KORA BIAŁEJ WIERZBY – NA CO POMOŻE ASPIRYNOWE DRZEWO?

Kora białej wierzby znana już była w starożytności, gdyż wtedy polecano ją na różne problemy ze stawami. W późniejszych czasach była stosowana jako środek na ból, opuchliznę oraz gorączkę. Kora ta posiada wiele cennych składników, a do tego określana jest jako aspirynowe drzewo. Dlaczego?

Aspirynowe drzewo

Już kilka tysięcy lat temu kora białej wierzby była wykorzystywana przez chińskich lekarzy do leczenia różnych chorób.

Z kolei w Europie na jej leczniczych właściwościach poznano się o wiele lat później.

To właśnie Dioskrydes był pierwszym, który dostrzegł lecznicze działanie kory wierzby białej, a był to Grek, żyjący w I w. n.e.

Natomiast jakieś sto lat później znany rzymski lekarz – Galenus, również zainteresował się jej właściwościami.

wierzba.jpg
foto.depositphotos.com

Dzisiejsza nauka potwierdza, że kora białej wierzby ma działanie przeciwgorączkowe oraz ściągające.

W korze wierzby białej można znaleźć różne glikozydy salicylowe, takie jak: salicyna, salikortyna oraz salirepozyd, a także garbniki, czyli kwas taninowy.

Poza tym obecne są w niej żywice i flawonoidy, ale jednak takie najważniejsze znaczenie mają glikozydy fenolowe, a wśród nich salicyna.

To właśnie salicyna w organizmie człowieka rozpada się do postaci kwasu salicylowego i ma działanie przeciwgorączkowe, odkażające, przeciwbólowe oraz przeciwreumatyczne.

Do tego jest to związek, o którym można powiedzieć, że stał się prekursorem znanego leku, czyli aspiryny – kwasu acetylosalicylowego.

Wyciąg z kory białej wierzby – Salix alba ma działanie, które jest podobne do działania aspiryny, ale że jest to naturalny składnik roślinny, ma trochę słabsze działanie i dlatego podawane jest w większych dawkach.

Pochodne kwasu salicylowego, które są zawarte w korze białej wierzby, mają działanie bardziej selektywne w przeciwieństwie do aspiryny.

Podczas stosowania kory wierzby białej tylko czasami mogą pojawić się lekkie dolegliwości u osób, które są wrażliwe na salicylany.

Z kolei aspiryna może powodować przykre dolegliwości żołądkowe oraz jelitowe, natomiast kora białej wierzby nie powoduje takich dolegliwości, a do tego stosowana jest podczas stanów zapalnych jelit, ale też pobudza rozwój naturalnej mikroflory.

Kora białej wierzby ma działanie napotne w stanach infekcyjnych, obniża gorączkę, ale też oczyszcza krew i cały organizm z toksyn.

Można ją także stosować na bóle głowy i również te przy migrenie, a do tego uśmierza bóle głowy kostno–mięśniowe w czasie przeziębiania i przy gośćcu mięśniowym.

Do tego można ją zażywać w celu zmniejszenia obrzęku i bólu w stanach zapalnych stawów – reumatoidalne zapalenie stawów i gościec stawowy.

Pomaga również przy ogólnym bólu, działa w stanach zapalnych jelit, ale też wspomaga leczenie zapalenie pęcherza i nerek.

kora-białej-wierzby.jpg
foto.depositphotos.com

Kora białej wierzby przeciwdziała również chorobom serca, a poza tym rozrzedza krew, ma działanie glistobójcze i pobudza naturalną florę jelit.

Wywar, który można przygotować na jej bazie, polecany jest w przypadku choroby reumatycznej, przy dolegliwościach stawów oraz jako łagodny środek przeciwgorączkowy i napotny.

Przeciwdziała również zawałom serca, a także ma działanie przeciwmalaryczne i przeciwpasożytnicze.

Kora białej wierzby może być także stosowana zewnętrznie, a wtedy jest bardzo dobrym środkiem na odmrożenia, ale też łagodzi stany spowodowane przez hemoroidy.

Wyciąg z kory białej wierzby może być dodatkiem do różnych kosmetyków do cery naczynkowej, tłustej, starzejącej się, a także tych produktów, które są przeznaczone do włosów przetłuszczających się.

Wspomaga oczyszczanie skóry, ale też reguluje wydzielanie łoju.

Odwar z kory białej wierzby

Składniki: szklanka wody, 1 łyżka kory wierzby białej.

Przygotowanie: łyżkę kory białej wierzby należy zalać szklanką wody, a potem gotować  mieszankę przez około 5 minut.

Działanie: zaleca się pić 2- 3 porcje odwaru dziennie przy przeziębieniach, bólach kostnych, zaburzeniach żołądkowych oraz przy nadmiernej potliwości.

Herbata z kory białej wierzby

Składniki: 200 ml wody, 1 – 2 gramy kory białej wierzby.

Przygotowanie: korę wierzby należy gotować przez 10 minut w 200 ml wody.

W ciągu dnia można wypić 5 lub więcej szklanek tak przygotowanego napoju.

⇒ Czytaj także: IBUPROFEN I PARACETAMOL ZABIJAJĄ KAŻDEGO ROKU TYSIĄCE LUDZI!

♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.