KURKUMA POMOŻE REGENEROWAĆ USZKODZONY MÓZG?

Kurkuma jest jedną z najbardziej wszechstronnych przypraw leczniczych na świecie. Ma nie tylko starożytną historię jej używania, ale i ponad 600 eksperymentalnie potwierdzonych współcześnie korzyści zdrowotnych. Jedne z najnowszych ustaleń upatrują w kurkumie środek leczniczy do naprawy uszkodzeń mózgu.

„Magiczne” składniki bioaktywne

W ostatnich kilkunastu latach skupiono się głównie na jednym z wielu setek fitoskładników kurkumy.

Mianowicie większość badań krążyła wokół polifenolu w kurkumie znanym jako kurkumina, który nadaje przyprawie złoty odcień.

To skupienie się na kurkuminach doprowadziło do opracowania bardzo dobrych produktów, takich jak koncentrat kurkuminy z fosfolipidami (np. BCM-95), które znacznie pomagają zwiększyć wchłanianie i aktywność biologiczną kurkuminy.

kurkuma.jpg
foto.depositphotos.com

Jednak jedno z nowszych badań, opublikowane w czasopiśmie Stem Cell Research & Therapy, daje dowody na to, że sama kurkumina nie wystarczy, aby wyjaśnić leczniczą moc kurkumy jako całości.

Badanie wykazało, że mało znany, rozpuszczalny w tłuszczach bioaktywny składnik kurkumy – ar-turmeron – może stać się „obiecującym kandydatem do wspierania regeneracji mózgu w chorobach neurologicznych”.

Kurkuma i uszkodzony mózg

Podobnie jak w przypadku innych narządów, mózg ma imponującą zdolność do samodzielnej naprawy.

Dużą rolę odgrywają tutaj nerwowe komórki macierzyste (NSC), czyli pierwotne komórki cechujące się nieograniczoną zdolnością do samoistnego powielania, a następnie różnicowania i funkcjonowania pod postacią jednej z trzech linii komórkowych: neuronów, oligodendrocytów i astrocytów.

Niemieccy naukowcy odkryli, że po zanurzeniu nerwowych komórek macierzystych w ekstraktach substancji aktywnych znajdujących się w kurkumie, zdolność tego powielania i tworzenia nowych linii komórkowych wzrosła do 80 proc., w porównaniu do eksperymentów kontrolnych, w których nie zastosowano substancji chemicznej.

Kiedy naukowcy wstrzyknęli ekstrakt kurkumy do części mózgu szczura, w której znajdują się te komórki, wykryli podobny wzrost i proliferację komórek macierzystych w neuronach.

W poprzednich badaniach naukowcy wykazali, że zwiększenie liczby NSC przyczynia się do lepszej regeneracji, np. po udarze u zwierząt doświadczalnych.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy substancja chemiczna, zwana ar-turmeronem, dałaby taki sam efekt u ludzi.

Jednak, jeśli rzeczywiście zaszłoby podobne działanie u ludzi, a kurkuma mogłaby dostać się do mózgu w wystarczająco wysokich stężeniach, byłaby podstawowym, naturalnym remedium użytym do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Co ciekawe, w badaniu wykazano, że i inne składniki kurkumy mają podobne działanie, takie jak stymulowanie wzrostu neuronów i zmniejszanie stanu zapalnego w mózgach zwierząt.

Dlatego naukowcy apelują, by spożywać kurkumę w rozsądnych ilościach, bo na pewno nie zaszkodzi, a może bardzo pomóc.

⇒ Czytaj także: KURKUMINA I PIPERYNA – POTĘŻNE DZIAŁANIE DOSKONAŁEJ SPÓŁKI

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.