PLASTIK W BUTELKOWANEJ WODZIE – 90% PRODUKTÓW JEST SKAŻONYCH!

Plastikowe opakowania, butelki itp. są toksyczne dla naszego organizmu i należy ich unikać jak ognia. A co z zawartością plastikowych opakowań, np. popularną wodą? Według ostatnich badań woda sprzedawana w plastikowych butelkach zawiera mikrocząsteczki plastiku na poziomach, które mogą zagrażać ludzkiemu zdrowiu. W rezultacie Światowa Organizacja Zdrowia planuje zbadać potencjalne ryzyko zdrowotne związane z takim „doustnym” przyjmowaniem plastiku.

Po tym, jak nowa analiza najpopularniejszych na świecie marek wody butelkowanej wykazała, że ​​ponad 90% zawierało małe kawałki plastiku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zamierza przeprowadzić przegląd potencjalnych form ryzyka związanego z obecnością plastiku w wodzie pitnej.

A problem wcale nie jest mały, ponieważ już wcześniej stwierdzono także wysoki poziom mikrocząsteczek plastiku w wodzie wodociągowej.

Tym razem sprawa dotyczy wody butelkowanej…

Szokujące wnioski

W tym badaniu analiza 259 butelek wody 11 różnych marek, kupowanych w dziewięciu różnych krajach (USA, Chinach, Brazylii, Indiach, Indonezji, Meksyku, Libanie, Kenii i Tajlandii), wykazała obecność średnio 325 plastycznych cząstek plastiku na każdy litr sprzedawanej wody.

Wybierano państwa o dużej populacji lub takie, w których istnieje stosunkowo duże zużycie wody butelkowanej.

Testy przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku na zlecenie organizacji dziennikarskiej Orb Media.

Do każdej butelki dodawano barwnik o nazwie Nile Red, który przykleja się do swobodnie pływających kawałków plastiku i powoduje, że fluoryzują one przy konkretnym świetle.

W jednej butelce Nestlé Pure Life stężenie wynosiło 10 000 kawałków plastiku na litr wody.

Spośród 259 testowanych butelek tylko 17 było wolnych od tworzyw sztucznych.

plastik-woda.jpg
foto.123rf.com

Zgodnie z badaniami najczęstszym rodzajem odkrytego fragmenty plastiku był polipropylen, ten sam rodzaj tworzywa sztucznego, który wykorzystuje się do produkcji nakrętek.

Dlatego też jedną z teorii jest to, że otwarcie butelki może zrzucić mikrocząsteczki plastiku do środka.

Testowano m.in. takie marki jak Aqua (Danone), Aquafina (PepsiCo), Bisleri (Bisleri International), Dasani (Coca-Cola), Epura (PepsiCo), Evian (Danone), Gerolsteiner (Gerolsteiner Brunnen), Minalba (Grupo Edson Queiroz), Nestlé Pure Life (Nestlé), San Pellegrino (Nestlé) i Wahaha (Hangzhou Wahaha Group).

Firmy, których wody poddano analizie, twierdzą, że zawsze dbają o prawidłowo przeprowadzoną filtrację produktów, ale nie wykluczają możliwości przedostania się mikrocząsteczek plastiku do produktu z otaczającego powietrza lub samego opakowania podczas procesu butelkowania.

Biorąc pod uwagę szkodliwość plastiku, nie warto czekać na wyniki badań WHO, lecz lepiej w porę zrezygnować z picia wód butelkowanych…

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.