ROSJA Z OBAWY O ZDROWIE UCZNIÓW ZAKAZUJE W SZKOŁACH DOSTĘPU DO WI-FI I SMARTFONÓW

Rosja wypowiada „wojnę” technologiczną. Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało zalecenia dla szkół o zakazie używania Wi-Fi i smartfonów w szkołach podstawowych, powołując się na poważne problemy zdrowotne.

NIE dla technologii w szkołach

O nowych wytycznych poinformował prof. dr hab. Oleg Grigoriev, Przewodniczący Rosyjskiego Narodowego Komitetu ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym.

Profesor Grigoriev znany jest z tego, że otwarcie mówi o szkodliwości technologii bezprzewodowej.

Kierował także ostatnimi inicjatywami rządu rosyjskiego mającymi na celu ochronę zdrowia dzieci przed niepotrzebnymi zagrożeniami i ich konsekwencjami.

Zgodnie z nowymi zaleceniami Rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia dla szkół, wprowadzono zakaz używania Wi-Fi i smartfonów w szkołach podstawowych, powołując się na poważne problemy zdrowotne, w tym problemy z koncentracją, uwagą i guzy mózgu.

Rosja podąża więc za innymi krajami na całym świecie, które podjęły działania na rzecz ograniczenia korzystania z Wi-Fi w szkołach i ochrony zdrowia dzieci.

smartfon-szkoła.jpg
foto.depositphotos.com

W 2013 roku Izrael jako pierwszy kraj na świecie wprowadził ograniczenia w korzystaniu z Wi-Fi w szkołach.

Zakazano tam Wi-Fi w przedszkolach i ograniczono korzystanie z Wi-Fi w szkołach podstawowych.

Dostęp do Wi-Fi jest dozwolony przez trzy godziny tygodniowo w pierwszej i drugiej klasie oraz sześć godzin tygodniowo w trzeciej klasie.

We wszystkich innych przypadkach musi być wyłączone.

W 2017 roku Cypr zakazał dostępu do Wi-Fi w przedszkolach i wstrzymał wdrażanie Wi-Fi w szkołach podstawowych.

Ponadto Cypryjski Narodowy Komitet ds. Środowiska i Zdrowia Dziecka zainicjował  ogólnokrajową kampanię  mającą na celu podniesienie świadomości na temat narażenia dzieci na działanie telefonów komórkowych i promieniowania bezprzewodowego.

W Stanach Zjednoczonych w 2016 r. powołana przez gubernatora Rada Doradcza ds. Zdrowia i Ochrony Środowiska Dzieci stanu Maryland (CEHPAC) wydała raport, w którym doradza Departamentowi Edukacji, aby zalecił lokalnym okręgom szkolnym zmniejszenie narażenia uczniów na urządzenia bezprzewodowe i promieniowanie oraz zapewnienie przewodowego, a nie bezprzewodowego połączenia internetowego w szkołach.

Niestety, tam nie podjęto żadnych praktycznych działań.

 Bezpieczna nauka w domu

Cała akcja rosyjskiego Departamentu Zdrowia jest następstwem innej niedawnej akcji ministerstwa zachęcającej do ograniczenia narażenia dzieci na urządzenia bezprzewodowe w zaciszu domowym.

W marcu 2020 r., po wybuchu „epidemii” Covid-19, Naukowo-Badawczy Instytut Higieny i Zdrowia Dziecka przy rosyjskim Ministerstwie Zdrowia oraz Rosyjski Narodowy Komitet ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym opublikował zalecenia dotyczące bezpieczeństwa dla dzieci korzystających z technologii cyfrowych do nauki w domu.

Zalecenia zachęcają m.in. do korzystania z Internetu za pośrednictwem połączenia przewodowego zamiast Wi-Fi.

Dzieci poniżej 18 roku życia uczące się w domu powinny przede wszystkim korzystać z komputerów osobistych i laptopów podłączonych do Internetu za pośrednictwem sieci przewodowej.

nauka-komputer.jpg
foto.depositphotos.com

Podczas korzystania z sieci bezprzewodowej odległość od routera Wi-Fi do ucznia powinna wynosić co najmniej 5 metrów.

Używanie tabletów do nauczania na odległość w domu jest dopuszczalne dla młodzieży powyżej 15 roku życia, przy czym nie wolno trzymać ani laptopa, ani tabletu na kolanach, w rękach, w pozycji leżącej itp.

Dla wszystkich grup wiekowych zalecono całkowite unikanie używania smartfonów do celów edukacyjnych (czytanie, wyszukiwanie informacji itp.).

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat powinny minimalizować używanie sprzętu komputerowego do celów edukacyjnych w domu.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, całkowity czas trwania wszystkich rodzajów czynności na ekranie nie powinien przekraczać 2 godzin dziennie (łącznie z oglądaniem telewizji).

Dla dzieci w wieku od 12 do 18 lat zalecany jest następujący sposób korzystania z komputera:

  • „jeden do dwóch” dla dzieci w wieku 12-15 lat (na każde 30 minut pracy przypada 60 minut odpoczynku);
  • „jeden do jednego” dla dzieci od 16 do 18 lat (na każde 45 minut pracy – 45 minut odpoczynku).

Łączny czas trwania wszystkich czynności wykonanych przed ekranem dla dzieci w wieku od 12 do 18 lat, w tym oglądania telewizji, nie powinien przekraczać 3,5–4 godzin dziennie.

Nie pozwól się zniszczyć! Sklep z odpromiennikami: www.odpromienniki.com

⇒ Czytaj także: CZY WI-FI W SZKOŁACH SZKODZI DZIECIOM? KULISY DZIENNIKARSKIEGO ŚLEDZTWA

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.