”PLAŻING” – DZIECI VS DOROŚLI

Jeśli spojrzymy na dzisiejszy świat i zachowanie milionów ludzi, to dostrzeżemy ogromny wpływ zainstalowanych w umysłach programów, które niczego nieświadomych ludzi – nieustannie trzymają w swoich ryzach. Proces kształtowania zachowań, wierzeń i schematów działania sięga samego początku naszego istnienia…

Mały Człowiek, dzieckiem przez nas zwany – poddany zostaje ogromnym naciskom, zwłaszcza ze strony tych, którzy najbardziej ‘chcą jego dobra’.

Oczywiście, że liczą się intencje, i że wszyscy chcą dobrze – tylko czyż nie powiedziane zostało, że po owocach ich poznacie?

Niech więc każdy spojrzy na owoce pracy wcześniejszych pokoleń, a potem na to, co stworzyli obecnie żyjący.

Dobrym miejscem do obserwacji (z racji trwającej teraz pory roku) jest nadmorska plaża i tak zwany plażing. 

I ktoś może powiedzieć: cóż ma plaża do psychologicznych zjawisk w społeczeństwie?

Ano ma, i to bardzo wiele.

Wystarczy otworzyć oczy i zobaczyć różnicę w zachowaniu ludzi.

Z jednej strony postawmy tych, których ciała są jeszcze małe, a umysły nie tak bardzo zanieczyszczone, z drugiej – tych wszystkich, którzy już ‘wiedzą jak życie wygląda’, a ich ciała są po prostu większe.

Zobaczymy być może wtedy, że w znacznej większości dzieci nieustannie się bawią. Co rusz wymyślają kolejne sposoby na znalezienie radości – kopią dołki w piasku, budują z niego babki i różne konstrukcje (w które wbijają jeszcze patyki i kawałki roślin), zasypują swoje nogi, pluskają w wodzie, skaczą, cieszą się falami, a każde zanurzenie jest ogromnym wyzwaniem, przygodą i wielkim szczęściem.

dzieci na plaży domki z piasku

Spędzają w ten sposób cały dzień, i często potrzeba dużego zaangażowania starszych, by prawie siłą oderwać je od zabawy i powiedzieć, że nadszedł czas na jedzenie lub inne działania.

Dzieci zajmujące się tym, co uwielbiają, nie odczuwają wielkiej potrzeby, by robić przerwę na obiad.

Dorośli jednak, którzy teoretycznie wiedzą lepiej, a w praktyce nie rozumieją, że zabawa, morze i dobry nastrój, nieustannie doładowują energetycznie małych ludzi, dziećmi nazywanych.

Robią to, w co wierzą… w tym jednak czasie nie zauważając, że sami się nie bawią; sami nie mają energii, i w zasadzie to większość z nich leży bez ruchu uprawiając „plażing i smażing”, czy to na kocu, czy na leżaku.

Gdyby ich umysły na chwilę wyrwały się ze schematu działania, gdyby na chwilę skupili się na czuciu – siebie, świata, drugiego Człowieka, natychmiastowo zrozumieliby swoje błędne założenia i to, dokąd one ich prowadzą.

Zobaczyliby, że zmuszają dzieci do wykonywania tych czynności, które uważają za słuszne.

Czyż nie jest tak?

Ale potem, jako kolejny krok musieliby sobie uświadomić, że robiąc to co robią, żyją tak jak żyją.

Skoro więc oni nie mają siły, i w większości leżą bez ruchu na ręcznikach, a w dodatku (co znacznie ważniejsze) – nie odczuwają ‘dziecięcej’, szczerej radości i szczęścia z piasku ciepłego, morza, fal i latających mew, to najwyraźniej oni zbłądzili.

plażing

Zamiast jednak zastanowić się i pomyśleć: skoro dzieci cały dzień skupiają się na zabawie, i siłą zaciągamy je do jedzenia, to może nie jest to właściwe?

A w dużym uproszczeniu: ciągniemy ich w tę samą stronę, w którą sami poszliśmy.

To jednak może być moment przełomowy dla wszystkich, którzy dorosłymi się nazwali.

Szczęśliwym chce być każdy, a jednak jest to dość rzadkie zjawisko w naszym świecie – wyjątkiem są dzieci. One wciąż i wciąż radość ogromną generują, z małych rzeczy się ciesząc.

Może więc Człowiek uświadomi sobie, że zamiast wciągać dzieci do nieszczęśliwego świata (do którego sami się zapędzili), to lepiej mądrze naśladować dzieci – nie zmuszać ich do przyjęcia naszych zachowań, a samemu podpatrywać co robię one?

Może wtedy dorośli nie leżeliby na ręcznikach, praktycznie bez pozytywnych emocji – a zamiast tego, razem z dziećmi skakali po falach.

Wszystkiego Dobrego,
Andrzej Tomicki

⇒ Czytaj także: inne teksty tego autora TUTAJ

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.