CZŁOWIEK TO PERFEKCYJNA MASZYNA – ZASKAKUJĄCE CIEKAWOSTKI NA TEMAT LUDZKIEGO CIAŁA

Ludzkie ciało, a w szczególności mózg nie przestaje zaskakiwać. Mimo tego, że wiele mówi się o sztucznej inteligencji, jej przełomowych odkryciach i robotach, które kiedyś zastąpią człowieka, to wciąż jednak w niektórych elementach żywy organizm przewyższa technikę.

A gdyby tak porównać systemy techniczne, informatyczne etc. z ciałem człowieka?

Zobaczcie sami, co wynika z takiego porównania i poznajcie najbardziej zaskakujące ciekawostki o tym perfekcyjnym systemie.

  1. Ludzki mózg to prawie 100 miliardów neuronów, czyli ponad 13 razy więcej niż wynosi populacja Ziemi.
mózg.jpg
fot.123rf.com
  1. Średnio mózg kobiety waży 1225 g, mężczyzny 1375 g, a niemowlęcia 350 g.

 

  1. W pierwszym roku życia dziecka mózg powiększa się trzykrotnie.

 

  1. Prawie 80% mózgu to woda, podczas gdy około 70,8% powierzchni kuli ziemskiej pokrywa woda.

 

  1. Gdyby porównać ludzkie oko do soczewki aparatu, to okazałoby się, że oczy mają prawie 126 megapikseli (dla porównania popularny Samsung Galaxy S8 ma aparat rozdzielczości 12 Mpx).
ludzkie-oko.jpg
fot.123rf.com

 

  1. O ile moglibyśmy okiem nagrywać filmy, o tyle jego 1 sekunda zajmowałaby prawie 22 GB „dysku”, przy czym film nagrany iPhonem waży ok. 375 MB.

 

  1. Teoretycznie ludzki mózg ma przybliżoną pojemność 100 terabajtów, podczas gdy pojemność dysków twardych większości domowych komputerów nie przekracza zazwyczaj 1 terabajta.
komputer.jpg
fot.123rf.com
  1. Wszystkie dane zapisane w ludzkim ciele przeniesione na komputer musiałyby zająć powierzchnię 60 zettabajtów, natomiast wszystkie dane na świecie zajmują ich tylko 40.

 

  1. Zapis informacji o DNA człowieka zmieściłby się na 1,5 GB nośniku.
dna-helisa.jpg
fot.123r.com
  1. Prędkość impulsu nerwowego wynosi około 400 km/h, co oznacza, że jego prędkość jest równa średniej prędkości elektromagnetycznego pociągu Maglev – jednego z najszybszych pociągów na świecie.
Maglev.jpg
Maglev fot.123rf.com
  1. Wykorzystujemy tylko nieznaczną część naszego mózgu, korzystamy jedynie z 10% – to nieprawda. W rzeczywistości zużywamy tyle zasobów naszego mózgu, ile w danym momencie potrzebujemy. To tak jak w radio – możemy na raz z jednego radia słuchać tylko jednej stacji, pomimo że jest ich dostępnych kilkadziesiąt.

 

  1. W stanie aktywności mózg generuje taką moc, która wystarczyłaby do rozświetlenia jednej, standardowej żarówki.

 

  1. Podczas napadów padaczkowych w mózgu dochodzi do czegoś w rodzaju „spięcia elektrycznego”. To jedyny stan pełnej, 100% aktywności mózgu.

 

  1. Ludzie ciało i mózg mają zdolność do samodzielnej regeneracji, a sam mózg jest niezwykle plastyczny, w czym komputer niestety już nie dorówna.
dymki-komiksy.jpg
fot.123rf.com
  1. Każdy nowy dzień to prawie 70 tysięcy myśli w naszych głowach, z czego można byłoby stworzyć już niezłe dzieło literackie.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.