DOMOWY KEFIR – PROBIOTYCZNY ELIKSIR ZDROWIA I MŁODOŚCI

Kefir, czyli naturalny, probiotyczny, sfermentowany napój mleczny to pokarm znany już od wieków. Doceniano go ze względu na jego zdrowotne i lecznicze właściwości. Napój ten od dawna uważany jest za eliksir zdrowia, młodości i długowieczności. Jakie korzyści zdrowotne wynikają z picia kefiru? Jak przygotować domowy kefir w wersji tradycyjnej i wegańskiej?

Sfermentowany napój mleczny

Kefir to sfermentowany napój mleczny przygotowywany na bazie mleka z dodatkiem ziaren kefirowych, czyli naturalnych skupisk wielu pożytecznych gatunków bakterii kwasu mlekowego i octowego oraz drożdży.

Uważa się, że kefir pochodzi z północy Kaukazu, jednak inne fermentowane napoje mleczne i jogurtowe o podobnych właściwościach można było znaleźć także w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej.

Podobno nazwa kefir pochodzi od tureckiego słowa keyif, oznaczającego dobre samopoczucie.

kefir.jpg
Kefir foto.123rf.com

Kefir jest naturalnym probiotykiem, zaliczanym do produktów mleczarskich o najwyższych właściwościach odżywczych i najstarszych w grupie mlecznych napojów fermentowanych.

W przeciwieństwie do wielu jogurtów, które zazwyczaj zawierają tylko dwa główne, probiotyczne szczepy bakterii (Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus), kefir może zawierać nawet do 40 różnych szczepów pożytecznych bakterii i drożdży.

Odkrycie kefiru

Kefir był pijany od wieków przez największych możnowładców tego świata, a jego receptura była ściśle strzeżoną tajemnicą.

Dopiero praca dr. Ilyi Metchnikoffa, rosyjskiego immunologa, któremu przypisano odkrycie probiotycznych właściwości bakterii kwasu mlekowego, pozwoliła produkować kefir na masową skalę.

Na początku XX wieku dr Ilya Metchnikoff zainteresował się tym, dlaczego mieszkańcy północnego Kaukazu żyją o wiele dłużej niż inne podobne populacje.

Analizując ich jadłospis, stwierdził, że ważnym składnikiem diety mieszkańców tamtych terenów są fermentowane produkty mleczne, które sugerują związek między probiotycznymi bakteriami w tych produktach a zdrowiem i długowiecznością osób je spożywających.

Dr Metchnikoff uważał, że probiotyki te pomagają w hamowaniu wzrostu szkodliwych mikroorganizmów w jelitach i przyczyniają się do wzmacniania odporności organizmu.

Po jego pracy fermentowane przetwory mleczne zyskały powszechne uznanie i były używane nawet w rosyjskich w leczeniu schorzeń takich jak zaburzenia trawienia, rak, gruźlica, a nawet miażdżyca.

Korzyści wynikające z picia kefiru

Badania wykazały, że regularne spożywanie kefiru jest skuteczne w leczeniu objawów alergii pokarmowych i obniżaniu poziomu cukru we krwi, poziomu lipidów we krwi oraz wysokiego ciśnienia krwi.

Inne, ważne korzyści z wynikające z picia kefiru obejmują:

  • wsparcie układu immunologicznego;
  • zdrowie jelit;
  • sprawne funkcjonowanie układu trawiennego;
  • likwidowanie stanów zapalnych;
  • zmniejszenie ryzyka osteoporozy;
  • redukcję negatywnych myśli i poprawę nastroju;
  • ograniczanie rozwoju rakotwórczych komórek;
  • usprawnienie pracy wątroby, nerek, tarczycy;
  • wsparcie w leczeniu chorób wirusowych, np. opryszczki.

Domowy kefir – przepis

Kefir można oczywiście kupić gotowy, w sklepie, ale pamiętajmy, by wybierać te z jak najlepszym składem, czyli np. bez mleka w proszku.

Warto jednak pokusić się o samodzielne przygotowanie kefiru, które jest banalnie proste.

Prezentujemy przepis na domowy kefir z mleka zwierzęcego oraz jego wegańską wersję z mleka roślinnego.

kefir.jpg
Domowy kefir foto.123rf.com

Tradycyjny kefir mleczny

Do szklanego słoika wlewamy 3-4 szklanki mleka krowiego lub koziego (może być pasteryzowane, ale nie UHT) i dodajemy 2 łyżki ziaren kefirowych (do kupienia także pod nazwą grzybek tybetański) lub ½ szklanki kefiru pozostawioną z poprzedniej porcji (opcja do ponownego przygotowania).

Całość mieszamy niemetalową łyżką.

Słoik przykrywamy gazą i pozostawiamy np. na kuchennym blacie do fermentacji w temperaturze pokojowej na 24-48 godzin – w zależności od temperatury.

Kefir przygotowany na bazie ziaren kefirowych odcedzamy na plastikowym sicie, a ziarna dodajemy do nowej porcji świeżego mleka.

Tradycyjny kefir mleczny jest gotowy!

Wegański kefir roślinny

3-4 szklanki ulubionego mleka roślinnego delikatnie podgrzewamy i wlewamy do szklanego słoika.

Dodajemy 2 łyżki ziaren kefirowych lub ½ szklanki kefiru pozostawioną z poprzedniej porcji i postępujemy dalej tak jak w przypadku przygotowywania tradycyjnego kefiru.

Takie domowe kefiry mogą być także podstawą mleczno-owocowych koktajli.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=uB3jr3GuGok