SKARBÓWKA KUPUJE NOWE AUTA, BY „WTOPIĆ SIĘ W TŁUM” I KONTROLOWAĆ AUTOSTRADY

Krajowa Administracja Skarbowa będzie wkrótce kontrolować kierowców na autostradach i sprawdzać, czy kierowcy opłacili przejazd. W tym celu we flocie skarbówki pojawiły się nowe samochody, które mają „wtopić się w tłum”, by wyłapać omijających system opłat e-Toll.

System e-Toll

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że Krajowa Administracja Skarbowa chciałaby przejąć system elektronicznego poboru opłat drogowych viaToll.

Teraz już oficjalnie wiadomo, że w 2021 roku ma zacząć działać system e-Toll, czyli tzw. elektroniczna obroża.

System ten na podstawie danych geolokalizacyjnych będzie sprawdzał, czy pojazdy przemieszczające się danym odcinkiem autostrad mają opłacony przejazd.

W pierwszym kwartale system zacznie obowiązywać samochody o masie większej niż 3,5 tony, a od 1 grudnia 2021 r. ma objąć również osobówki.

Kary za niewniesienie opłaty sięgną 500 zł.

Skarbówka kupuje nowe auta

W kontrolowaniu tych, którzy nie zapłacą za przejazd, mają skarbówce służyć 102 nowe auta, które pojawią się na autostradach zarządzanych przez KAS, czyli  A2 na odcinku Konin – Stryków (99 kilometrów) i A4 Sośnica – Wrocław (162 kilometry).

Ministerstwo Finansów kupi 32 Fordy Focus kombi i 70 furgonów Transit Custom.

Mniejsze samochody mają stanowić mobilne punkty kontrolne, z kolei większe mają mieć w pełni wyposażoną przestrzeń biurową oraz magazynową, która pozwoli na komfortowe prowadzenie działań kontrolnych.

Jak będą prowadzone kontrole?

Otóż KAS liczy na to, że popularność marki zakupionych aut pozwoli na „wtopienie się w tłum”.

Samą identyfikację pojazdów skierowanych do kontroli umożliwią umieszczone w kogutach na dachu fordów czujniki laserowe LIDAR, które będą wyposażone w system rozpoznawania tablic rejestracyjnych ANPR/OCR (Automatic Number Plate Recognition/Optical Character Recognition).

Umieszczone skanery będą kontrolować więcej niż jeden pas ruchu, niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych (nawet przy ograniczonej widoczności).

Takie radary umożliwiają również jednoczesne zeskanowanie tablic rejestracyjnych kilku pojazdów (zarówno tych będących w ruchu, mijanych, jak i zaparkowanych), a ich skuteczność sięga aż 98 proc.

⇒ Czytaj także: RZĄD PLANUJE PRZEŚWIETLAĆ PRYWATNE KONTA?! – OPRACOWUJĄ WIELKI SInF

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.