GLIFOSAT MUSI ZOSTAĆ WYCOFANY NA CAŁYM ŚWIECIE – OŚWIADCZENIE GINEKOLOGÓW I POŁOŻNIKÓW

Glifosat jeden z najpopularniejszych na świecie herbicydów, ma tak zatrważająco niekorzystny wpływ na zdrowie, że powinien natychmiast zostać wycofany na całym świecie. Międzynarodowa Federacja Ginekologii i Położnictwa (FIGO) zrzeszająca lekarzy specjalistów położnictwa i ginekologii z całego świata wydała specjalne oświadczenie, w którym domaga się wycofania glifosatu.

Apel położników i ginekologów

W oświadczeniu opublikowanym przez przedstawicieli FIGO napisano m.in.

W ciągu ostatnich piętnastu lat coraz więcej dowodów wskazuje na rolę wpływu środowiska na zdrowie.

Niezależnie od tego, czy naukowcy dokonują przeglądu zwiększenia odsetka zachorowania na raka, zaburzeń neurorozwojowych, poronień lub wad wrodzonych, istnieją dowody na poparcie wpływu środków chemicznych na ludzkie zdrowie. Substancje chemiczne u kobiet w ciąży mogą przenikać przez łożysko i, podobnie jak w przypadku rtęci, mogą gromadzić się u płodu i wywoływać długotrwałe następstwa.

Oświadczenie dotyczące glifosatu odzwierciedla szeroki przegląd literatury.

Międzynarodowa Federacja Ginekologii i Położnictwa, która od ponad 65 lat współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia oraz jest konsultantem w ONZ, wskazuje na nieodłączny problem związany z produkcją wielu rodzajów chemikaliów, które są uwalniane do środowiska i ich wpływem na ludzkie zdrowie.

Jej przedstawiciele dodają, że priorytetem powinno być zadbanie o bezpieczeństwo naszych i przyszłych pokoleń, a dalsze stosowanie glifosatu na pewno nie idzie z tym w zgodzie.

NIE dla glifosatu!

Glifosat został opatentowany w 1961 roku i jest najczęściej stosowanym herbicydem na świecie.

W ciągu ostatniej dekady na całym świecie rozpylono sześć miliardów kilogramów tej substancji, a warto zaznaczyć, że jest stosowany w połączeniu z innymi chemikaliami w celu zwiększenia swojej skuteczności.

opryski.jpg
foto.123rf.com

Trwają globalne badania mające na celu zrozumienie wpływu glifosatu na zdrowie ludzi.

W 1985 r. glifosat został zaklasyfikowany jako czynnik rakotwórczy klasy C przez Agencję Ochrony Środowiska (istnieją sugestie, że może powodować raka), po czym w 1991 r. zmieniono klasyfikację na E (dowód na brak działania rakotwórczego u ludzi).

W 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała go jako czynnik prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi.

IARC przyjrzał się dokładnie badaniom na zwierzętach, uszkodzeniu DNA i nowotworom.

W 2015 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował raport, w którym stwierdził, że jest mało prawdopodobne, aby glifosat stanowił rakotwórcze zagrożenie dla ludzi, i zaproponował nowy środek bezpieczeństwa, który zaostrzy kontrolę pozostałości glifosatu w żywności.

glifosat-stop.jpg
foto.123rf.com

Jednak metaanaliza opublikowana w 2019 r., stwierdza, że ​​istnieje nieodparty związek między chłoniakiem a glifosatem.

Również w 2019 roku Health and Environment Alliance (HEAL) międzynarodowa organizacja typu non-profit analizująca wpływ środowiska na zdrowie obywateli Unii Europejskiej, zwróciła uwagę na badania, które wskazują na transgeneracyjne działanie glifosatu.

Wynika z nich, że przyszłe pokolenia narażone na ten herbicyd częściej będą chorować na raka prostaty, nerek i jajników, otyłość i komplikacje porodowe.

HEAL podkreśla, że jeśli pestycyd wykazuje tak trwałą szkodę następującą z pokolenia na pokolenie, Komisja Europejska ma możliwość podjęcia środków zapobiegawczych i wprowadzenia zakazu jego stosowania w celu ochrony zdrowia ludzi na całym świecie.

Francja już zobowiązała się do zaprzestania stosowania glifosatu i szuka bezpieczniejszych alternatyw.

Co z Polską i resztą świata? Mamy nadzieję, że pójdą francuskimi śladami…

⇒ Czytaj także: GLIFOSAT – RAKOTWÓRCZA SUBSTANCJA W BAWEŁNIANYCH PRODUKTACH HIGIENICZNYCH!

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=c9Z1vpyNgq8