Najbardziej energetyzująca piosenka na świecie jest bardzo dobrze znanym utworem muzycznym wykonywanym przez równie bardzo dobrze znany na świecie zespół. Jak brzmi jej tytuł, kto ją wykonuje i jak doszło do tego, że została uznana za najlepszą na świecie piosenkę wzmacniającą, energetyzującą i motywującą do działania? Oto i odpowiedź.

Muzyka i emocje

Muzyka należy do jednych z najpotężniejszych narzędzi w naszej dyspozycji, które możemy wykorzystać, by szybko wpłynąć na swój nastrój.

A to, dlatego że muzyka bezpośrednio wpływa na struktury mózgu związane z emocjami.

W związku z tym istnieją melodie, które pomagają nam się zrelaksować, zasnąć, łagodzą ból, przynoszą radość, wprowadzają romantyczny nastrój, a nawet pobudzają wyobraźnię, psychologowie z Columbia University w Nowym Jorku postanowili sprawdzić, jak piosenka wytwarza w nas silne poczucie wzmocnienia i dodaje energii do działania.

Muzyczna energia

Psychologowie wybrali 31 piosenek z różnych gatunków muzycznych, od heavy metalu do hip-hopu, muzyki klasycznej i punkowej.

Następnie poprosili grupę ochotników, aby przesłuchali je wszystkie i wskazali im tę, która ich najbardziej energetyzuje i motywuje do działania.

Zwycięzcą okazał się utwór „We Will Rock You” grupy Queen.

Drugie miejsce zdobyła piosenka „Get Ready for This” 2 Unlimited.

Energia i motywacja w piosence

Następnie inną grupę ochotników poproszono o wysłuchanie dwóch zwycięskich piosenek oraz kilku innych, które wcześniejsza grupa zaliczyła do grupy utworów demotywujących.

Uczestników poddano różnym testom, po których odkryto, że zwycięskie piosenki:

  • Motywują, aktywując w nas emocje związane z siłą, autorytetem, kontrolą i mocą.
  • Stwarzają iluzję kontroli – osoby, które słuchały tych piosenek, miały poczucie większej kontroli nad swoim otoczeniem, a nawet myślały, że mogą wpłynąć i manipulować wynikami różnych testów.
  • Zachęcają do podjęcia inicjatywy – generują poczucie mocy, dodają energii i zachęcają do zrobienia pierwszego kroku w działaniu.

Co ciekawe, okazało się, że energetyzującą i motywacyjną moc miały nie słowa piosenki, a jej muzyka.

Dokładnie chodziło o brzmienie basu, który swoim mocnym i przestrzennym brzmieniem dodawał słuchającym silnego poczucia wzmocnienia i chęci do działania.

A więc posłuchajmy 🙂

Obydwie wersje są w naturalnym stroju muzycznym 432 Hz.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.