CHWASTOBÓJCZY GLIFOSAT ZWIĘKSZA RYZYKO RAKA O 41%!

Chwastobójczy glifosat, który wciąż pozostaje najpopularniejszym na świecie herbicydem, składnikiem popularnego Roundupu Monsanto, podnosi ryzyko zachorowania na raka u osób narażonych na jego działanie aż o 41%. Tak wynika z nowych analiz naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Rakotwórczy glifosat

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przygotowali raport, w którym przeanalizowali i ocenili wszystkie opublikowane dotąd badania dotyczące wpływu glifosatu na ludzi.

Glifosat to substancja chemiczna obecna w środkach chwastobójczych.

Jest składnikiem popularnego Roundupu Monsanto.

roundap-glifosat-rak.jpg
foto.123rf.com

Naukowcy doszli do wniosku, że substancja ta znacznie zwiększa to ryzyko zachorowania na chłoniaka nieziarniczego – groźnego nowotworu układu chłonnego, który jest częścią systemu odpornościowego organizmu, wspomagającego zwalczanie infekcji.

Wszystkie przeprowadzone do tej pory meta analizy, w tym nasze własne, konsekwentnie zgłaszają to samo kluczowe stwierdzenie: ekspozycja na GBH (herbicydy na bazie glifosatu) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem NHL – chłoniaków niezarnicznych – napisali autorzy w badaniu opublikowanym w Journal Mutation Research.

Współautorka badań Rachel Shaffer wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że badania te dostarczają najbardziej aktualnej wiedzy na temat glifosatu i jego związku z chłoniakiem nieziarniczym.

Skupiając się na danych dotyczących osób najbardziej narażonych na ten herbicyd (głównie rolników), naukowcy doszli do wniosku, że istnieje wyraźny związek pomiędzy ekspozycją na glifosat i większym ryzykiem rozwoju chłoniaka nieziarniczego, które sięga aż 41%.

Lianne Sheppard, profesor biostatystyki oraz nauk o środowisku i medycynie pracy, powiedziała, że ​​jest przekonana o rakotwórczych właściwościach tej substancji chemicznej.

Ukrywana prawda

Kwestia rakotwórczych właściwości glifosatu jest przedmiotem szeroko rozpowszechnionej debaty naukowej.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska w projekcie oceny ryzyka na 2017 r. podała, że herbicyd ten „prawdopodobnie nie jest rakotwórczy dla ludzi”.

Bayer, który nabył Monsanto w 2018 roku, stwierdził w tym samym roku, że glifosat jest „w pełni bezpiecznym i skutecznym narzędziem zwalczania chwastów”.

Ciekawe jest, że wcześniej w marcu 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia sklasyfikowała glifosat jako „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”.

Co więcej, substancja ta była zalążkiem wielu spraw sądowych, w których osoby chorujące na chłoniaki nieziarniczne, po tym, jak były narażone na herbicyd, pozywały Monsanto za oszustwa i ukrywanie prawdy o jego rakotwórczych właściwościach.

W 2017 r. CNN poinformowało, że takich osób było ponad 800, a już rok później ich liczba wzrosła do kilku tysięcy.

Jedną z głośnych spraw przeciwko Monsanto była sprawa Dewayne’a Johnsona, u którego zdiagnozowano chłoniaka nieziarniczego w 2014 r.

Mężczyzna zużył setki litrów Roundupu, aby utrzymać na uprawach chwasty pod kontrolą.

roundap-glifosat-rak.jpg
foto.123rf.com

W sierpniu 2018 r. sędzia nakazał firmie Monsanto zapłacenie Johnsonowi 289 milionów dolarów odszkodowania, po tym, jak niezależni eksperci uznali, że chwastobójczy Roundup był główną przyczyną zachorowania mężczyzny na chorobę nowotworową.

Firma oczywiście w obawie przed utratą zysków wciąż się broni.

Bayer wydał nawet oświadczenie, w którym nową analizę naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego nazwał „manipulacją statystyczną” z „poważnymi wadami metodologicznymi”, dodając, że nie dostarcza żadnych dowodów potwierdzonych naukowo, że herbicydy na bazie glifosatu są rakotwórcze.

Cóż… winny się będzie tłumaczył, kiedy przyjdzie mu zapłacić kolejne odszkodowania.

Tymczasem miejmy świadomość, że jest to herbicyd, na którym jego producenci zarabiają miliony, a ludzie tracą zdrowie

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=c9Z1vpyNgq8

https://www.youtube.com/watch?v=dXWpc8gSkZ0