GAZY JELITOWE – POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU

Gazy jelitowe, a dokładnie ich uwalnianie jest kłopotliwą i denerwującą sytuacją, która przydarza się każdemu człowiekowi, niezależnie od wieku, stylu życia czy sytuacji zdrowotnej. Problem zaczyna się wtedy, gdy cierpimy z powodu częstych wzdęć i nadmiaru gazów. Jednak z tym wstydliwym problemem można sobie poradzić, stosując naturalne środki zaradcze.

Wstydliwy problem

Prawie 70% populacji cierpi z powodu wzdęć spowodowanych nadmiarem gazów jelitowych zgromadzonych naturalnie w organizmie.

W przewodzie pokarmowym zdrowego człowieka stale mieści się od 150 do 200 ml gazów. Głównie należą do nich azot (11–92%), tlen (0–11%), dwutlenek węgla (3–54%), wodór (0–86%), metan (0–86%), a także inne, np. lotne kwasy organiczne i siarkowodór (0–1%).

Naturalnie usuwane są podczas oddychania, dyfuzję krwi, zużycie bakteryjne i wydalanie.

W ciągu doby ok. 500-1500 ml tych gazów wydostaje się z organizmu w momencie odbijania i tyle samo usuwanych jest przez odbyt.

To taka zdrowa norma, którą niestety zaburzają statystyki.

Okazuje się bowiem, że ludzie żyjący w zachodnim świecie „puszczają wiatry” co najmniej 14 razy dziennie, co daje nam prawie 4 litry gazów.

Zła dieta, brak ruchu, nawykowe zaparcia, silny stres, niepożądane działania leków oraz choroby ze strony przewodu pokarmowego to najczęstsze przyczyny nadmiernego wydalania gazów.

Co możemy zrobić z tym nadmiarem?

Poniżej znajduje się propozycja naturalnych środków, które złagodzą wzdęcia i ograniczą częstotliwość wypuszczania gazów jelitowych.

Odpowiednie nawyki żywieniowe

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z nadmiernymi gazami i wzdęciami jest zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych.

Zacznij ćwiczyć i unikaj pokarmów, o których wiadomo, że powodują gaz i niestrawność.

Należą do nich smażone, ciężkie potrawy, przetworzona żywność, dania bardzo ostre i słodkie.

Uważaj także na produkty pszenne, mleko i jego przetwory oraz produkty o wysokiej zawartości tłuszczu.

Częste gazy może powodować również zjedzenie takich produktów spożywczych jak np. fasola, brukselka, kapusta, kalafior, brokuły, cebula, jabłka, kukurydza, owies, ziemniaki, gruszki, suszone śliwki, brzoskwinie i lody.

Imbir i rumianek

Picie herbaty rumiankowej lub imbirowej i spożywanie świeżego korzenia imbiru to dwa najlepsze środki na nadmiar gazów jelitowych.

Do posiłków dodawaj niewielkie ilości suszonego lub świeżego imbiru (ilość dostosuj do swoich potrzeb i preferencji smakowych).

Możesz również zjeść łyżeczkę świeżo startego imbiru przed posiłkiem, aby ograniczyć powstawanie wzdęć i gazów.

Sok z cytryny

Cytryna łagodzi objawy niestrawności, takie jak zgaga, wzdęcia, gazy oraz skurcze.

Regularne spożywanie łyżki soku z cytryny przed i po każdym posiłku doskonale zmniejsza produkcję gazów, a picie wody z cytryną pomaga w oczyszczeniu jelit, dzięki czemu eliminujemy zaparcia i biegunki.

Kminek

Nasiona kminku pomagają złagodzić gazy, niestrawność i skurcze jelit.

Jednocześnie pobudzają prawidłowe trawienie.

Spróbuj stopniowo dodawać więcej tej przyprawy do posiłków, szczególnie jeśli są to pokarmy, o których wiadomo, że powodują wzdęcia.

Czosnek

Czosnek jest naturalnym lekiem poprawiającym trawienie i kontrolującym ilość gazów jelitowych.

Najskuteczniej działa spożywany na surowo, ale można go dodawać także do wszystkich potraw, zwłaszcza tych, które zawierają wzdymające składniki.

Mniszek lekarski i nać pietruszki

Mniszek lekarski ma wiele korzyści zdrowotnych, z których jedną jest właśnie redukowanie nadmiaru gazów i poprawa trawienia.

Napar z mniszka wypijany tuż przed posiłkiem zapobiega gromadzeniu się gazu w jelitach.

Można go także w postaci suszonej lub rozgniecionej dodawać do gotowanych potraw.

Podobnie działa nać pietruszki.

Suszona lub świeża dodana do posiłku jest doskonałym środkiem na kontrolowanie produkcji gazów w jelitach.

Węgiel leczniczy

Węgiel ma intensywną zdolność absorpcji, dzięki czemu pomaga wchłonąć powietrze, które jest odpowiedzialne za wzdęcia.

Suplementy z węglem wzięte bezpośrednio przed posiłkiem, mogą pomóc w złagodzeniu wzdęć oraz ograniczyć pojawienie się ewentualnych gazów.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.