszą zmagać się z tego konsekwencjami.

Co ustalono?

Jemy coraz więcej cukru…

Z analiz NFZ wynika, że pomimo spadku spożycia cukru „czystego” (cukier kryształ, rafinowany, puder, w kostkach oraz glukoza) –  minus 5,7 kg, zjadamy teraz co roku 11,8 kg więcej cukru ukrywającego się pod innymi postaciami.

Zgodnie z danymi GUS, w 2017 r. roczne spożycie cukru w Polsce wynosiło 44,5 kg na osobę i była to najwyższa wartość zaobserwowana w latach 2008-2017.

A wszystko to za sprawą żywności, do której producenci masowo dodają cukier, np. słodkie przekąski, jogurty, gotowe potrawy, słodzone napoje.

cukier-raport-nfz.jpg
foto.123rf.com

W kwestii tych ostatnich odnotowuje się dynamicznie rosnące spożycie.

Około 30 proc. dzieci w wieku 8 lat i ok. 67 proc. spożywa napoje gazowane, izotoniczne lub energetyczne co najmniej raz w tygodniu.

Stąd już prosta droga do nadwagi i otyłości.

Nadwaga i otyłość

Zwiększona ilość spożywanego cukru wiąże się z rosnącą diagnostyką chorób bezpośrednio związanych z jego konsumpcją.

Według NCD Risk Factor Collaboration (NCD-RisC) obecnie trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły.

Co czwarty mężczyzna i prawie co piąta kobieta cierpi na otyłość, a skala tego zjawiska systematycznie rośnie.

W 2016 r. w Polsce 53% kobiet i 68% mężczyzn wśród osób w wieku 20 lat i więcej miało nadwagę, a 23% kobiet i 25% mężczyzn było otyłych.

cukier-otyłość.jpg
foto.123rf.com

W przypadku dzieci i młodzieży poniżej 20 roku życia nadwagę miało 20% dziewcząt i 31% chłopców, a 5% dziewcząt i 13% chłopców było otyłych.

Analitycy nie widzą też szans na poprawę tego stanu.

Wręcz przeciwnie, ich prognozy zmian w 2025 roku (względem 2017 roku) wcale nie są optymistyczne.

Szacują, że w 2025 r. otyłych będzie 26% dorosłych kobiet i 30% dorosłych mężczyzn.

Słodkie choroby i śmierć

Otyłość to nie tylko dyskomfort fizyczny i psychiczny, ale i przyczyna szeregu, często bardzo poważnych chorób.

Wśród nich wymienia się nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie kolan, choroby pęcherzyka i dróg żółciowych, dyslipidemię, bezdech senny i niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby.

Jednak i tak za najpoważniejszą i najpowszechniejszą uważa się cukrzycę, na którą co roku zapada ponad 400 tys. osób, a liczba chorych liczona jest w milionach.

W 2017 r. wykonano ok. 4 tys. dużych amputacji u osób z cukrzycą, a samo leczenie cukrzycy wymagało wydania 1,7 mld zł  ze środków NFZ.

Analitycy podkreślają, że nadmierne spożycie cukru, a zwłaszcza napojów słodzonych cukrem skraca życie przeciętnie o 15 lat!

cukier-napoje-raport-nfz.jpg
foto.123rf.com

W Polsce blisko 1 400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem.

Skala problemu jest bardzo duża i jeżeli nie chcemy przedwcześnie stracić życia, musimy sami zwracać większą uwagę na skład produktów spożywczych i dbać o swoje zdrowie.

Cukier nie krzepi… wręcz przeciwnie – odbiera to, co najważniejsze…

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.