FASOLA ADZUKI – BOGATE ŹRÓDŁO NIEZBĘDNYCH SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH

Fasola adzuki to roślina strączkowa, która w prosty sposób może odmienić charakter naszej diety. Te charakterystyczne ziarenka o czerwonej barwie zajmują bardzo ważne miejsce w kuchniach azjatyckich, jedna coraz częściej sięgają też po nie mieszkańcy Europy. Na czym polega ich popularność? W jaki sposób fasola adzuki może wpłynąć na nasze zdrowie?

Małe ziarna

Fasola adzuki (Vigna angularis) pochodzi z Chin i jest uprawiana od co najmniej 1000 lat.

Dziś można znaleźć uprawy rosnące na Tajwanie, w Indiach, Nowej Zelandii, Korei, Filipinach i cieplejszych częściach Chin.

Fasola adzuki to mała, owalna, sucha fasola wykorzystywana w kuchni azjatyckiej najczęściej do przygotowywania słodkich potraw (kusi ona charakterystycznym, słodkawym smakiem, w którym można wyczuć lekko orzechową nutę).

fasola-adzuki.jpg
foto.shutterstock.com

Jej ziarna są koloru czerwonego, ale w niektórych obszarach dostępna jest również fasola biała i czarna.

W przeciwieństwie do innych odmian suchej fasoli, fasola adzuki zajmuje mniej czasu na gotowanie, dzięki niewielkim rozmiarom i sporej ilości białka oraz węglowodanów w niej zawartych.

Nie powoduje również tak silnego charakterystycznego wzdęcia i gazów, jak reszta roślin strączkowych.

Fasola adzuki, znana z dostarczania energii „yang”, jest lekkostrawna i bogata w szereg składników odżywczych, dlatego ma długą listę korzyści zdrowotnych.

Wartość odżywcza i właściwości

Fasola adzuki jako składnik zdrowej diety cieszy się bardzo dużą popularnością – nie tylko wśród mieszkańców Azji.

Fasola ta będzie wspaniałym składnikiem menu wegańskiego, pomoże też utrzymać dobrą formę tym, którzy borykają się z celiakią.

Po fasolę adzuki warto sięgać ze względu na fakt, iż ma ona doskonały wpływ na serce, a znajdujące się w niej fitoestrogeny mogą skutecznie zmniejszać ryzyko wystąpienia raka okrężnicy lub raka piersi.

rak-piersi.jpg
foto.shutterstock.com

Zdrowa dieta, w której regularnie pojawia się ta fasola, może pomagać też w utrzymaniu w dobrej formy pęcherza oraz nerek.

Fasola adzuki to nie tylko naturalny lek na wiele przypadłości, ale i źródło wielu cennych dla naszego zdrowia składników odżywczych.

Można w niej znaleźć spore ilości białka, dzięki czemu staje się ona rewelacyjnym dodatkiem do wielu potraw wegetariańskich oraz wegańskich.

Po ziarna te bardzo chętnie sięgają również osoby, które chcą sobie ułatwić odchudzanie.

Fasola adzuki to ogromna zawartość błonnika, dzięki czemu dania z jej udziałem sycą na dłużej i chronią przed podjadaniem.

Dzięki zawartości błonnika pomaga jednocześnie na bieżąco oczyszczać przewód pokarmowy ze szkodliwych toksyn, co ma ogromny wpływ i na sylwetkę, i na ogólny stan naszego zdrowia.

Dzięki wysokiej zawartości białka i błonnika fasola adzuki doskonale pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.

poziom-cukru.jpg
foto.shutterstock.com

Fasola ta jest jednocześnie doskonałym źródłem antyoksydantów, dzięki czemu może chronić nas przed chorobami nowotworowymi oraz tymi przypadłościami, które rozwijają się wskutek stanów zapalnych.

W ziarnach tej azjatyckiej fasoli nie brak też cennych dla ludzkiego organizmu witamin, takich jak witamina A oraz witaminy z grupy B.

Znajdziemy w niej również wiele minerałów, jak żelazo, potas, cynk oraz fosfor.

Dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, kwasu foliowego, potasu, magnezu i witamin z grupy B fasolka adzuki naprawdę ma korzystny wpływ na zdrowie serca, może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.

Poza tym mangan obecny w ziarnach tej fasoli prowadzi do zmniejszania objawów PMS i wzmacniania systemu obronnego układu odpornościowego.

Fasola adzuki w naszym menu

W jaki sposób możemy ten azjatycki przysmak wykorzystać w swej kuchni?

Wielką popularnością cieszą się przepisy na pasty kanapkowe, w których fasola adzuki pojawia się w towarzystwie takich dodatków, jak suszone pomidory, bazylia oraz czosnek.

Fasola ta może się też rewelacyjnie sprawdzić jako dodatek do surówek oraz sałatek, idealnie sprawdza się też w tych daniach, w których główną rolę odgrywa kasza lub ryż.

Jak gotować fasolę adzuki?

Najpierw moczymy suche ziarna w zimnej wodzie (tyle wody, aby pokryła ziarna kilkucentymetrową warstwą) przez 1-2 godziny.

Odlewamy tę wodę i zastępujemy ją świeżą, zimną wodą do gotowania (na szklankę ziaren do gotowania potrzebujemy 4 szklanki wody).

Umieszczamy garnek na kuchence i zagotowujemy pod przykryciem.

Po zagotowaniu redukujemy wrzenie, lekko odchylając pokrywkę, aby umożliwić ujście pary i pozostawiamy do powolnego gotowania na 46-60 minut (do miękkości).

Ugotowaną fasolę odcedzamy i płuczemy pod zimną wodą.

⇒ Czytaj także: KASZE – JEDZ JE NA ZDROWIE!

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=yDg4U7M24NM