12 PRZEDMIOTÓW, KTÓRYCH NIGDY NIE MYJ W ZMYWARCE

Zmywarka ułatwia dbanie o gospodarstwo domowe, skraca czas poświęcony na codzienne obowiązki. Większość przedmiotów, które kupujemy, ma oznaczenia, informujące o tym, czy nadają się do mechanicznego mycia. Są jednak i takie, które takich informacji nie mają, a których umycie w zmywarce może sprawić, że staną się bezużyteczne. Czego nigdy nie wolno myć w zmywarce?

  1. Drewniane przedmioty – deski do krojenia, łyżki, pałeczki do jedzenia, miski itp. – nie wkładamy do zmywarki drewnianych akcesoriów, ponieważ pod wpływem gorącej wody, a następnie szybkiego osuszania, pęcznieje i pęka. Takie przedmioty myjemy ręcznie, najlepiej od razu po zakończeniu ich używania.

 

  1. Porcelana – większość porcelany, a szczególnie tej zdobionej ręcznie, antycznej, pochodzącej z dawnych lat nie nadaje się do mechanicznego mycia. Przedmioty z niej wykonane są zazwyczaj bardzo delikatne i zdobione, więc istnieje ryzyko, że pod wpływem wysokiej temperatury wzory wyblakną. Dotyczy to nie tylko zastawy ręcznie malowanej w piękne wzory, ale także i tej, która ma delikatne złote lub srebrne ornamenty.

 

  1. Noże – oraz nożyczki, ostrzałki, tasaki i wszelkie inne przedmioty, które są ostre lub służą do cięcia/krojenia. Nie wkładamy ich do zmywarki, ponieważ może zostać uszkodzone ich ostrze, wskutek czego staną się tępe. Lepiej oczyścić je od razu ręcznie letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i od razu osuszyć ściereczką.

 

  1. Termosy i kubki termiczne – chociaż większość producentów tych przedmiotów dopuszcza ich mycie w zmywarce, lepiej tego często nie robić. Gorąca woda może uszkodzić utrzymujące ciepło warstwy termosu lub kubka oraz zniszczyć ich szczelne zamknięcia. Takie przedmioty myjemy ręcznie, raz na kilka myć używając do tego sody oczyszczonej (łyżeczkę sody wsypujemy do środka, wlewamy wodę i odstawiamy na 2-3 godz.).

 

  1. Kryształowe kieliszki i inne kryształowe przedmioty – wysoka temperatura matowi kryształ, a nawet może powodować jego pęknięcia. Natomiast resztki jedzenia i drobinki kostki do zmywarki mogą porysować powierzchnię kryształowych przedmiotów. Dlatego lepiej myć je ręcznie w chłodnej wodzie z dodatkiem octu i wycierać do sucha miękką ściereczką.

 

  1. Słoiki z etykietami – szklany słoik przed włożeniem do zmywarki musisz oczyścić z etykiet (wystarczy, że namoczysz go w gorącej wodzie z dodatkiem sody). W przeciwnym razie papierowa etykieta może odkleić się w zmywarce, a jej resztki mogą oblepić inne naczynia lub zatkać filtr.

 

  1. Patelnie i garnki ceramiczne z nieprzywierającą powłoką – pod wpływem mycia w zmywarce powłoka taka ulega zniszczeniu i wytarciu. Dzieje się to za sprawą silnych środków czyszczących. Ręczne mycie takich przedmiotów zapobiegnie ich zniszczeniu i utrzyma je w nienaruszonym stanie przez dłuższy czas.

 

  1. Plastikowe pojemniki, kubki, talerze, miski itp. – o ile producent nie zaznaczył, że można je myć w zmywarce. Jeżeli jednak „wydał” taką zgodę, to pamiętaj, by plastikowe naczynia umieszczać w górnym koszu zmywarki, jak najdalej od elementów grzewczych, których silne działanie mogłoby spowodować stopienie lub odkształcenie plastiku.

 

  1. Żeliwne naczynia kuchenne – mycie takich patelni lub garnków w zmywarce może spowodować uszkodzenie żeliwnej powłoki oraz przyspiesza ich rdzewienie. Takie naczynia powinny być myte ręcznie bez używania silnych środków myjących. Najlepiej czyścić je ręcznikami papierowymi i solą morską, a następnie opłukać letnią wodą.

 

  1. Miedziane przedmioty – źle reagują na silne detergenty używane w zmywarkach oraz ulegają wgnieceniom. Trzeba myć je ręcznie, miękką szmatką nasączoną mieszanką równych proporcji mąki, soli i octu.

 

  1. Przedmioty z mosiądzu – gorąca woda uszkadza naturalną warstwę ochronną mosiądzu, sprawiając, że traci on swój blask. Jeśli chcesz wyczyścić takie przedmioty, użyj do tego miękkiej ściereczki i niewielką ilość ketchupu. Okrężnymi ruchami wetrzyj ketchup w czyszczoną powierzchnią, a następnie opłucz ciepłą wodą i wytrzyj do sucha.

 

  1. Wyciskacz do czosnku – zmywarka nie usunie z jego otworów pozostałości czosnku. Staną się one lepkie, utkną w zakamarkach albo część z nich dostanie się do filtra maszyny myjącej. Dlatego wyciskacz do czosnku myjemy ręcznie, oczyszczając jego otwory wykałaczką.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.