PORÓD Z DELFINAMI – PODWODNE NARODZINY DZIECKA

Poród z delfinami, choć wciąż rzadkim wydarzeniem, wciąż budzi wiele kontrowersji. Większość lekarzy twierdzi, że ryzyko utonięcia lub infekcji nie jest warte żadnych korzyści, jakie mogą osiągnąć matka i dziecko. Z drugiej strony doktorzy z całego świata, którzy się stali pionierami podwodnych narodzin, opisują niezwykłe zalety takiego porodu.

Pomysł na niekonwencjonalny poród

Heather i Adam Barringerowie w 2013 roku przygotowywali się do porodu z asystą delfinów.

W organizacji podwodnych narodzin miała pomóc im załoga Instytutu Syriusza w Pohoa na Hawajach, która od dawna zajmuje się takimi niekonwencjonalnymi narodzinami.

delfiny.jpg
foto.shutterstock.com

Podobnie dwa lata później Dorina Rosin i jej mąż Maika Suneagle trafili na nagłówki gazet, kiedy wybrali poród z delfinami i podjęli decyzję o narodzinach dziecka w oceanie w otoczeniu delfinów.

To oni stali się też bohaterami filmiku opublikowanego na YouTube, na którym Dorina w 38. tygodniu ciąży pływa z delfinem.

Para pojawiła się również w filmie dokumentalnym brytyjskiej reżyserki Katie Piper, który przedstawiał kobiety wybierające niekonwencjonalne metody porodów.

W organizacji podwodnych narodzin miał pomóc im (tak jak i innym kobietom) wspomniany wcześniej personel Instytutu Syriusza w Pohoa na Hawajach.

Ostatecznie żadna z tych kobiet nie dostała się do wody w trakcie samego porodu, bo jak twierdzi Michael Hyson, współzałożyciel Instytutu, było to logistycznie trudne, gdyż zaczęły rodzić w nocy, ale podkreśla, że te kobiety miały kontakt z delfinami przed porodem.

Moda na podwodne narodziny

Na stronie hawajskiego Instytutu Syriusza można przeczytać, że moda na podwodne narodziny trwa już ponad 20 lat.

Pionierami podwodnych narodzin byli m.in. Igor Tscharkofsy, dr Igor Smirnov i Elena Tonetti z Rosji, dr Michel Odent z Francji, Estelle Meyers z Nowej Zelandii, dr Gowri Motha z Londynu oraz Binnie Dansby z Anglii.

Fakt, że ludzie lubią wodę, pływają, nurkują i są zainteresowani narodzinami w wodzie, doprowadził naukowców do opracowania teorii, która zakłada, że ludzie są częściowo wodnymi stworzeniami i ewoluują w wodnym środowisku w pobliżu rzek i wybrzeży dla milionów lat.

Doprowadziło to do powstania u ludzi kilku „morskich” cech, w tym budowy nosa, pozycji i kształtu piersi, tłuszczu podskórnego i gruczołów łzowych, które są charakterystyczne dla niektórych zwierząt morskich, takich jak foki, delfiny i ptaki morskie.

Stwierdzono więc, że podwodne narodziny są częścią naszego wodnego dziedzictwa i zbliżają człowieka do warunków naszego idealnego pierwotnego środowiska.

Wiemy też, że kilka kultur ćwiczyło porody w wodzie.

Byli to m.in. starożytni Egipcjanie i Hawajczycy.

W rzeczywistości Hawajczycy przeprowadzali podwodne porody z delfinami dopiero w 1937 r. i nadal prywatnie utrzymują tę praktykę, tym bardziej że idealny klimat Hawajów i obszary przybrzeżne wysp, gdzie przypływają delfiny, sprzyjają samej organizacji.

Około 20 lat temu, po opracowaniu i potwierdzeniu korzyści z porodu w wodzie, Igor Tscharkofsy zaczął organizować porody z delfinami w Morzu Czarnym, jednak w tej chwili podwodna działalność porodowa na tym obszarze ustała.

Poród z delfinami i jego korzyści

Wspomniani wcześniej badacze przez wiele lat obserwowali relację ciężarnych kobiet z delfinami i weryfikowali doniesienia o udanych podwodnych porodach na całym świecie.

Niektóre ze zgłoszonych zdarzeń informowały o 45-minutowej zabawie matki i jej nowonarodzonego dziecka z delfinami lub przypadku, kiedy delfin swobodnie przetransportował noworodka na powierzchnię, by ten złapał swój pierwszy oddech.

Według Igora Smirnoffa, dyrektora ds. takich badań, dzieci urodzone w wodzie rozwijają się średnio o sześć miesięcy szybciej w ciągu pierwszych dwóch lat życia od dzieci urodzonych tradycyjną metodą, szybciej zaczynają chodzić, mówić itp.

Z kolei według Eleny Tonetti, która przez kilka lat zarządzała projektem podwodnych narodzin na terenie Morza Czarnego, tak urodzone dzieci są oburęczne.

Badacze ci twierdzą, że poród w wodzie jest korzystny, a delfiny są w stanie wyleczyć lub poprawić szeroki zakres schorzeń, więc uzasadnione jest przypuszczenie, że ich obecność przy porodzie w wodzie może być korzystna.

poród-z-delfinami.jpg
foto.shutterstock.com

Delfiny są ciekawe kobiety w ciąży i często do niej podpływają, koncentrując całą swoją uwagę wyłącznie na niej.

Z racji tego, że potrafią komunikować się poprzez sonar, istnieją teorie, że czują obecność dziecka i potrafią się z nim „komunikować”, w ten sposób wpływając nawet na prawidłowe ułożenie dziecka w łonie matki.

Kobiety, którym nie udało się urodzić w towarzystwie delfinów, ale które obcowały z nimi w trakcie ciąży, uważają, że już samo pływanie z delfinami pomogło im usunąć wszelkie fizyczne, emocjonalne i duchowe blokady.

Kontakt z tymi zwierzętami uspokaja, relaksuje, odpręża i pozwala poczuć się bezpiecznie, a woda minimalizuje ból, więc nic dziwnego, że niektóre kobiety decydują się na poród z delfinami.

⇒ Czytaj także: DELFINY – INTELIGENTNI KOSMICI?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.