PIEPRZNIK JADALNY, CZYLI PRZECIWPASOŻYTNICZE KURKI

Pieprznik jadalny znany wszystkim jako kurka to wyjątkowy grzyb, na którego warto zwrócić uwagę. Ma on szczególne właściwości, ponieważ w tym grzybie w ogóle nie znajdziemy robaków. Do tego można go zbierać o wiele wcześniej niż inne gatunki grzybów.

Pieprznik, czyli kurki

Kurki spośród innych grzybów wyróżniają się tym, że mają kolor od pomarańczowego do jasnożółtego, ale taką najbardziej charakterystyczną ich cechą jest to, że noga i kapelusz kurki stanowi jedną całość.

Mają lekko korzenny i pieprzny smak.

kurki-grzyby.jpg
foto.depositphotos.com

Grzyby te idealnie sprawdzają się jako dodatek do jajecznicy albo baza sosu śmietanowego, ale też popularne są kurki marynowane.

Kurki najlepiej rosną w borach sosnowych od czerwca do listopada.

Można je również znaleźć w lasach liściastych, a lubią one rosnąć na piaszczystych i kwaśnych glebach.

Często rosną wśród mchów pod świerkami.

Do kurek bardzo podobne są niektóre grzyby niejadalne, czyli lisówka pomarańczowa oraz kolczak obłączasty.

Składniki i właściwości lecznicze kurek

Kurki są bardzo dobrze znane w medycynie ludowej jako środek, który można stosować na poprawę pracy wątroby, wzroku, ale też dzięki nim można podwyższyć odporność na choroby infekcyjne, a do tego słyną ze swojej skuteczności w zwalczaniu każdego gatunku robaków ludzkich.

W kurkach znajduje się 88% wody, ale do tego dochodzą jeszcze witaminy, takie jak: A, E, C, PP, D2, B1 oraz B2, a także minerały – magnez, wapń, sód, potas, fosfor, chlor, siarka, żelazo, fluor, mangan, miedź, cynk oraz selen.

Jednak takim najważniejszym składnikiem kurek jest hitinmannoza, a jest to substancja, która odpowiada za zabijanie wszystkich ludzkich robaków, które występują w organizmie człowieka.

Jest to możliwe dzięki temu, że ta substancja potrafi rozcieńczyć jajeczka pasożytów, a nie potrafi ich rozpuścić nawet sok żołądkowy.

Kiedy hitinmannoza przedostaje się do ciała pasożytów, to zaczyna paraliżować ich układ nerwowy, a to doprowadza ich do powolnej śmierci.

pasożyty-robaki.jpg
foto.depositphotos.com

W niektórych zakładach farmaceutycznych wykorzystywane są wyciągi hitinmannozy do produkowania leków, ale ta substancja w składzie kurek działa łagodniej niż w lekach, gdyż nie obciąża wątroby.

Poza tym w kurkach można również znaleźć kwas trametonolinowy, a jest on wykorzystywany w leczeniu wirusowych zapaleń wątroby i nowotworów.

Do tego w kurkach jest ergosterol, czyli prowitamina D2, która pomaga leczyć choroby wątroby, np. zapalenie dróg żółciowych, otłuszczenia oraz naczyniaka.

Jednak przygotowując kurki, należy pamiętać o tym, że hitinmannoza oraz kwas trametonolinowy są substancjami bardzo wrażliwymi na obróbkę termiczną, czyli temperaturę powyżej 55 stopni Celsjusza.

Ponadto wrażliwe są również na sól spożywczą.

Poza tym w kurkach znajdują się duże ilości żelaza, które jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu.

Odpowiednie krążenie krwi w mózgu wspomaga pobudzanie aktywności poznawczej, a tym samym przyczynia się do tworzenia nowych połączeń neuronowych, a to zapobiega zaburzeniom poznawczym, czyli powstawaniu demencji oraz choroby Alzheimera.

pamięć.jpg
foto.depositphotos.com

Kurki zawierają również miedź, która reguluje aktywność wielu enzymów, które biorą udział w procesach warunkujących życie.

Do tego kurki zawierają witaminę D, która może zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, a jedna filiżanka kurek to już 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę D.

Grzyby te są również dobrym źródłem witaminy B3, która pozwala zachować zdrowy wygląd skóry, a także pomaga walczyć z trądzikiem.

Ta witamina pomaga zmniejszyć stan zapalny skóry oraz podrażnienia i zaczerwienienie.

Kurki mają w swoim składzie także witaminę B5, która pomaga zmniejszyć stres oraz lęk czy depresję.

Regularne stosowanie kurek może zmniejszyć częstotliwość oraz intensywność występowania bólów głowy, a to dzięki zawartości w nich ryboflawiny, czyli witaminy B2.

Grzyby te zawierają również duże ilości dobrze przyswajalnego białka, a spożywanie białka jest szczególnie przydatne po wysiłku fizycznym, co pozwala regenerować tkanki mięśniowe i zmniejszyć ból mięśni.

Kobiety, które mają problemy z PMS, ale także w okresie menopauzy, powinny spożywać żywność bogatą w mangan, a więc kurki czy też pieczarki.

Do tego kurki są niskokaloryczne i zawierają potrzebny w diecie błonnik, który ma bardzo ważne znaczenie podczas procesu trawienia.

Kurki mają mało kalorii, ale dla niektórych osób mogą być ciężkostrawne, a więc powinny ich unikać dzieci i osoby starsze.

Nalewka z kurek – kuracja przeciwpasożytnicza

Składniki: niewielka garść kurek, 150 ml wódki.

Przygotowanie: kurki należy dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, osuszyć i drobno pokroić tak, aby otrzymać ilość o zawartości dwóch lub trzech łyżek stołowych.

Pokrojone kurki trzeba wsypać do słoika o pojemności 200 ml i zalać 150 ml wódki oraz zakręcić zakrętką.

Tak przygotowany słoik z kurkami należy wstawić do lodówki, gdyż nalewka powinna dojrzewać w temperaturze 6 – 8 stopni Celsjusza przez 14 dni.

Nalewki nie można filtrować, a przed każdym spożyciem należy nią wstrząsnąć.

Powinno się ją pić przed snem po 1 łyżeczce, ale trzeba uważać, aby do spożywanego płynu nie przedostały się kurki.

Po upływie 14 dni nalewkę należy trzymać w temperaturze pokojowej.

Suszone kurki – kuracja na robaki ludzkie

Składniki: ½ – 1 kg kurek.

Przygotowanie: kurki należy oczyścić, dokładnie wypłukać, a następnie osuszyć i rozłożyć na tacy albo blasze piekarnika.

Kurki najlepiej jest suszyć na słońcu przez 3 – 5 dni, a na noc chować je do domu.

Powinny zrobić się ciemne, czyli wysuszone na tzw. wiór.

Po wysuszeniu kurki trzeba zmielić w młynku, a potem przechowywać w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku w ciemnym miejscu.

Tak przygotowane kurki można spożywać z kanapką, np. chleb można posmarować masłem, posypać proszkiem z kurek i przykryć liściem sałaty.

Proszek ten można również dodawać do kasz, twarożku albo surówki jako przyprawę, ale potrawy nie mogę być gorące i nie można przekraczać dozwolonej dawki, czyli 1 – 2 łyżeczki na dobę.

Czytaj także: GRZYBY + ŚWIATŁO SŁONECZNE = PODWÓJNA DAWKA WITAMINY D

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia⇒ KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.