OCZYSZCZANIE SKÓRY OLEJAMI (OCM) – WYGRAJ WALKĘ Z NIEDOSKONAŁOŚCIAMI

Oczyszczanie skóry olejami znane jako OCM, sprawdzi się w przypadku wielu problemów skórnych. Z metody tej mogą skorzystać tak z cerą suchą, wrażliwą i naczynkową, jak i osoby borykające się z problemami skóry tłustej takimi jak trądzik czy zaskórniki. Trzeba jedynie dobrać odpowiednią dla potrzeb swojej cery mieszkankę olejów. Sprawdźmy zatem, jak stosować OCM.

Oczyszczanie skóry olejami

Od wieków mieszkanki różnych zakątków świata z powodzeniem stosują do oczyszczania skóry naturalne oleje.

Nie tylko skutecznie usuwają one zanieczyszczenia skóry i makijaż, ale dodatkowo nawilżają ją, odżywiają i leczą.

W przeciwieństwie do syntetycznych żeli i płynów myjących do twarzy, oleje nie naruszają naturalnej warstwy ochronnej naskórka i nie powodują podrażnień oraz nadmiernego wysuszenia.

Podstawowa koncepcja tej metody pielęgnacji i oczyszczania skóry polega na tym, że olej do oczyszczania skóry rozpuszcza wszelkie skórne tłuszcze (w tym sebum produkowane przez gruczoły łojowe), który stały się stwardniałymi zanieczyszczeniami i utknęły w porach skóry.

oczyszczanie-skóry-olejami.jpg
foto.shutterstock.com

Przewaga metody OCM nad tradycyjnym oczyszczaniem twarzy polega na tym, że nie zaburza ona naturalnej równowagi skóry.

Cera jest porządnie oczyszczona, ale nie ulega wysuszeniu i podrażnieniu.

Nie musi więc produkować coraz większej ilości sebum, aby wyrównać poziom nawilżenia i przestaje nadmiernie się przetłuszczać.

Dodatkowo zawarte w olejach cenne składniki odżywcze takie jak witamina A i E, silne regenerują i wzmacniają skórę, sprawiając, że jest ona promienna i zdrowa.

Stosując olejowe oczyszczanie, można całkowicie zapomnieć o przykrych niespodziankach na skórze i pozbyć się nieestetycznych zaskórników, a ponadto zapobiec przesuszaniu się skóry i pojawianiu się zmarszczek.

Przy OCM skóra staje się wygładzona, jej koloryt się wyrównuje, a drobne ranki goją się znacznie szybciej.

Olejowe mieszanki

Aby odnieść jak największe korzyści z metody OCM konieczne jest dobre dopasowanie mieszkanki olejowej do swojego rodzaju skóry.

Najlepiej sporządzić ja według schematu:

  • skóra sucha i naczynkowa – 90% oleju bazowego (np. oliwa z oliwek, olej z awokado, olej jojoba) i 10% olejku rycynowego;
  • skóra normalna i mieszana – 80% oleju bazowego i 20% olejku rycynowego;
  • skóra tłusta – 70% oleju bazowego i 30% olejku rycynowego.

Posiadaczki skóry tłustej i trądzikowej do swojej mieszanki OCM powinny wybierać lekkie szybkoschnące oleje bazowe, które nie zatykają porów i nie zostawiają widocznej tłustej warstewki na skórze.

Warto dokonać wyboru spośród takiej olejów jak: olej z czarnuszki, olej z krokosza barwierskiego, olej lniany, tamanu lub sezamowy.

Jeżeli skóra jest normalna lub mieszana, a niedoskonałości pojawiają się na niej tylko sporadycznie i nie są bardzo nasilone, można wypróbować mieszankę oleju rycynowego z olejem jojoba, sojowym, konopnym, ryżowym, olejem z pestek dyni lub olejem z orzechów laskowych.

Zawsze należy dokładnie obserwować skórę i szybko reagować, jeśli okaże się, że zastosowany olejek niekoniecznie nam służy.

Jak oczyścić twarz metodą OCM?

Oczyszczanie skóry olejami jest niezwykle proste.

Najpierw zwilżamy twarz letnią wodą.

Następnie nalewamy na dłonie przygotowaną mieszkankę olejów i delikatnie nakładamy na buzię.

Opuszkami palców kolistymi ruchami wykonujemy delikatny masaż.

Aby zmyć oleje ze skóry, moczymy w ciepłej wodzie lnianą lub bawełnianą szmatkę, przykładamy ją do skóry twarzy i trzymamy przez chwilę, a następnie delikatnie ścieramy olej.

ocm.jpg
foto.shutterstock.com

Cały proces powtarzamy jeszcze 2-3 razy.

Na koniec opłukujemy twarz kilkukrotnie chłodną wodą, aby odświeżyć skórę i domknąć pory.

Pierwsze pozytywne efekty w postaci ukojenia, nawilżenia i uelastycznienia skóry są widoczne już po pierwszym zastosowaniu metody OCM.

Jednak w pełni zalety metody OCM można docenić dopiero po kilku tygodniach regularnego jej stosowania.

Decydując się na oczyszczanie skóry olejami, powinnyśmy całkowicie zrezygnować z żeli myjących.

Możemy jedynie raz na kilka dni umyć twarz delikatnym, naturalnym mydłem.

Z reguły jednak wystarczy poranne opłukanie jej samą wodą, a wieczorem zastosowanie do jej oczyszczania mieszkanki olejowej.

⇒ Czytaj także: OLEJ TAMANU – RATUNEK DLA PROBLEMATYCZNYCH BLIZN I TŁUSTEJ SKÓRY

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.