LEWORĘCZNOŚĆ – CIEKAWOSTKI O LUDZIACH Z „DAREM DIABŁA”

Leworęczność dotyczy około 10-12% całej ludzkiej populacji. O osobach leworęcznych dziś mówi się, że są największą mniejszością na świecie, która bez problemu przystosowała się do życia w świecie dostosowanym do osób praworęcznych. Kiedyś jednak leworęczność uważana była za przekleństwo, coś złowrogiego, a pierwsi Chrześcijanie widzieli w niej dar od samego diabła.

Oto zbiór ciekawostek i faktów na temat osób leworęcznych.

 1. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, osoby leworęczne stanowią mniejszość populacji – jest ich około 10-12% na całym świecie.

 

 1. Angielskie „left” pochodzi od staro-angielskiego „lyft” oznaczającego coś, kogoś słabego – w tym kontekście osobę słabszą od człowieka praworęcznego.

 

 1. U osób leworęcznych dominuje prawa półkula mózgu.

 

 1. W starożytności Inkowie uznawali leworęczność za dar bogów, jednak w średniowieczu uważano, że osoby leworęczne były chrzczone przez samego diabła lewą ręką, co czyniło ich wyznawcami szatana.

 

 1. W przeszłości leworęczność wiązano również z homoseksualizmem.

 

 1. Poza przebiegłością, diabelskością i homoseksualizmem w przeszłości leworęczność kojarzyła się także z kreatywnością, męskością i bogatą wyobraźnią.

 

 1. Statystycznie rzecz biorąc, leworęczni ludzie są lepszymi sportowcami (np. 40 proc. najlepszych gwiazd tenisa na świecie jest leworęcznych).

 

 1. Udowodniono, że leworęczni absolwenci szkół wyższych stają się o 26% bogatsi niż ich absolwenci praworęczni.

 

 1. Leworęczność statystycznie wiąże się z wyższym ryzykiem uzależnienia od alkoholu lub zachorowania na schizofrenię.

 

 1. Osoby leworęczne osiągają dojrzałość płciową około 5-6 miesięcy później niż osoby praworęczne.

 

 1. W USA istnieją specjalne stypendia dla osób leworęcznych, które wyróżniają się w nauce.

 

 1. Leworęczność jest przypadłością brytyjskiej rodziny królewskiej (leworęczni są Królowa Elżbieta II, Książę Karol i Książę William).

 

 1. Osoby leworęczne są statystycznie bardziej podatne na alergie, migreny i bezsenność.

 

 1. Według badań istnieje związek między urazami podczas trwania ciąży lub w czasie samego porodu z leworęcznością kobiet.

 

 1. Prawdopodobieństwo bycia osobą leworęczną wzrasta wraz z wiekiem matki. Kobiety w wieku powyżej 40 lat, mają o ponad 120% większe szanse na urodzenie leworęcznego dziecka, niż kobieta w wieku 20 lat.

 

 1. Leworęczni lepiej radzą sobie z matematyką, architekturą i wyobraźnią przestrzenną.

 

 1. Osoby leworęczne szybciej uczą się sprawnego używania słabszej ręki (prawej) niż osoby praworęczne (w tym przypadku ręki lewej).

 

 1. Leworęczność wiązana jest z wyższą inteligencją. Osób leworęcznych z IQ powyżej 140 jest więcej niż osób praworęcznych o ilorazie inteligencji na tak wysokim poziomie.

 

 1. Do grupy leworęcznych geniuszy i osób wybitnych należeli Albert Einstein, Isaac Newton, Karol Darwin i Benjamin Franklin.

 

 1. 13 sierpnia to światowy dzień osób leworęcznych.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.