NAJBARDZIEJ ENERGETYZUJĄCA PIOSENKA NA ŚWIECIE (?)

Najbardziej energetyzująca piosenka na świecie jest bardzo dobrze znanym utworem muzycznym wykonywanym przez równie bardzo dobrze znany na świecie zespół. Jak brzmi jej tytuł, kto ją wykonuje i jak doszło do tego, że została uznana za najlepszą na świecie piosenkę wzmacniającą, energetyzującą i motywującą do działania? Oto i odpowiedź.

Muzyka i emocje

Muzyka należy do jednych z najpotężniejszych narzędzi w naszej dyspozycji, które możemy wykorzystać, by szybko wpłynąć na swój nastrój.

A to, dlatego że muzyka bezpośrednio wpływa na struktury mózgu związane z emocjami.

W związku z tym istnieją melodie, które pomagają nam się zrelaksować, zasnąć, łagodzą ból, przynoszą radość, wprowadzają romantyczny nastrój, a nawet pobudzają wyobraźnię, psychologowie z Columbia University w Nowym Jorku postanowili sprawdzić, jak piosenka wytwarza w nas silne poczucie wzmocnienia i dodaje energii do działania.

Muzyczna energia

Psychologowie wybrali 31 piosenek z różnych gatunków muzycznych, od heavy metalu do hip-hopu, muzyki klasycznej i punkowej.

Następnie poprosili grupę ochotników, aby przesłuchali je wszystkie i wskazali im tę, która ich najbardziej energetyzuje i motywuje do działania.

Zwycięzcą okazał się utwór „We Will Rock You” grupy Queen.

Drugie miejsce zdobyła piosenka „Get Ready for This” 2 Unlimited.

Energia i motywacja w piosence

Następnie inną grupę ochotników poproszono o wysłuchanie dwóch zwycięskich piosenek oraz kilku innych, które wcześniejsza grupa zaliczyła do grupy utworów demotywujących.

Uczestników poddano różnym testom, po których odkryto, że zwycięskie piosenki:

  • Motywują, aktywując w nas emocje związane z siłą, autorytetem, kontrolą i mocą.
  • Stwarzają iluzję kontroli – osoby, które słuchały tych piosenek, miały poczucie większej kontroli nad swoim otoczeniem, a nawet myślały, że mogą wpłynąć i manipulować wynikami różnych testów.
  • Zachęcają do podjęcia inicjatywy – generują poczucie mocy, dodają energii i zachęcają do zrobienia pierwszego kroku w działaniu.

Co ciekawe, okazało się, że energetyzującą i motywacyjną moc miały nie słowa piosenki, a jej muzyka.

Dokładnie chodziło o brzmienie basu, który swoim mocnym i przestrzennym brzmieniem dodawał słuchającym silnego poczucia wzmocnienia i chęci do działania.

A więc posłuchajmy 🙂

Obydwie wersje są w naturalnym stroju muzycznym 432 Hz.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.