JESZ POPCORN Z MIKROFALÓWKI? – ZWIĘKSZASZ RYZYKO RAKA! – Odkrywamy Zakryte
JESZ POPCORN Z MIKROFALÓWKI? – ZWIĘKSZASZ RYZYKO RAKA!

Popcorn to ulubiona przekąska amatorów seansów filmowych oraz fanów sportowych emocji. Zasiadając z torebką pachnącego popcornu, często z lenistwa i dla wygody przygotowywanego w kuchence mikrofalowej, nie zastanawiamy się nad tym, jak bardzo niezdrową przekąskę serwujemy naszemu organizmowi. Dlaczego popcorn z mikrofalówki jest niebezpieczny dla zdrowia?

Rakotwórcza torebka

Rakotwórczość popcornu z mikrofalówki od dawna jest tematem debat naukowych na całym świecie.

I nie chodzi tu o samą szkodliwość sposobu jego przygotowywania w kuchence mikrofalowej, której szkodliwość jest potwierdzona i o której pisaliśmy więcej tutaj -> kliknij, a o opakowanie, w jakim jest przechowywany.

Otóż nieduże paczuszki z ziarnem kukurydzy wewnątrz powleczone są najczęściej olejem sojowym oraz związkiem chemicznym, który pod wpływem wysokiej temperatury tworzy kwas perfluorooktanowy (PFOA) używany do produkcji powłok odpornych na przywieranie, np. teflonu.

Nie jest tajemnicą, że związek ten ma działanie rakotwórcze, szczególnie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka wątroby, nerek, pęcherza moczowego i prostaty oraz powoduje bezpłodność.

(Nie)pożądany smak maślany

Jednym z najchętniej wybieranych przez konsumentów rodzajów popcornu jest ten o maślanym smaku.

Masła tam niestety nie uświadczymy, bo zastępują go sztuczne aromaty, które pod wpływem ciepła uwalniają toksyczną dla ludzi substancję chemiczną o nazwie diacetyl.

Kiedy otwieramy gorącą torebkę z popcornem, a z niej wydobywa się pachnący aromat masła, to właśnie wtedy narażamy się na „pochłonięcie” największego stężenia diacetylu.

popcorn.jpg
Popcorn foto.depositphotos.com

Związek ten zwiększa szansę zachorowania na zarostowe zapalenie oskrzelików, utrudnia oddychanie oraz podnosi ryzyko wystąpienia raka płuc.

W Stanach Zjednoczonych znany jest przypadek Wayne’a Watsona – mężczyzny, który wygrał sprawę i otrzymał odszkodowanie od firmy produkującej popcorn, po tym, jak udowodnił przed sądem, że zapadł na ciężką, nieuleczalną chorobę płuc z powodu spożywania i wdychania maślanego aromatu popcornu.

Wątpliwa jakość popcornu

Dużą wątpliwość powinien również budzić brak informacji o źródle pochodzenia samych ziaren kukurydzy.

Jeżeli producent popcornu nie umieścił na opakowaniu informacji, że produkt jest wolny od GMO, to niestety istnieje małe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z kukurydzą niemodyfikowaną genetycznie.

Poza tym do popcornu w torebkach często dodawane są również środki konserwujące, np. galusan propylu, którego przedawkowanie może doprowadzić do powstawania podrażnień skóry, żołądka oraz wystąpienia objawów astmy.

Zanim więc kolejny raz włożysz torebkę z popcornem do mikrofalówki, zastanów się, czy po prostu nie szkoda Ci zdrowia…

Czytaj także: POKARMY ŚMIERCI – TEGO NIGDY WIĘCEJ JUŻ NIE JEDZ!

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.