KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3, 6 I 9 – ZACHOWAJ ZDROWE PROPORCJE

Kwasy tłuszczowe omega-3, -6 i -9 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, gdyż są to tzw. zdrowe tłuszcze. Organizm człowieka nie jest w stanie ich sam sobie wytworzyć, ale wyjątek stanowi tutaj kwas omega-9, tylko w małych ilościach. Kwasy omega mają korzystny wpływ na organizm, ponieważ m.in. regulują ciśnienie tętnicze, korzystnie wpływają na wzrok i podnoszą odporność. Kwasy omega-3 i 6 to niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a omega-9 to kwas jednonienasycony i każdy z nich odgrywa inną rolę w organizmie. Bardzo ważne znacznie mają proporcje pomiędzy nimi.

Kwasy omega-3

Z kwasów omega-3 dla naszego organizmu najważniejsze znacznie ma: ALA, czyli kwas alfa linolenowy, który jest bardzo silnym antyoksydantem, a do tego spowalnia proces starzenia się organizmu.

Kolejny ważny kwas to EPA, czyli kwas eikozapentaenowy, który odgrywa ważną rolę dla układu sercowo – naczyniowego.

Pozostaje jeszcze kwas DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy, który jest składnikiem budulcowym tkanki nerwowej i dlatego ma bardzo ważne znaczenie w okresie życia płodowego oraz we wczesnym dzieciństwie.

omega-3.jpg
foto.shutterstock.com

Odpowiednia dawka kwasów omega-3 jest niezbędny już na etapie życia płodowego, a także w pierwszych latach życia dziecka, ponieważ ich niedobór w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu, retinopatii noworodkowej, a także do zaburzeń w układzie nerwowym noworodka, gdyż już nawet mały niedobór kwasu DHA może skutkować zaburzeniami w rozwoju psychomotorycznym dziecka.

Są badania sugerujące, że dzieci, które wraz z dietą miały dostarczaną odpowiednią ilość kwasów omega-3, rozwijają się szybciej, ale też lepiej wychodzą w testach na inteligencję.

Natomiast kwasy EPA hamują proces powstawania substancji prozapalnych, a to oznacza, że chronią organizm dziecka przed różnymi chorobami.

Poza tym kwasy omega-3 są obecne w mleku matki oraz w niektórych mlekach modyfikowanych.

Z kolei u osób dorosłych niedobór tych kwasów może przyczyniać się do rozwoju depresji, zaburzeń emocjonalnych, agresji oraz problemów z pamięcią i koncentracją.

Badania naukowców dowodzą, że kwasy te mogą wydłużyć życie osób po zawale serca oraz z niewydolnością serca, ale też zmniejszają ryzyko nagłej śmierci sercowej.

Znaczenie kwasów omega-3 dla organizmu

Kwasy te odpowiedzialne są za obniżenie stężenia trójglicerydów we krwi, ponieważ hamują ich syntezę w wątrobie i jelitach, a jeżeli jest zwiększony poziom trójglicerydów, to zwiększa się ryzyko chorób układu krążenia.

Poza tym normalizują one ciśnienie krwi, mają działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne, ale też hamują rozwój choroby niedokrwiennej serca oraz choroby wieńcowej.

Są też odpowiedzialne za wspomaganie pracy mózgu, gdyż poprawiają jego ukrwienie, ale też przepływ bodźców i wpływają na proces zapamiętywania, koncentrację oraz chronią przed demencją.

Mają też wpływ na hamowanie nadmiernej odpowiedzi immunologicznej, dzięki czemu mają działanie przeciwalergiczne.

Do tego działają przeciwmiażdżycowo i korzystnie wpływają na wzrok, gdyż są składnikiem budulcowym siatkówki, ale także chronią przed wadami wzroku i zwyrodnieniem plamki żółtej.

Kwasy omega-3 mają także wpływ na poprawę funkcji błon komórek nerwowych kory mózgu, a to oznacza, że mają działanie przeciwdepresyjne, ale też hamują lipogenezę, czyli chronią przed otyłością oraz oddziałują korzystnie na skórę.

Źródła kwasów omega-3

Niestety kwasy omega-3 nie są wytwarzane przez organizm, a to oznacza, że muszą być dostarczane wraz z pokarmem.

Najważniejsze źródła kwasów omega-3 to tłuste ryby morskie, takie jak: łosoś, makrela, śledź, tuńczyk oraz pstrąg.

Poza tym kwasy te występują w olejach roślinnych, takich jak: olej rzepakowy, lniany, sojowy, arachidowy, z orzechów włoskich, a także można je znaleźć w migdałach i orzechach włoskich.

