KAKAO CRIOLLO – DLACZEGO JEST TAKIE DOBRE I ZDROWE?

Kiedy idziemy do sklepu, zazwyczaj kupujemy pierwsze z brzegu kakao i nie zwracamy uwagi na to, jak się nazywa. Ważne, aby było ciemne i mocne, gdyż takie jest najlepsze. Jednak jest jeszcze kakao Criollo, które doskonale smakuje i ma wiele cennych wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych.

Trochę faktów

Słowo „criollo” oznacza „lokalnego pochodzenia”.

Kakao Criollo jest odmianą kakao, która jest pozyskiwana z kakaowca o niskiej odporności na choroby oraz insekty i w związku z tym jego uprawa jest bardzo wymagająca.

Kakao to jest najstarszą odmianą kakao, a występuje przeważnie w Ameryce Środkowej oraz na Karaibach.

Największym uznaniem koneserów cieszy się rzadki wariant kakao Criollo, który nazywany jest Porcelaną albo Maracaibo.

Natomiast takie surowe kakao od tysięcy lat było wykorzystywane do ceremonii oraz obrzędów religijnych, ponieważ wierzono w to, że otwiera ono łagodnie serce, ale też wprowadza w błogostan.

Dlatego też ziarna kakaowca nazywa się bardzo często „pokarmem bogów”, a także należą do grupy produktów „super foods” i uważa się je za naturalny afrodyzjak.

kakao-criollo.jpg
Kakao Criollo foto.123rf.com

Kakao to charakteryzuje się gorzkim smakiem czekolady.

Można go spożywać, jako wywar z dodatkiem chilli, wanilii, kardamonu i innych składników.

Poza tym jest doskonałym dodatkiem do deserów i różnych dań.

W kakao tym znajduje się 380 znanych związków chemicznych, a kilka z nich ma działanie psychoaktywne.

Niejadalne są ziarna kakaowca w stanie surowym, ponieważ zawierają duże ilości polifenoli, które sprawiają, że jest ono bardzo gorzkie i niemożliwe do zjedzenia.

Dlatego ziarna poddawane są obróbce termicznej, a to zmniejsza zawartość polifenoli do 10%, a dzięki temu można je zjeść albo wykorzystać do dalszej obróbki.

Co znajdziemy w składzie kakao Criollo?

W swoim składzie kakao to zawiera antyoksydanty, kofeinę, teobrominę, kwas walerianowy, fenyloetyloaminę, kwasy omega-6, witaminę C, witaminy z grupy B, a także fosfor, wapń, potas, żelazo, miedź, chrom oraz wiele innych.

Właściwości zdrowotne kakao Criollo

Kakao to szczególnie polecane jest osobom, które zmagają się z chronicznym stresem oraz zmęczeniem.

Wpływa ono na stymulację pracy mózgu, a dzięki temu poprawia koncentrację, jasność myślenia, ale też usprawnia zapamiętywanie.

Razem z nim można zwalczać wolne rodniki, które są przyczyną wielu chorób i przyspieszają procesy starzenia się organizmu.

Poprawia pracę układu krążenia, ale też reguluje poziom złego cholesterolu.

Poza tym dodaje energii, pobudza, wpływa korzystnie na stany depresyjne oraz nastrój.

kakao-criollo.jpg
foto.depositphotos.com

W ziarnach kakaowca Criollo można znaleźć bogactwo antyoksydantów, które są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka, a pomagają one chronić DNA przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za rozwój wielu chorób oraz starzenia się organizmu.

Natomiast magnez wspiera prawidłową pracę serca, układu nerwowego oraz mózgu.

Ma właściwości, poprzez które wspomaga koncentrację, a jest to możliwe dzięki lepszemu ukrwieniu mózgu oraz zawartości flawonoidów i flawonoli.

Kakao Criollo dostarcza również do organizmu energię oraz siły witalne.

Z kolei kofeina i teobromina są substancjami pobudzającymi, a kwas walerianowy, fenyloetyloamina wywołują uczucie ekscytacji.

Teobromina jest związkiem z grupy alkaloidów purynowych, a dzięki niemu dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, podniesienia ciśnienia tętniczego oraz do pobudzenia pracy serca.

Napój przygotowany z ziaren kakao Criollo wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Sprawdzone kakao Criollo z 5% rabatem możesz zamówić tutaj wpisując kod OZ5

Czytaj także: GORZKA CZEKOLADA – ZDROWA CZY NIEZDROWA?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.