GORĄCA HERBATA DOBRA DLA ZDROWIA TWOICH OCZU

Gorąca herbata dobrze wpływa na wzrok. Jej fani mogą być z siebie dumni. Już jedna filiżanka herbaty dziennie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie okulistycznym „British Journal of Ophthalmology”.

Herbaciane nawyki

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Browna oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) porównywano, jak konsumpcja różnych napojów, np. gorącej, mrożonej lub bezkofeinowej kawy, herbaty, kawy i innych napojów bezalkoholowych wpływa na ryzyko rozwoju jaskry.

Przeanalizowano dane dotyczące kondycji zdrowotnej oraz nawyków żywieniowych około 10 tys. osób, spośród których ponad 1600 zgodziło się na szczegółowe badania oczu.

Okazało się, że u osób, które piły gorącą herbatę co najmniej raz dziennie, ryzyko zachorowania na jaskrę było o 74 proc. mniejsze niż u innych.

Herbata kontra jaskra

Jaskra to stan, w którym nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej powoduje postępujące i nieodwracalne uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki i co za tym idzie, prowadzi do pogorszenia lub utraty wzroku (zawężenia pola widzenia).

Według Światowej Organizacji Zdrowia jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie.

 

badanie-oczu-jaskra.jpg
fot.depositphotos.com

 

Szacuje się, że w Polsce może być nawet 700 tysięcy chorych.

Zdaniem naukowców przeprowadzających badanie, obecne w herbacie substancje mogą chronić również nasz wzrok, zwłaszcza przed jaskrą, która związana jest ze stresem oksydacyjnym i procesami neurodegeneracyjnymi:

 Herbata zawiera fitochemikalia i flawonoidy, które ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwkancerogenne, przeciwutleniające i neuroochronne wiążą się m.in. z zapobieganiem chorobom układu krwionośnego, nowotworom i cukrzycy.

Korzyści płynące z picia herbaty

Przypominamy, że picie herbaty, zwłaszcza zielonej, która jest najbogatszym źródłem polifenoli, ma ogromny pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Przykładowo zielona herbata m.in. poprawia funkcjonowanie mózgu, przyspiesza metabolizm i zwiększa spalanie tłuszczu, zawiera przeciwutleniacze, które mogą obniżać ryzyko niektórych nowotworów, obniża ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona oraz zachorowania na cukrzycę typu 2, a także poprawia stan zdrowia jamy ustnej.

Korzystnie na stan naszego zdrowia wpływa również spożywanie herbaty czarnej, która m.in. pobudza organizm i dodaje energii, wspiera układ krwionośny oraz zmniejsza ryzyko zakrzepów, ułatwia trawienie, działa przeciwmiażdżycowo, dobrze wpływa na libido, a w formie mocnego naparu zapobiega nowotworom.

 

gorąca-herbata-oczy-jaskra.jpg
fot.depositphotos.com

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych zaletach pozostałych herbat i ich dobroczynnym wpływie na ludzki organizm zapraszamy do lektury artykułu o HERBATACH ŚWIATA.

Jednocześnie przypominamy, że nie każda herbata jest dobra jakościowo (więcej na ten temat TUTAJ).

Popularne marketowe marki herbat w torebkach nie mogą równać się ani jakością, ani smakiem, ani zapachem ze świeżo zaparzoną liściastą herbatą.

Dobry stan zdrowia i wsparcie organizmu przyniesie nam tylko picie herbat najwyższej jakości – bez pestycydów, które wykluczają ich zdrowotne działanie.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.