TWÓJ INTELIGENTNY SAMOCHÓD ŚLEDZI KAŻDY TWÓJ RUCH

Twój inteligentny samochód, ostoja twoich motoryzacyjnych marzeń, rejestruje każdy twój ruch. Ostatnie raporty wskazują, że dane gromadzone przez producentów samochodów i firmy technologiczne mogą być kolejnym frontem w walce o cyfrową prywatność.

Zaskakujące ilości zebranych danych

Na początku stycznia firmy na targach CES 2020 pokazały swoje plany wykorzystania zaskakujących ilości danych zebranych przez nowsze modele samochodów.

Amazon, Intel, Qualcomm i Blackberry znalazły się wśród firm poszukujących współpracy z producentami samochodów, którzy również szukają metod monetyzacji danych gromadzonych przez ich pojazdy.

Nic w tym dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nowoczesne samochody rozwijają się w fabrykach wypełnionych połączeniami komórkowymi, wydajnymi procesorami i rosnącym zestawem czujników, w tym kamer, radarów i mikrofonów.

inteligentny-pojazd.jpg
foto.depositphotos.com

Dzięki temu stają się kolejną kopalnią informacji, która rywalizuje z możliwościami tworzenia danych przez smartfony.

Przykładowo Intel ogłosił nowy etap swojej technologii Mobileye, która pozwala kierowcy i firmie Intel zbierać dane z kamer, układów i czujników w pojeździe.

Intel twierdzi, że te anonimowe informacje są wykorzystywane do tworzenia szczegółowych map w celu ulepszenia systemów nawigacji pojazdu.

Intel oszacował, że do 2030 r. dane zgromadzone przez pojazdy będą warte aż 3,5 mld dolarów.

Zagrożona prywatność

W miarę wzrostu korzyści finansowych dla danych motoryzacyjnych coraz więcej firm będzie próbowało wejść na ten wschodzący rynek.

Jednak istnieją już poważne obawy dotyczące zagrożeń prywatności związane z danymi gromadzonymi przez inteligentny samochód.

W grudniu 2019 r. Washington Post zbadał, ile informacji gromadzi pojedynczy komputer w Chevrolet Volt 2017 i co przyniesie przyszłość:

W roczniku 2020 większość nowych samochodów sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych będzie wyposażonych we wbudowane połączenia internetowe, w tym będzie to 100 procent Fordów, marek General Motors i BMW oraz wszystkie modele Toyota i Volkswagen oprócz jednego. Samochody stają się smartfonami na kołach, wysyłają i odbierają dane z aplikacji, firm ubezpieczeniowych i robią to praktycznie wszędzie tam, gdzie potrzebują ich producenci. Niektóre marki zastrzegają sobie nawet prawo do wykorzystania danych w celu wyśledzenia cię, jeśli nie zapłacisz rachunków.

Aby ustalić, ile danych było gromadzonych, przez Chevroleta, Washington Post współpracował z ekspertem ds. technologii motoryzacyjnej Jimem Masonem, aby rzucić okiem na to, co producenci pojazdów są w stanie zobaczyć.

pojazd-inteligencja.jpg
foto.depositphotos.com

Dowiedzieli się, że pojazd zbiera szeroki zakres danych, w tym lokalizację pojazdu i zapisy połączeń telefonicznych.

Mason zauważył, że za każdym razem, gdy podłączysz smartfon do samochodu, pojazd prawdopodobnie skopiuje z niego dane osobowe – od listy kontaktów, od adresu, wiadomości e-mail, nawet po zdjęcia.

W Chevroleta pojazd zebrał również informacje o przyspieszaniu i hamowaniu, przesyłając raporty do swojego producenta General Motors przez zawsze aktywne połączenie internetowe.

W dalszej kolejności znalazły się takie dane jak biometria twarzy używana do personalizacji pojazdu i śledzenia uwagi kierowcy.

Chevrolet nie ma obecnie polityki konieczności informowania kierowców o rejestrowanych danych, a instrukcja obsługi samochodu nie wspomina nawet o gromadzeniu danych.

Zbieranie danych przez inteligentny samochód to tylko jedna z niezliczonych kwestii związanych z zagrożeniem prywatności związanym z siecią 5G, w której miasta, pojazdy, telefony, latarnie, a nawet i ubrania są wyposażone w czujniki w ramach rozpowszechnianego Internetu Rzeczy.

Ważne jest, abyśmy mieli świadomość i uświadamiali innych na temat istniejących zagrożeń związanych z pojawiającymi się „inteligentnymi urządzeniami”.

Nie pozwól się zniszczyć! Sklep z odpromiennikami: www.odpromienniki.com

⇒ Czytaj także: STEPHEN HAWKING OSTRZEGAŁ: SZTUCZNA INTELIGENCJA MOŻE ZNISZCZYĆ LUDZKOŚĆ

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.