JAJECZNE TERAPIE NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

Jajka są niezdrowe – mówili. Możesz jeść tylko do dwóch jajek tygodniowo – mówili. Jajka powodują u mężczyzn problemy z płodnością – mówili. Cóż… mówili, mówili i jak zwykle się mylili. Według najnowszych ustaleń i badań naukowców (chociaż o tym dobrze bez potwierdzeń nauki wiedziały nasze prababki) jajka są zdrowe. Dlatego, wracając do krainy przodków, prezentujemy Wam ludowe, jajeczne terapie na różne dolegliwości.

Zdrowe jaja

Jaja są dobrym źródłem witamin A i E, rozpuszczalnych w tłuszczach, które odmładzają oraz przyczyniają się do ochrony skóry i tkanki mózgowej przed działaniem wolnych rodników.

Jajka zawierają także niezbędną do procesów krwiotwórczych i sprawności mózgu witaminę B12 oraz witaminę B2, D i kwas foliowy.

To także dobre źródło składników mineralnych m.in. magnezu i żelaza (szczególnie jaja strusie), wapnia, fosforu, oraz cynku.

jajka.jpg
foto.123rf.com

Najzdrowsze jest żółtko, które zawiera cenną cholinę (doskonale wpływa na pracę mózgu, ponieważ pobudza układ nerwowy, tym samym poprawiając pamięć i koncentrację) oraz lecytynę, która zawiera spore ilości dobroczynnych kwasów omega – 3.

Lecytyna usprawnia uczenie, zapamiętywanie, kojarzenie oraz pozwala lepiej zapanować nad stresem i zmiennością nastrojów.

Białko natomiast to przede wszystkim cystatyna, która zapobiega rozwojowi niektórych nowotworów, m.in. piersi, mięsaka i czerniaka.

Warto przy tym zaznaczyć, że więcej pożytecznych aminokwasów i mikroelementów niż powszechnie jadane jaja kurze, mają jaja przepiórcze.

Siła skorupki

Zdrowe jajka to jednak nie tylko ich wnętrze, ale także i chroniąca je skorupka.

Jest ona idealnym źródłem wapnia, który w 90 proc. jest przyswajalny przez człowieka.

Węglan wapnia, bo o nim mowa, w połączeniu z kwasem cytrynowym tworzy związek, który zapobiega osteoporozie, usprawnia zrastanie się złamanych kości, wzmacnia włosy i paznokcie oraz usuwa z organizmu pierwiastki promieniotwórcze.

skorupka-jajka.jpg
Skorupka jaja foto.depositphotos.com

Oprócz tego w skorupce jajka znajdują się wszystkie potrzebne dla organizmu mikroelementy, np. miedź, fluor, żelazo, mangan, molibden, siarka, krzem i cynk.

Jeśli chcemy wykorzystać moc jajecznych skorupek, wystarczy jedną skorupkę z nieugotowanego, ekologicznego jaja zanurzyć na 5 minut we wrzątku.

Następnie wodę należy odlać i pozostawić skorupki do wyschnięcia.

Suche mielimy w młynku do kawy.

Przyjmujemy od 0,5 do 1 g dziennie, w połączeniu z wyciśniętym sokiem z ½ cytryny lub dodajemy do gotowanych potraw.

Ludowe, jajeczne terapie

W medycynie ludowej uważano, że jaja są w stanie wypędzić z człowieka każdą chorobę.

Tocząc je po ciele chorego, wierzono, że choroba przechodzi do jaja, a chory zyskuje energię znajdującą się w kulistym wnętrzu.

Zdjęta z człowieka dolegliwość przechodziła do jaja, które następnie wynoszono na rozstaje drogi i rozbijano, by wyrzucić chorobę.

Oprócz tej metody i leczenia słabych kości skorupkami, jajka wykorzystywano także w innych schorzeniach.

Oto najpopularniejsze, ludowe jajeczne terapie i sposoby leczenia:

Artretyzm i bolące stawy – w 100 g spirytusu rozpuść kolejno 50 g kamfory i 50 g sproszkowanej gorczycy. Ze 100 g surowych białek ubij pianę i wszystko razem wymieszaj. Wcieraj przed snem w bolące miejsca.

Kogel mogel na kaszel – przez 3 minuty ucieraj 2 żółtka z cukrem pudrem w misce zanurzonej w garnku z gorącą wodą. Gotowa masa powinna być prawie biała i lekko przywierać do ścianek miski. Przyjmuj zawsze na czczo.

Maseczka odżywcza do twarzy – wymieszaj 15 g żółtek, 15 g śmietany i 15 g miodu. Nałóż miksturę na twarz, pozostaw na 10-15 minut i zmyj ciepłą wodą.

Nerwobóle – ugotuj jedno jajko na twardo. Ciepłe, w skorupce przekrój na pół i szybko przyłóż do bolącego miejsca. Kiedy jajko ostygnie wraz z nim ustąpi też ból.

Odżywka do zniszczonych końcówek włosów – wymieszaj 1 żółtko, 1 łyżeczkę oliwy z oliwek i 3 krople cytrynowego olejku eterycznego. Odżywkę wmasuj w końcówki włosów, pozostaw na 20 minut i umyj włosy szamponem. Stosuj regularnie, co dwa dni.

Poparzenia słoneczne – posmaruj oparzone miejsce rozmąconym żółtkiem. Poczekaj, aż zaschnie, a następnie zmyj letnią wodą z mydłem.

Szampon przeciwłupieżowy – trzepaczką dokładnie ubij 3 żółtka, 2 łyżki 40% wódki i 1,5 łyżki oliwy z oliwek. Ubitą miksturę nałóż na włosy, przykryj folią i ręcznikiem, pozostaw na 20 min, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Szampon wzmacniający – dokładnie wymieszaj ze sobą: 2 żółtka, 1 białko, sok wyciśnięty z jednej cytryny oraz 1 łyżeczkę miodu.

Zapalenie lub przekrwienie oka – przyłóż szczelnie do gałki ocznej rozcięte na połówkę białko jaja ugotowanego na twardo i przytrzymaj ok. 10 minut.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=bvJr0JTbEVE