JAK IZRAEL I JEGO AGENCI CENZURUJĄ INTERNET?

Izrael i jego agenci dobrze finansowani w odpowiednich projektach pracują intensywnie nad zalewaniem mediów społecznościowych pro-izraelską propagandą, jednocześnie blokując fakty, które nie są wygodne dla Izraela. W projektach tych biorą udział izraelscy żołnierze, studenci, amerykańscy nastolatkowie i inni, którzy realizują swoje działania od infiltracji Wikipedii po wpływanie na YouTube.

Atak na kanał YouTube

Na początku 2018 roku YouTube nagle, bez ostrzeżenia zamknął kanał If Americans Knew, który wówczas zawierał 70 filmów dostarczających oparte na faktach informacje o Izraelu-Palestynie.

Osoby odpowiedzialne dowiedziały się, że witryna została zamknięta z powodu „naruszenia wytycznych YouTube”.

Twórcy kanału nie dawali jednak za wygraną.

Po pięciu dniach otrzymali ogólny komunikat, że YouTube sprawdził ich treści i stwierdził, że nie naruszają żadnych wytycznych.

Dlaczego więc w ogóle kanał został na pewien czas zamknięty? Co się stało i dlaczego?

youtube-cenzura.jpg
foto.123rf.com

Jak się okazuje, Izrael i instytucje izraelskie zatrudniają armie wojowników internetowych – od żołnierzy izraelskich po studentów – do rozpowszechniania propagandy online i próbowania zakazania treści, których Izrael nie chce widzieć.

Prawdopodobnie niewygodne dla Izraela były filmy przedstawiające Palestyńczyków zabitych przez siły izraelskie.

Dziennikarz kanału If Americans Knew przyjrzał się sprawie bliżej, a swoje odkrycia opisał nawet w specjalnym artykule na ten temat.

Płatne polubienia i udostępnienia

Okazuje się, że izraelscy żołnierze nie skupiają się tylko na walce fizycznej samej w sobie, ale także pracują nad walką z niewygodnymi treściami w Internecie.

Na zlecenie lobby Izraela publikują komentarze, posty, oskarżają krytyków o „antysemityzm” i rozpowszechniają dezinformację o Palestynie i aktywistach solidarnych z Palestyną.

Wiele z tych działań jest również realizowanych przez osoby działające samodzielnie, które pracują niezależnie i dobrowolnie.

Oprócz nich często funkcjonuje szereg zorganizowanych, często dobrze finansowanych projektów sponsorowanych przez rząd Izraela i inne organizacje.

Projekty te mają na celu zatrudnianie osób do umieszczania treści proizraelskich w Internecie i usuwanie informacji, których Izrael nie chce, aby trafiły do opinii publicznej.

Na przykład w ramach izraelskiego projektu „New Media”, który skupiał się na serwisie YouTube i innych serwisach społecznościowych, zatrudniano żołnierzy do tweetowania, dzielenia się, polubienia i wielu innych działań, które miały walczyć z niewygodnymi informacjami.

Zarobek dla studentów

Izrael dba również o finanse młodzieży, oferując studentom 2000 dolarów za pracę przez pięć godzin tygodniowo, aby „prowadzili bitwę przeciwko wrogim stronom internetowym”.

Projekt rozpoczęto w 2011 roku. Od tamtej pory ponad 300 000 osób tworzy Narodowy Związek Studentów Izraela (NUIS) i opanowuje media społecznościowe.

Zatrudniani studenci mogą pracować w zaciszu własnego domu, warunkiem podjęcia pracy jest tylko biegłe posługiwanie się Internetem oraz znajomością środowiska serwisów społecznościowych, oraz umiejętność poprawnego formułowania wypowiedzi w języku angielskim.

fake-news.jpg
foto.123rf.com

Studenci pracują w czterech zespołach i wykonują obowiązki zgodnie z opisem programu:

  • Zespół ds. treści jest odpowiedzialny za tworzenie oryginalnych treści w formacie wiadomości.
  • Zespół monitorujący jest odpowiedzialny za „monitorowanie, zgłaszanie i usuwanie treści antysemickich z sieci społecznościowych w różnych językach”.
  • Zespół New Media jest odpowiedzialny za monitorowanie kanałów mediów społecznościowych, w tym konta Facebook w języku angielskim, francuskim i portugalskim, Twitter, kanały YouTube itd.
  • Zespół Wikipedii jest „odpowiedzialny za pisanie nowych wpisów i tłumaczenie ich na języki działające w programie, aktualizowanie wartości bieżących i istotnych informacji, śledzenie i zapobieganie stronniczości w obszarach działalności programu”.

Pracujący w programie studencie twierdzą, że działają przeciwko antysemityzmowi, ale zapominają o tym, że łączy antysemityzm z obroną państwa Izrael.

