HERBATA W TOREBKACH, CZYLI SASZETKA Z MIESZANKĄ TRUCIZN

Herbata w torebkach jest najpopularniejsza i najchętniej wybierana przez konsumentów. Przemawia za tym jej ogólna dostępność, szeroki wybór smaków, rodzajów i aromatów, jej stosunkowo niska cena oraz szybkość przygotowania. Nie jest tajemnicą, że to właśnie do popularnych torebek z herbatą trafia herbaciany susz najgorszej jakości. Okazuje się jednak, że same saszetki, w które zapakowana jest herbata, także są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Herbaciany kurz

O tym, jak bardzo zanieczyszczony pestycydami jest susz herbaciany popularnych marek herbat w torebkach, pisaliśmy TUTAJ.

Canadian Food Inspection Agency (CFIA) wykazała, że 1 na 4 herbaty zawierała pozostałości pestycydów znacznie przekraczający limit bezpieczeństwa ustalony przez Health Canada, z czego niektóre z nich zawierały nawet groźne pestycydy zakazane na całym świecie.

Nic w tym dziwnego, ponieważ faktem jest, że do torebek z herbatą trafia susz najgorszej jakości, pochodzący z obszarów o niskiej kondycji rolnictwa.

Najczęściej są to stare, zakurzone liście, które były długo narażone na działanie bezpośrednio pobranych z gleby substancji fluorowych.

W konsekwencji picie takiej herbaty może uszkadzać kości oraz nerki.

Poza tym torebki z herbatą wypełnia się najdrobniejszymi, pokruszonymi liśćmi (czyli odpadami) oraz ich pozostałościami – kurzem herbacianym.

Taka zawartość zalana wrzącą wodą ma nadać jej pożądany kolor, ale już niekoniecznie wyrazisty smak.

O pysznym smaku i zdrowiu można zapomnieć tym bardziej, kiedy sięgamy po herbaty aromatyzowane.

To właśnie one zawierają mieszanki różnych substancji chemicznych, takich jak ropa naftowa lub smoły węglowe.

Toksyczne torebki

Niebezpieczna dla zdrowia okazuje się nie tylko sam herbaciany susz, ale także popularne torebki, w które jest zapakowany.

Najpopularniejsze są oczywiście białe, papierowe saszetki z herbatą.

Niestety to w nich znajduje się wybielający je chlor oraz epichlorohydryna, czyli bardzo niebezpieczny związek chemiczny, który po zetknięciu się z wodą ulega hydrolizie do 3-MCPD.

Obydwa te związki mogą powodować raka, problemy z pracą układu odpornościowego oraz prowadzić do bezpłodności.

Ostatnimi czasy na popularności zyskały herbaty zapakowane w torebki w kształcie piramidek.

Te wykonane są z różnych, plastikowych tworzyw sztucznych, które zawierają toksyczny bisfenol-A (BPA), bisfenol S (BPS) i ftalany, czyli substancje naśladujące hormony i zakłócające pracę ludzkiego organizmu.

Wszystkie te toksyczne substancje uwalniane są przede wszystkim pod wpływem wysokiej temperatury wody, bez której użycia zaparzenie herbaty nie byłoby możliwe.

Warto również pamiętać o aspekcie ekologicznym.

Torebki z herbatą zanieczyszczają środowisko, długo się rozkładają i zanieczyszczają glebę szkodliwymi substancjami.

Dlatego też, aby czerpać prawdziwą radość ze smaku, aromatu i zdrowotnych właściwości herbat, warto sięgać tylko po herbaty liściaste pochodzące ze sprawdzonych, certyfikowanych źródeł i plantacji.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.