Najbardziej energetyzująca piosenka na świecie jest bardzo dobrze znanym utworem muzycznym wykonywanym przez równie bardzo dobrze znany na świecie zespół. Jak brzmi jej tytuł, kto ją wykonuje i jak doszło do tego, że została uznana za najlepszą na świecie piosenkę wzmacniającą, energetyzującą i motywującą do działania? Oto i odpowiedź.
Muzyka i emocje
Muzyka należy do jednych z najpotężniejszych narzędzi w naszej dyspozycji, które możemy wykorzystać, by szybko wpłynąć na swój nastrój.
A to, dlatego że muzyka bezpośrednio wpływa na struktury mózgu związane z emocjami.
W związku z tym istnieją melodie, które pomagają nam się zrelaksować, zasnąć, łagodzą ból, przynoszą radość, wprowadzają romantyczny nastrój, a nawet pobudzają wyobraźnię, psychologowie z Columbia University w Nowym Jorku postanowili sprawdzić, jak piosenka wytwarza w nas silne poczucie wzmocnienia i dodaje energii do działania.
Muzyczna energia
Psychologowie wybrali 31 piosenek z różnych gatunków muzycznych, od heavy metalu do hip-hopu, muzyki klasycznej i punkowej.
Następnie poprosili grupę ochotników, aby przesłuchali je wszystkie i wskazali im tę, która ich najbardziej energetyzuje i motywuje do działania.
Zwycięzcą okazał się utwór „We Will Rock You” grupy Queen.
Drugie miejsce zdobyła piosenka „Get Ready for This” 2 Unlimited.
Energia i motywacja w piosence
Następnie inną grupę ochotników poproszono o wysłuchanie dwóch zwycięskich piosenek oraz kilku innych, które wcześniejsza grupa zaliczyła do grupy utworów demotywujących.
Uczestników poddano różnym testom, po których odkryto, że zwycięskie piosenki:
- Motywują, aktywując w nas emocje związane z siłą, autorytetem, kontrolą i mocą.
- Stwarzają iluzję kontroli – osoby, które słuchały tych piosenek, miały poczucie większej kontroli nad swoim otoczeniem, a nawet myślały, że mogą wpłynąć i manipulować wynikami różnych testów.
- Zachęcają do podjęcia inicjatywy – generują poczucie mocy, dodają energii i zachęcają do zrobienia pierwszego kroku w działaniu.
Co ciekawe, okazało się, że energetyzującą i motywacyjną moc miały nie słowa piosenki, a jej muzyka.
Dokładnie chodziło o brzmienie basu, który swoim mocnym i przestrzennym brzmieniem dodawał słuchającym silnego poczucia wzmocnienia i chęci do działania.
A więc posłuchajmy 🙂
Obydwie wersje są w naturalnym stroju muzycznym 432 Hz.
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.