FRANCJA ZAKAZUJE DWUTLENKU TYTANU W ŻYWNOŚCI, A CO Z POLSKĄ?!

Francja zakazuje stosowania dwutlenku tytanu jako dodatku do żywności od 1 stycznia 2020 r. Krajowa agencja ds. zdrowia i bezpieczeństwa stwierdziła, że ​​nie ma wystarczających dowodów, które mogłyby zagwarantować brak wpływu tej substancji na zdrowie, a co więcej może ona przyczyniać się do rozwoju komórek nowotworowych. A co z Polską? Czy my nadal będziemy zjadać trucizny obecne, np. w gumach do żucia?

Biały pigment w żywności

Dwutlenek tytanu, inaczej biel tytanowa jest powszechnie stosowany jako biały pigment dodawany do produktów spożywczych, leków i kosmetyków.

Jeżeli chodzi o żywność, gdzie jest oznaczony skrótem E 171, występuje głównie w składzie cukierków, ciastek i gum do żucia, ale można go także spotkać w lodach, jogurtach, śmietankach do kawy, majonezach i białych sosach.

dwutlenek-tytanu-żwyność.jpg
foto.123rf.com

Powszechnie dwutlenek tytanu uznawany jest za nieszkodliwy, jednak badania wykazały, że jako dodatek do żywności może powodować raka.

Szkodliwy dwutlenek tytanu

Francuski Narodowy Instytut Badań Rolniczych (INRA) po przeprowadzeniu badania efektu doustnej ekspozycji na dwutlenek tytanu u zwierząt, wykazali, że E 171 przekracza ściany jelit i łatwo dociera do innych części ciała.

Tam rozwija w nich stan zapalny, który powiązany jest z namnażaniem się komórek nowotworowych.

Ponadto Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) dokonała klasyfikacji dwutlenku tytanu jako substancji rakotwórczej należącej do grupy 2b, co oznacza prawdopodobieństwo prowokowania zmian nowotworowych u ludzi.

Francuski sprzeciw

17 kwietnia 2019 r., po kolejnym niezależnym badaniu, rząd francuski podpisał zakaz stosowania E171 w żywności od 1 stycznia 2020 r.

Pismo zostało wysłane do Komisji Unii Europejskiej i jeśli zostanie zatwierdzone, żywność z dwutlenkiem tytanu nie będzie sprzedawana we Francji po 1 stycznia 2020 r.

dwultenek-tytanu.jpg
foto.123rf.com

W rezultacie Komisja zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) o wykonanie czterech dodatkowych badań przed podjęciem ostatecznych decyzji dotyczących dwutlenku tytanu.

Wyniki mają pojawić się wkrótce.

Niektórzy francuscy producenci żywności już od jakiegoś czasu nie stosują tego dodatku do żywności.

A co z Polską?

We Francji zakaz będzie obowiązywał tylko stosowania E 171 w żywności i wciąż będzie go można stosować w lekach i kosmetykach.

W Polsce natomiast od lat 90. XX wieku dwutlenek tytanu uznawany jest za substancję bezpieczną i stosunkowo obojętną dla zdrowia, chociaż wcześniej jego stosowanie w naszym kraju było surowo zabronione.

Pomimo że przeprowadzone w różnych częściach świata, badania naukowe wskazują na zupełnie na  jego toksyczność, na razie w Polsce nie widać perspektyw na jego wycofanie.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.