TANOREKSJA – NIEBEZPIECZNY „ZWIĄZEK” Z NADMIERNYM OPALANIEM

Tanoreksja, bo o niej mowa, to uzależnienie od solarium i opalania, gdzie posiadanie ciemnej skóry ma nie tylko poprawić wygląd, ale również samopoczucie. Zbyt nadmierne opalenie się może być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Co to jest tanoreksja?

Tutaj ważny jest rok 1975, który jest uważany za początek solarium, a wtedy to Friedrich Wolff wynalazł świetlówkę UV, która była umieszczona pod szkłem akrylowym przepuszczalnym dla tego promieniowania.

W Polsce solaria zaczęły funkcjonować od końca lat 80., a dzisiaj cieszą się już ogromnym zainteresowaniem.

W związku z nadmiernym opalaniem się doszło również do rozwoju tanoreksji, czyli uzależniani od opalania się i solarium.

Tanoreksja to zlepek słów: „tan”, czyli opalenizna oraz „anoreksja”, czyli zaburzenie odżywiania na tle patologicznego, ale też zniekształconego wyobrażenia na temat własnego ciała.

Jakie są przyczyny anoreksji?

Jest to zaburzenie, które ma cechy uzależnienia psychicznego oraz behawioralnego, a większość badaczy jest zdania, że potrzeba opalania się opiera się na uzależnieniu od substancji wytwarzanych podczas zażywania słonecznych kąpieli.

Niektórzy podkreślają również związek pomiędzy promieniowaniem UV a stymulacją hormonu ACTH oraz beta-endorfin, ale też może mieć to związek z poziomem melatoniny, która jest odpowiedzialna za regulację nastroju, rytmu snu oraz czuwania, a do tego obniża poziom niepokoju.

Inną przyczyną tanoreksji jest przeświadczenie, że opalona skóra będzie wyglądała ładniej i zdrowiej.

opalanie-słońce.jpg
foto.depositphotos.com

Dzieje się tak również dlatego, że tanoreksja jest uważana za symbol dostatku, młodości, radości, a także aktywnego trybu życia i przede wszystkim zamożności.

Kto spopularyzował modę na opalanie? – była to słynna projektantka Coco Chanel w latach 20.

Uzależnienie od opalania może być związane z niską samooceną, a osoba uzależniona szuka ciągle akceptacji, podziwu oraz potwierdzenia dla swojej atrakcyjności.

Osoba uzależniona od opalania twierdzi, że robi to dla poprawy urody albo poprawienia kondycji zdrowotnej, co ma mieć związek z produkowaniem witaminy D.

Poza tym taka osoba ma poczucie dbania o skórę, ponieważ po opalaniu stosuje dużo drogich kosmetyków nawilżających.

Jakie są objawy tanoreksji?

Tanoreksja może zacząć się od kilku wizyt na solarium, ale wraz z upływem czasu ta częstotliwość zwiększa się.

Zażywanie częstych i długich kąpieli słonecznych oraz pobyty w solarium nie przynoszą poprawy samopoczucia, a osoba chora ciągle uważa się za zbyt bladą, a co za tym idzie – za mało atrakcyjną i w związku z tym nadal opala się w solarium, w czasie gdy jej skóra jest już bardzo mocno opalona.

Dzieje się tak, ponieważ bladość kojarzy się jej z chorobą.

Osoba z tanoreksją odczuwa niepokój, frustrację oraz rozdrażnienie, gdy opuści zaplanowaną wcześniej wizytę w solarium.

Dochodzi też do tego, że osoba chora cały czas porównuje kolor swojej skóry z odcieniem skóry innych osób, a przeważnie tych, które mają taki sam problem.

Poza tym może pojawić się bezsenność oraz zaburzenia psychosomatyczne, ale też pragnienie opalania może całkowicie zawładnąć myślami i to do tego stopnia, że utrudniać będzie codzienne funkcjonowanie.

Komu zagraża tanoreksja?

Okazuje się, że od opalania może uzależnić się każdy, ale zaburzenie to częściej dotyka kobiety, które określane są mianem tanorektyczek.

Jednak coraz częściej diagnozowana jest u młodych mężczyzn, u których może współwystępować z kultem muskularnego ciała.

Skutki tanoreksji

Uzależnienie od opalania może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, gdy może spowodować rozwój różnych chorób skóry, a w tym również czerniaka.

Ponadto zbyt ciemna opalenizna dodaje lat, ale też przyspiesza procesy starzenia się skóry, a jest to tzw. fotostarzenie i do tego ma destruktywny wpływ na wewnętrzną strukturę skóry, ponieważ niszczy włókna kolagenowe.

Inne skutki uboczne nadmiernego opalania to poważne oparzenia, plamy oraz przebarwienia skórne.

tanoreksja.jpg
foto.depositphotos.com

Skóra staje się przesuszona, jest też pomarszczona, szorstka, matowa oraz odwodniona, ale pogłębiają się stare i pojawiają się nowe zmarszczki.

Często też dochodzi do powstania stanu zapalnego skóry, uszkodzenia wzroku, pękania naczynek oraz do rozwoju i zaostrzenia trądziku.

Z nadmiernym opalaniem ma też związek spadek odporności organizmu.

Do tego dermatolodzy ostrzegają przed uszkodzeniami DNA pod wpływem słońca, których nie da się już naprawić.

Leczenie tanoreksji

Osobie, która jest uzależniona od opalania, bardzo trudno jest się do tego przyznać.

W leczeniu tanoreksji bierze udział lekarz dermatolog, co ma na celu złagodzenie zmian skórnych, a także psycholog albo psychiatra.

Celem psychoterapii jest przebudowanie postaw, na jakich oparte jest poczucie ważności wartości takiej osoby, ale też ma na celu doprowadzić do stanu, w którym taka osoba nie będzie postrzegać siebie przez pryzmat wyglądu zewnętrznego.

Ważne znacznie ma również wsparcie osób bliskich.

Czytaj także: KREMY DO OPALANIA – SŁONECZNY PRZEKRĘT

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia⇒ KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.