Kampania infiltrująca Wikipedię

Kilka lat temu wyszedł na jaw inny projekt, tym razem ukierunkowany na Wikipedię.

Proizraelska organizacja CAMERA tajnie infiltrowała przez pewien czas tę internetową encyklopedię.

Chodziło o edytowanie wpisów w Wikipedii tak, aby zmienić historię Palestyny, przekazać prymitywną propagandę, by uznano ją za fakt i przejąć struktury administracyjne Wikipedii, aby mieć pewność, że zmiany te pozostaną niewykryte lub niezakwestionowane.

Wolontariusze projektu CAMERA swoją pracę musieli wykonywać potajemnie, w pełniej konspiracji.

Nie mogli używać loginów kojarzących się z proizraelską bytnością, musieli kontrolować logowania, edytować artykuły losowo i działać tak, by zjednywać sobie przyjaciół, a nie wrogów.

Kiedy to wszystko wyszło na jaw, Wikipedia podjęła działania przeciwko takiej manipulacji jej systemem i program CAMERA musiał się zakończyć.

Specjalna aplikacja

W 2017 r. uruchomiono kolejny projekt ukierunkowany na platformy internetowe.

Projekt znany jako Act.il wykorzystuje aplikację, która jest wspólnym przedsięwzięciem trzech grup: Izraelskiego Uniwersytetu IDC, Izraelskiej Rady Narodowej oraz amerykańskiej grupy Maccabee Task Force, która została stworzona do walki z międzynarodowym bojkotem Izraela.

Jest to kampania, która wykorzystuje zbiorową wiedzę studentów IDC, którzy razem mówią w 35 językach, pochodzą z 86 krajów i mają powiązania ze społecznością proizraelską na całym świecie.

cenzura-izrael.jpg
foto.123rf.com

Izraelscy „agenci” z całego świata pobierają aplikację, a następnie wspólnie szukają i analizują przypadki, w których Izrael jest atakowany online.

Zgłaszają zbiorowo niewygodne filmy, komentarze, zdjęcia itd., a dzięki swojej dużej liczebności na całym świecie tworzą niezwykle potężne narzędzie walki z niewygodnymi informacjami w środowisku mediów społecznościowych i innych witryn.

Izraelscy cyber-wojownicy

Inną izraelską jednostką, która odgrywa dużą rolę w tajnej działalności internetowej, jest legendarna gałąź szpiegowska izraelskiego wojska, Jednostka 8200.

Jednostka ta składa się z tysięcy „cyber-wojowników”, głównie mężczyzn w wieku od 18 do 21 lat, ale niektórzy są nawet młodsi.

Wielu absolwentów tej jednostki zdobyło najwyższe stanowiska w firmach technologicznych działających w USA, takich jak Check Point, NICE, AudioCodes, Gilat, Leadspace, EZchip, Onavo, Singular i CyberArk.

W 2015 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela ogłosiło plany „ustanowienia specjalnego zespołu w celu zwalczania podżegania antyizraelskiego w mediach społecznościowych”.

Zespół ten działałby w ramach departamentu propagandy ministerstwa spraw zagranicznych, a zwłaszcza rekrutował absolwentów Jednostki 8200.

Ich zadaniem z kolei było znajdowanie filmów z treściami o charakterze przedstawiającym Izrael w niekorzystnym świetle i wysyłanie skarg do administratorów stron internetowych.

Izraelskie Ministerstwo Spraw Strategicznych, które stoi za takimi projektami, jak najbardziej popiera cenzurujące działalności i mobilizuje do ich jeszcze większego szerzenia online.

Internetowych trolli nie brakuje nigdzie – ani w Izraelu, ani w Polsce.

U nas również zmagamy się z falą „speców / ekspertów / wszechwiedzących / autorytetów itp.”, którzy są zatrudniani przez przedstawicieli mediów głównego nurtu do tego, aby manipulować treściami propagowanymi przez niezależne media.

Ich zadaniem jest ośmieszanie, kwestionowanie i odrzucanie prawdziwości wszelkich treści, które są niewygodne dla „elity” tego kraju.

Dlatego następnym razem, gdy zobaczysz gdziekolwiek komentarz, wpis, post itp., który w charakterystyczny sposób cenzuruje informacje, próbuje zakwestionować ich istotę i sens – zastanów się dwa razy – masz przecież intuicję i to jej zaufaj najmocniej.

Niech twój wewnętrzny GPS poprowadzi cię właściwą drogą, a nie komentarz wynajętego przez kogoś internetowego trolla…

⇒ Czytaj także: FACEBOOK I GOOGLE BĘDĄ UKRYWAĆ PRAWDĘ O SZCZEPIONKACH?! – NOWY WYMIAR CENZURY

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=VtQxgKHBinw