PENTAGON OPRACOWAŁ LASER, KTÓRY IDENTYFIKUJE LUDZI PO BICIU SERCA

Pentagon opracował nowy sposób identyfikacji osób, który działa na odległość i jest trudniejszy do wykrycia niż inne metody. System „Jetson” używa lasera do pomiaru bicia serca danej osoby, co wydaje się prawie tak samo charakterystyczne dla danego człowieka, jak inne wskaźniki biometrycznej identyfikacji tożsamości.

Laser „Jetson”

Siły specjalne USA opracowały urządzenie, które z odległości może wykryć unikalną sygnaturę sercową osoby za pomocą lasera na podczerwień.

Specjalny projekt Pentagonu o nazwie „Jetson” stworzono po tym, jak dotychczasowe metody identyfikacji celu z dystansu, czyli analiza chodu i rozpoznawanie twarzy, okazały się nie tak perfekcyjne, jak zakładano.

laser-jetson.jpg
foto.123rf.com

Przykładowo analiza chodu nie działa, gdy ktoś stoi lub siedzi.

Łatwo jest również oszukać systemy rozpoznawania twarzy – wystarczy założyć maskę lub dokleić brodę i wąsy.

Nikt jednak nie myśli o laserach, które po cichu mogą monitorować ich bicie serca.

Lepsze dane biometryczne

Od dawna czujniki podczerwieni mogą monitorować tętno bez kontaktu fizycznego.

Robią to, wykrywając zmiany współczynnika odbicia sygnału spowodowane przepływem krwi.

System „Jetson” stosuje bardziej precyzyjną technologię zwaną wibrometrią laserową, dzięki której wykrywa ruch powierzchni spowodowanej biciem serca.

Twórcy zakładają, że laser działa na odległość nawet do 200 metrów.

Twierdzą też, że używając mocniejszych laserów, odległość tę można byłoby swobodnie zwiększać.

Nowy system identyfikacji po biciu serca jest przydatny w sytuacjach, gdy biometryczny system rozpoznawania twarzy nie uzyskuje dobrego widoku do skanowania twarzy.

skanowanie-twarzy.jpg
foto.123rf.com

W porównaniu z systemami rozpoznawania twarzy biometria serca jest bardziej stabilna i może osiągnąć ponad 98% dokładności.

Obecnie „Jetson” ma pewne niedociągnięcia, które uniemożliwią zastąpienie nim popularnych technik biometrycznej identyfikacji tożsamości, takich jak rozpoznawanie twarzy czy pobieranie odcisków palców.

Po pierwsze, uzyskanie dobrego sygnału, który trafiłby do bazy danych kardiologicznych, zajmuje około 30 sekund.

W związku z tym trzeba posiadać taką bazę danych sygnatur kardiologicznych i ze względu na długi czas analizy najlepiej byłoby, gdyby skanowany cel przez te kilkadziesiąt sekund stał nieruchomo lub siedział.

Po drugie, laser może zbierać odczyty przez lekkie ubrania, np. koszulkę, bluzę lub cienką kurtkę, ale już wiele warstw odzieży i grubsze ubrania, takie jak zimowa kurtka, zablokują sygnał.

Najprawdopodobniej siły amerykańskie będą wykorzystywały nowe urządzenie w połączeniu z dotychczas używaną technologią biometrycznej identyfikacji osób.

⇒ Czytaj także: SYSTEMY ROZPOZNAWANIA TWARZY, CZYLI OBYWATEL NA CENZUROWANYM

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.