Jednak trzeba pamiętać o tym, że przy stosowaniu zdrowej diety do organizmu dostarcza się zazwyczaj więcej kwasów omega-6 niż kwasów omega-3, ponieważ one występują w mniejszej ilości oraz w mniejszej liczbie produktów, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na kwasy omega-3.

Kwasy tłuszczowe omega-6

Dla naszego organizmu najważniejsze kwasy omega-6 to kwas LA, czyli kwas linolowy, który jest silnym antyoksydantem, gdyż hamuje rozwój nowotworów, ale też chroni przed otyłością, a przy cukrzycy ochrania przed powstawaniem późnych powikłań.

Kolejny ważny kwas to GLA, czyli kwas gamma-linolenowy, który korzystnie działa na skórę, a także kwas AA, ARA, czyli kwas arachidonowy, który stanowi budulec błon komórkowych oraz wpływa na regulowanie kurczliwości naczyń krwionośnych.

kwasy-omega-6.jpg
foto.shutterstock.com

Kwasy te mają właściwości przeciwzapalne oraz immunomodelujące, a także zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych, a to oznacza, że chronią przed zawałem serca oraz udarem mózgu.

Są także odpowiedzialne za obniżanie poziomu cholesterolu, ale pod warunkiem, że nie są spożywane w zbyt dużych ilościach.

Do tego stabilizują ciśnienie tętnicze, łagodzą objawy chorób autoimmunologicznych, a w życiu płodowym odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego.

Dzięki nim można również utrzymać dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci, a także wspomagają leczenie neuropatii cukrzycowej, np. przyjmowanie GLA będzie łagodziło bóle neuropatyczne.

Źródła kwasów omega-6

Kwasy omega-6 można znaleźć w następujących olejach roślinnych: oleju kukurydzianym, słonecznikowym, rzepakowym, sojowym, arachidowym, kokosowym, z pestek winogron oraz w oliwie.

Inne źródła tych kwasów to: sezam, pestki dyni i słonecznika, migdały, orzechy ziemne oraz awokado.

Kwasy omega-6 – umiar, ważna rzecz!

Kwasy omega-6 są niezbędne dla zdrowia i to jest potwierdzony fakt, gdyż ich spożywanie przynosi szereg korzyści, ale tutaj ważne znaczenie ma właśnie umiar.

Kwasy te spożywane w nadmiernych ilościach mogą przynieść odwrotny skutek, a to oznacza, że mogą przyspieszyć zmiany miażdżycowe oraz zakrzepowe, ale także negatywnie wpłynąć na pracę serca, układu krążenia oraz na układ hormonalny.

Kwasy omega-6 powinny być pobierane przez organizm tylko i wyłącznie w obecności kwasów omega-3, ponieważ w innym przypadku spowoduje to przewyższenie ich negatywnych cech i wtedy omega-6 w ogóle nie pomogą, ale zamiast tego zaszkodzą.

Dlatego tutaj ważne znaczenie ma nie ilość spożywanych kwasów tłuszczowych, ale proporcje pomiędzy nimi, ponieważ duże spożywanie kwasów omega-6 przy niedoborach kwasów omega-3 doprowadzi do wielu schorzeń zapalnych oraz zwyrodnieniowych.

W diecie taki najkorzystniejszy stosunek omega-6 do omega-3 wynosi najlepiej 5-6:1, a to oznacza, że do zrównoważenia na 5 łyżek omega-6 potrzebna jest 1 łyżeczka tłuszczów omega-3.

Jednak szacowane jest, że w diecie statystycznego człowieka stosunek ten może wynosić 12:1, a nawet 20:1.

Kwasy tłuszczowe omega-9

Kwas omega-9 to kwas jednonienasycony, który do NNKT zaliczany jest warunkowo, gdyż organizm jest w stanie samodzielnie go syntetyzować, ale pod warunkiem, że do organizmu dostarczana jest odpowiednia ilość kwasów omega-3 i 6.

kwas-omega-9.jpg
foto.shutterstock.com

Tutaj najważniejszym kwasem omega-9 jest kwas oleinowy.

Kwasy omega-9 obniżają poziom trójglicerydów, ale również chronią skórę przed utratą wody i są także silnym antyoksydantem, a poprzez to spowalniają proces starzenia się skóry.

Źródła kwasów omega-9

Kwasy te można znaleźć w siemieniu lnianym, awokado, migdałach, orzechach ziemnych i pistacjach.

Występują również w olejach, takich jak: olej rzepakowy, słonecznikowy, z awokado, migdałów i orzechów ziemnych, a także są obecne w oliwie.

⇒ Czytaj także: ZŁOCISTE KAPSUŁKI TRUCIZNY, CZYLI KULISY NORWESKIEGO TRANU

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.