KIWI – ZIELONA KOPALNIA WITAMIN – Odkrywamy Zakryte
KIWI – ZIELONA KOPALNIA WITAMIN

Kiwi to nie tylko doskonały owocowy przysmak, ale i wielka skarbnica witaminy C. Jeden owoc niemal w całości pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Jednak to nie wszystko, bo kiwi jest owocem niskokalorycznym i bogatym również w inne składniki odżywcze.

Chiński agrest

Kiwi nie jest zwykłym owocem, zarówno pod względem wyglądu, jak i zawartości składników odżywczych.

Owoc ten pochodzi z Chin, gdzie od czasów starożytnych był ceniony ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Jak na ironię, na przestrzeni dziejów stał się jednak znany jako narodowy owoc Nowej Zelandii i został ponownie wprowadzony do spożywczego świata w XX wieku jako „kiwi” (wcześniej popularnie owoce te nazywano yang tao lub chiński agrest).

Najwyraźniej owoc dotarł do Nowej Zelandii przywieziony przez misjonarzy i zyskał taką popularność w kraju, że zaczęto uprawiać go komercyjnie i sprzedawać jako „kiwi”.

kiwi.jpg
foto.depositphotos.com

Co ciekawe, nowa nazwa wzięła się od skórki owocu, przypominającej upierzenie ptaka Kiwi, występującego w tym malowniczym państwie.

Europejczycy i Amerykanie również zainteresowali się jego popularnością, ponieważ chętnie zaczęli używać go przemyśle spożywczym.

Obecnie kiwi uprawia się w wielu krajach w Australii, Nowej Zelandii, Chile i USA.

Roczna produkcja tego smacznego owocu przekracza pół miliona ton.

Zielona kopalnia witamin

Kiwi zaliczane do kategorii owoców egzotycznych, mają dużo smaku i wiele korzyści zdrowotnych.

Ich zielone miąższ jest słodki i cierpki zarazem.

Jest również pełen składników odżywczych, takich jak witamina C.

100 gram owoców kiwi zawiera 154 proc. witaminy C, czyli prawie dwa razy więcej niż cytryny i pomarańcze.

Witamina C działa jak silny przeciwutleniacz, eliminując wolne rodniki, które mogą powodować zapalenie lub raka.

Pomaga także w zwiększeniu odporności organizmu.

Owoce kiwi mają także dużo przeciwutleniaczy i są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który pomaga w zapobieganiu licznym chorobom.

Według badań przeprowadzonych przez University of Leeds zwiększenie spożycia żywności bogatej w błonnik może obniżyć ryzyko zarówno chorób sercowo-naczyniowych, jak i choroby wieńcowej.

Kiwi są bogate także w witaminy i minerały, takie jak witamina A, B6, B12, E oraz potas, wapń, żelazo i magnez.

Przyczyniają się one łącznie do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w zakresie krążenia krwi w naczyniach, walki ze stresem, wchłaniania żelaza dla zdrowych kości i zębów, dobrego widzenie itp.

Wysoki poziom potasu, 312 mg na 100 gramów owoców, pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, podczas gdy magnez pomaga w funkcjonowaniu nerwów i mięśni.

Owoc kiwi zawiera także enzym znany jako aktynidaina, który jest znany ze swoich właściwości rozpuszczania białka, podobnie jak papaina w papai.

Pomaga więc w trawieniu białek, a także łagodzi dolegliwości pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego.

Jedzenie kiwi korzystnie wpływa także na sen.

Tajwański Uniwersytet Medyczny w Tajpej po licznych badaniach i testach doszedł do ciekawych wniosków, że spożycie dwóch kiwi przed położeniem się do łóżka ułatwia zasypianie, ale i poprawia jakość snu.

Z kolei obecność kwasu foliowego sprawia, że jest to owoc dobry dla kobiet w ciąży, gdyż jedną z zalet kwasu foliowego jest ochrona płodu przed zaburzeniami rozwojowymi.

Kiwi na piękną skórę

Kiwi ma charakter zasadowy, co oznacza, że ​​pomaga zakwaszeniu organizmu, a jak wiadomo zdrowe ciało to takie, które ma dobrą równowagę pH, co pomaga utrzymać aktywność, energię i młodą skórę.

Witaminy obecne w kiwi (witamina A, C i E) są świetne dla skóry, ponieważ działają jako przeciwutleniacze, zwiększając jej elastyczność i nawilżenie oraz zmniejszając zmarszczki.

owoc-kiwi-cera.jpg
foto.depositphotos.com

Jeśli więc chcemy cieszyć się piękną i zdrową cerą, nie tylko musimy jeść kiwi, ale i warto raz w tygodniu położyć kilka plasterków na skórę, aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty.

Oprócz wyżej wymienionych składników owoce kiwi zawierają również kwasy tłuszczowe omega 3, karotenoidy, polifenole i sprzyjają zdrowiu serca.

Oznacza to, że korzyści ze spożywania kiwi są niezliczone, a dodanie ich do codziennej diety będzie bardzo korzystne dla całego naszego organizmu.

⇒ Czytaj także: POMELO – OWOCOWA EGZOTYKA O IMPONUJĄCYCH KORZYŚCIACH ZDROWOTNYCH

Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

Współpraca reklamowa na portalu kontakt@odkrywamyzakryte.com

Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.