NOCNE SKURCZE NÓG – GDZIE LEŻY ICH PRZYCZYNA I JAK IM ZAPOBIEGAĆ?

Nocne skurcze nóg zwłaszcza w okolicach stóp i łydek sprawiają okropny ból. Często atakują nagle, niespodziewanie, wyrywając nas z głębokiego snu. Według badań prawdopodobieństwo wystąpienia nocnych skurczów nóg jest większe w miarę starzenia się. W rzeczywistości 60 proc. osób dorosłych chociaż raz w życiu doświadczyło takiego stanu. Co jest ich przyczyną i jak im zapobiegać?

Przeszywający ból

Jak wyglądają nocne skurcze nóg?

Na pewno nie przypominają „normalnego” bólu mięśni – w rzeczywistości są bardziej bolesne.

Często odczuwane są jako intensywne napięcie lub wręcz skręcanie mięśnia, które przeszywa całą nogę i może trwać od kilku sekund do kilku minut.

Ból jest tak silny, że wyrwa śpiącego ze snu.

skurcze-nóg.jpg
foto.123rf.com

Mimowolne skurcze nóg zwykle występują najczęściej w okolicach łydek, ale mogą również powodować skurcze mięśni stóp i ud.

Według statysty na nocne skurcze nóg cierpi więcej osób powyżej 50 r.ż. niż dzieci i młodych dorosłych.

Lekarze wciąż nie potrafią wyjaśnić, dlaczego skurcze nóg w nocy pojawiają się częściej w starszych grupach wiekowych, ale podejrzewają, że może to mieć związek z coraz bardziej siedzącym trybem życia i mniejszą aktywnością fizyczną w późniejszych latach życia.

Czynniki ryzyka

Co powoduje nocne skurcze nóg?

Chociaż zaburzenie to występuje bardzo często, lekarze nadal nie wiedzą, co jest jego bezpośrednią przyczyną.

U niektórych osób nocne skurcze nóg były związane z chorobą Parkinsona, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek i niedoczynnością tarczycy, aczkolwiek rzadko były początkowymi objawami tych chorób.

Lekarze podejrzewają, że skurcze nóg w nocy potęgują niektóre czynniki ryzyka, mianowicie:

  • Brak równowagi elektrolitowej – potas, sód, wapń, fosfor i magnez – niski poziom któregokolwiek z tych elektrolitów może powodować skurcze nóg, ale badania przedstawiają sprzeczne wnioski na temat tej teorii. Tak czy inaczej, warto zadbać o równowagę elektrolitów, spożywając banany, szpinak, słodkie ziemniaki, orzechy i naturalne jogurty.

 

  • Niewystarczająca ilość wypijanej wody – według badań istnieje związek między odwodnieniem organizmu a nocnymi skurczami łydek. Wyjaśniałoby to kwestię tego, dlaczego więcej osób cierpi na tę przypadłość latem niż zimą.

 

  • Nierozciągnięte mięśnie – mogą być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Te z dolnej partii ciała często przyczyniają się do bólu pleców, kolan i skurczów łydek. Dlatego warto pracować nad rozciąganiem mięśni i ich napinaniem np. podczas praktyki jogi.

 

  • Stojąca praca – długotrwałe stanie podobnie jak i siedzenie przez cały dzień są szkodliwe. Warto więc zachować równowagę w tych kwestiach.

 

  • Zbyt dużo ćwiczeń – aktywność fizyczna jest wskazana, ale przedawkowanie treningu siłowego lub jakiegokolwiek innego może powodować nocne skurcze łydek.

 

  • Niektóre leki – według badań leki o działaniu moczopędnym oraz niektóre leki na nadciśnienie mogą zwiększać ryzyko nocnych skurczów nóg.

 

  • Zła pozycja do spania – niektóre pozycje snu, najczęściej takie, w których pięta zbliża się w kierunku łydki, zwiększają ryzyko skurczów. Najlepiej wybierać takie, które uwalniają od skrócenia mięśni łydki podczas snu. Jeżeli śpimy na plecach, warto wykorzystać poduszkę do podparcia kończyn dolnych. Natomiast osoby śpiące na brzuchu powinny zsunąć się z łóżka tak, by ich stopy zwisały swobodnie poza łóżkiem.

Do innych przyczyn wtórnych nocnych skurczów nóg zalicza się: ciąża, dializy nerek, nadmiar wypijanego alkoholu, marskość wątroby, zaburzenia gospodarki hormonalnej, zatrucie ołowiem oraz zaburzenia na tle nerwowym.

Nocne skurcze nóg – zapobieganie

Niestety skurcze nóg mogą atakować nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i wykluczeniu powyższych czynników ryzyka.

W momencie ataku ważne jest rozciąganie i masowanie mięśni kończyn dolnych.

W ciągu dnia również warto zadbać o rozciąganie mięśni – kilka razy w ciągu dnia wyciągaj nogę i zginaj palce stóp w kierunku twarzy.

skurcze-nóg.jpg
foto.123rf.com

Obolałe miejsce dotknięte skurczem warto masować olejkiem miętowym, lawendowym lub majerankowym wymieszanym z olejem bazowym (np. kokosowym), który rozluźni mięśnie i złagodzi ból.

Można również przykładać ciepłe kompresy – wystarczy namoczyć ręcznik w gorącej wodzie.

Niektórzy na nocne skurcze nóg polecają picie soku z kiszonych ogórków, ponieważ napój ten równoważy elektrolity w organizmie lepiej niż napój izotoniczny.

Potwierdziły to badania – picie soku z ogórków kiszonych nie tylko doskonale nawadnia organizm, ale i przyspiesza ustąpienie skurczu.

Czasami pomaga również przyjmowanie codziennej dawki magnezu z potasem i witaminy B-kompleks zawierającej 30 mg witaminy B6.

⇒ Czytaj także: LECZNICZY AUTOMASAŻ – ULGA DLA SPIĘTYCH MIĘŚNI

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=3NqPB8uFV7s